04-06 Yaş Okul Öncesi Kur'an Kursları Öğretici Kitabı

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından uzman ekiplerce hazırlanan "04-06 Yaş Okul Öncesi Etkinlik Kitapları tüm müftülüklere gönderiliyor...

04-06 Yaş Okul Öncesi Kur'an Kursları Öğretici Kitabı

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından uzman ekiplerce hazırlanan "04-06 Yaş Okul Öncesi Etkinlik Kitapları tüm müftülüklere gönderiliyor...

31 Ağustos 2014 Pazar 12:42
04-06 Yaş Okul Öncesi Kur'an Kursları Öğretici Kitabı
banner283
Erdi KARADENİZ / Ankara /Dinihaberler.com

Diyanet işleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce "Kur'an Kursları Öğretici Kitabı" ve "04-06 Yaş Okul Öncesi Etkinlik Kitabı" adı altında hazırlıklarını 2 kitabı bütün il ve ilçe müftülüklerine 1'er takım gönderilecek.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, 2 kitaptan oluşan "Kur'an Kursları Öğretici Kitabı" ve "04-06 Yaş Okul Öncesi Etkinlik Kitabı'nı" kısa süre içerisinde bütün il ve ilçe müftülüklerine 1'er takım halinde ve ilerleyen günlerde ise, 04-06 Yaş Okul Öncesi eğitim veren bütün Kur'an Kursu Öğreticilerine göndereceklerini dile getirdiler.
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı "Kur'an Kursları Öğretici Kitabı" hakkında yazılı bir açıklama yaptı. İşte o açıklama; 

"04-06 Yaş Okul Öncesi Etkinlik Kitabı Çıktı"  haberini okumak içi TIKLAYINIZ


 
Kur’an-ı Kerim ve Sünnet başta olmak üzere, on dört asırlık İslam medeniyeti birikimi ve yapılan araştırmalar bizlere, din eğitiminin küçük yaşlardan itibaren gerekliliği hususunda pek çok örnekler sunmaktadır.
 
Kur’an-ı Kerim; çocuğun henüz zihnî gelişim aşamasında, davranışlarının olgunlaşması ve hayat felsefesinin oluşabilmesi için eğitime tabi tutulması gerekliliğini ifade etmektedir. Allah Teâla, Hz. Lokman’ın dilinden,  “Yavrucuğum! Şüphesiz yapılan iş, bir hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde yahut göklerde ya da yerin içinde bile olsa, Allah onu çıkarır getirir. Çünkü Allah en gizli şeyleri bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.” (Lokman, 16) buyurmaktadır. Aynı şekilde Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), “Çocuklarınıza yedi yaşına gelinceye kadar namaz kılmayı öğretiniz…” (Ebu Davud, Salât, 26, 495) buyurarak çocuk ve din eğitimi konusuna dikkat çekmektedir.
 
Dünyamızın yaşadığı değişim, değerler eğitimiyle ilgili çalışmaları bir zorunluluk haline getirmiştir. İnsanlığın dini ve milli
değerlere yabancılaştığı, anlam ve amaç boşluğu yaşadığı günümüz dünyasında pek çok ülke, bu durum için çareler arayarak, bu alana yönelik faaliyetlerini hızlandırmışlardır. Topluma dini konularda rehberlik etmekle görevli Diyanet İşleri Başkanlığımız, Kur’an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi hizmetinden toplumun tüm kesimlerinin etkin ve verimli bir şekilde yararlanabilmesine büyük önem vermektedir.
 
Başkanlığımızın yaygın din eğitimi faaliyetleri kapsamında hizmet sunduğu muhatap kitle, gelişen ve değişen şartlara uygun olarak her geçen gün çeşitlenmektedir. Din eğitiminde yaş sınırının kaldırılmasıyla birlikte bu profil çeşitliliğine 4-6 yaş grubu çocuklar da dahil olmuştur. Dini ve ahlaki eğitimin 4-6 yaş grubu çocukların şahsiyet oluşumunda ve sosyo-kültürel kimlik gelişimindeki etkisi, çocuğun bu dönemde, ahlâk ve inanç muhtevalı eğitimini ihtiyaç haline getirmektedir. Bu yaş döneminde, çocuğun dinî nitelikli ilgi ve merakının gelişigüzel bir şekilde cevaplandırılması veya cevapsız bırakılması, ileriki yaşlarda din ile alakalı birtakım olumsuz düşünce ve davranışların oluşmasına neden
olmaktadır.
 
Dolayısıyla çocukların ihtiyacı olan dînî eğitimin, hedef kitlenin temel özellikleri göz önünde bulundurularak pedagojik ilkeler çerçevesinde verilmesi gerekmektedir. Bu durum, Kur’an kurslarında bu döneme ilişkin programlı öğretim etkinliklerini önemli kılmaktadır. Bu sebeple Başkanlığımızca, 4-6 yaş grubu çocuklar için evrensel değerler olarak da adlandırabileceğimiz temel değerlerle birlikte, dini bilgi ve Kur’an’ı Kerim öğretimini içeren “Kur’an Kursları Öğretim Programı (4-6 Yaş)” hazırlanmıştır.
 
Elinizdeki ‘Öğretici Kitabı’ isimli çalışmanın hazırlanmasında, söz konusu öğretim programı esas alınmıştır. Öğretici Kitabı’nın ilk bölümünde 4-6 yaş grubu çocuğun gelişim özellikleri, din eğitimi verirken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu kitapta, Kur’an-ı Kerim öğretimi, temel dini bilgiler ve ahlakî değerler, üniteler halinde ele alınarak drama, eğitsel oyun, hikâye, boyama, şiir, şarkı vb. etkinliklerle desteklenmiştir.
 
Ayrıca her hafta bu etkinlikleri pekiştirecek, sürece veliyi de dâhil edecek performans ödevlerine yer verilmiştir.
Bu kitabın hazırlanmasında ve basım aşamasına kadar tüm süreçlerde emeği geçenlere teşekkür ediyor, öğreticilerimize ve sevgili çocuklarımıza başarılar diliyoruz…
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
anlamlı bir çalışma 2014-08-31 14:22:37

emeği geçen herkese tşkrler

Avatar
mustafa hoca 2014-08-31 15:56:50

Arkadaşlar bu 04.06 yaş kreşlerinde kimler görev yapabilir şartları nelerdir. bilen varmı acaba. ..

Avatar
zeynep demirel 2015-02-27 19:59:04

Kitabı satın alamıyor muyuz??