40 ilçe müftüsüne vakf'ın faaliyetleri anlatıldı

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, ataması yeni yapılan 40 ilçe müftüsüne vakfın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

40 ilçe müftüsüne vakf'ın faaliyetleri anlatıldı

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, ataması yeni yapılan 40 ilçe müftüsüne vakfın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

20 Aralık 2014 Cumartesi 12:46
40 ilçe müftüsüne vakf'ın faaliyetleri anlatıldı

Palakoğlu, yeni atanan ilçe müftülerine Diyanet Vakfı çalışmalarını anlattı

Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda gerçekleşen programda Palakoğlu, ilçe müftülerine yeni görevlerinde başarılar diledi.

İsmail Palakoğlu, vakıf olarak Türkiye geneli 985 şube ile hizmet verdiklerini belirterek hizmetlerinin daha nitelikli yürütebilmesi için Türkiye'de ve dünyada değişen ve gelişen şartlara göre yeniden yapılandıklarını söyledi.

Palakoğlu, bu kapsamda vakıf senedini güncellediklerini belirterek, “Stratejik plan ve bütçe esaslı çalışmaya başladık. Vakıf Teşkilat Mimarisi ve Organizasyon Şemasını düzenledik. Tüm dünya Müslümanlarını kucaklayıcı bir bakış açısı getirdik. Olağanüstü hallerde tüm insanlığın yardımına koşacak bir perspektif geliştirdik. Kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği sağladık. Vakıf faaliyetlerinde gönüllülerden destek alma imkânı sağladık. Vakfın fiziki ve teknolojik altyapısını yeniledik. Genel merkez, tüm şubeler, bağlı kuruluşlar, işletme ve iştirakleri ile yeniden yapılandık" dedi.
“Ülkemizde 3 bin 421 caminin yapımına öncülük ettik”

Diyanet İşleri Başkanlığının yurt içinde ve yurt dışında İrşad, hac ve umre, müftülük, Kur’an kursu, eğitim merkezleri ve cami hizmetlerinin süratli ve etkin bir şekilde yürütülmesi için imkânlar ölçüsünde her türlü destekği sağladıklarını hatırlatan Palakoğlu, vakıf olarak hayri ve sosyal hizmetlerin yanı sıra eğitime de büyük önem verdiklerini söyledi. Palakoğlu, ayrıca 1975 yılında Kocatepe Camii tuğlalarına attığı ilk harcın ardından bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede ise 50 caminin yapımına öncülük ettiklerini kaydetti.

“Yurt dışından getirdiğimiz öğrencileri ülkemizde misafir ediyoruz”

İsmail Palakoğlu, eğitim konusunun vakfın ana faaliyetleri arasında yer aldığını belirterek "40 yıllık tecrübesiyle eğitime yeni bir anlayış getiren Vakfımız; köklü medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu güne kadar 220 binin üzerinde öğrenciye burs tahsis ederek toplamda 44 milyon 347 bin 99 TL yardım yaptık. 2014 yılında 17 bin 500 öğrenciye burs ve eğitim yardımı yapacağız.10 ilde 12 adet yükseköğrenim öğrenci yurdumuz vardır. Toplam kapasitesi 4 bin 500’dür. Yurtlarımızın olmadığı illerde müftülüklerimiz nezaretinde öğrenci evleri açmaktayız. İştirakimiz olan KOMAŞ A.Ş. Tarafından 1994 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan Bornova Kolejimizde; ilk, orta ve lise seviyesinde halen bin 293 öğrenci eğitim görmektedir. 2010 yılında açılan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde toplam 875 öğrenci eğitim görmektedir. Bin 216’sı Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinde, bin 328’i İlahiyat lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde olmak üzere dünyanın 101 ülkesinden toplam 2 bin 544 öğrenci ülkemizde eğitim görmektedir. Bugüne kadar 686’sı Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinden, 780’i ilahiyat fakültelerinden olmak üzere bin 466 öğrenci mezun olmuştur. Avrupa, Amerika ve Avustralya’da yaşayan gurbetçi ailelerin din eğitimi alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2006 yılında başlayan program kapsamında bu güne kadar bin 70 öğrencinin ilahiyat fakültelerinde eğitim görmelerini sağladık. Yurt dışında 10 ülkede 16 eğitim kurumumuzda 2 bin 954 öğrenci eğitim görmektedir. Bu güne kadar 4 bin 289 öğrencimiz mezun olmuştur. Yine dünyanın farklı coğrafyalarından 2 bin 371 kişiye Kur’ân-ı kerim öğrettik, bin 683 kişiye hizmet içi eğitim ve 97 kişiye de Dini Yüksek İhtisas Eğitimi verdik. Bu öğrencilerimizin bütün masrafları vakfımızca karşılanmıştır.” dedi.“Ramazan ayında 1 milyon insana ulaştık”

Vakfın, Kurban ve Ramazan bayramlarında dünyadaki bütün Müslümanlar’a bayram yaşatmak için seferber olduğunu anlatan Palakoğlu, “2014 yılı Ramazan ayında uygulanan “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman Zekât ve Fitre Kardeşlerimize Ulaşıyor” kampanyası çerçevesinde yurt içinde ve yurt dışında Ramazan faaliyetleri gerçekleştirdik. Bu yıl Ramazan ayında; yurt içinde 4 milyon 083 bin 803 TL, yurt dışında 2 milyon 771 bin 117 TL yardımda bulunduk. 47 ülkenin 232 bölgesinde iftar sofraları kurduk, gıda kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Toplam 6 milyon 854 bin 920 TL’lik yardım ile 1 milyon kişiye ulaştık” dedi.

“Kardeşlerimizle 686 bin 920 hisse kurbanı paylaştık”

Palakoğlu; “1993 yılından bu yana, Diyanet İşleri Başkanlığımızla Vekâletle Kurban Kesim Programı düzenlemekteyiz. 2014 yılında yurt içinde 174 merkezde, yurt dışında 69 ülkenin 557 bölgesinde 135 bin 394 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdik. 1993 yılında 2 bin 634 hisse ile başlayan Kurban programında, bugüne kadar toplam 686 bin 920 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını yaptık” ifadesini kullandı.

İsmail Palakoğlu, 2010-2014 yıllarında açlık, doğal afet ve savaş mağdurlarına 280.6 Milyon TL yardımda bulunduklarını vurguladı.

“12 bin kitabı okuyucuyla buluşturduk”

İslâm Araştırmaları Merkezi’nde (İSAM) nitelikli araştırmacı ve ilim adamları yetiştirdiklerini vurgulayan Palakoğlu, “İslami alanda araştırmalar yaptık. Dini ve kültürel muhtevalı yayınları toplumumuza kazandırdık. 25 yıllık bir emekle 44 ciltlik kaynak bir eser olarak hazırlanan ve dijital ortama aktarılan İslam Ansiklopedisi, 2014 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görüldü. Vakfımız tarafından hazırlanan ve telif hakkı Diyanet İşleri Başkanlığımıza devredilen Hadislerle İslâm eseri ilim ve kültür dünyamıza kazandırılmıştır. 2014 yılında 33.’sü organize edilen Kitap ve Kültür Fuarını 1983 yılından bu yana her yıl Ramazan ayında düzenliyoruz. Ülke genelindeki 24 yayınevimizde vakfımıza ait 600’den fazla basılı, sesli, görüntülü eserle birlikte; ortalama 150 yayıncının 12 bin çeşit kitabını okuyucuyla buluşturmaktayız” dedi.

Kadın ve gençlere de vakıf olarak hizmet verdiklerini anlatan Palakoğlu, “Kadın Aile Gençlik Merkezimizde (KAGEM) genel ve özel gruplara din, düşünce, kültür, sanat ve edebiyat alanında konferans, panel, çalıştay ve ilmi toplantılar düzenliyoruz. KAGEM’in 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde 2 bin 500 kursiyeri var” dedi.

Manevi günlerde çeşitli etkinliklere imza attıklarını vurgulayan Palakoğlu, “Başkanlığımız ile birlikte 1989 yılından bu yana yurt içinde ve yurt dışında çeşitli etkinliklerle Peygamber Efendimizin doğum gününü kutlamaktayız. Camiler Haftasında ve muharrem ayında çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz” diye konuştu.

Programda TDV Şubeler Koordinatörü Yavuz Kocamış da şubelerin yeniden yapılanması konusunda sunum yaptı.
Son Güncelleme: 16.09.2016 02:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet hoca 2014-12-21 00:04:23

hayırlısı inşallah