42. Dönem Yüz Yüze Vaaz Semineri Başladı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Yüz Yüze Vaaz Semineri” ne katıldı…

42. Dönem Yüz Yüze Vaaz Semineri Başladı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Yüz Yüze Vaaz Semineri” ne katıldı…

03 Mart 2015 Salı 06:28
42. Dönem Yüz Yüze Vaaz Semineri Başladı
 
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’da din görevlileri için düzenlenen “42. Dönem Yüz Yüze Vaaz Becerilerini Geliştirme Hizmetiçi Eğitim Semineri”ne katıldı. Ülkemizin farklı illerinden yüzlerce din görevlisini buluşturan seminerde Diyanet İşleri Başkanı Görmez, mihrap görevinin önemine vurgu yaptı.
 
Seminerde yaptığı konuşmada Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaşadığımız dönemin İslam’ın ve Müslümanların içinden geçtiği en zor dönemlerden biri olduğunu belirtti. Mihrap görevinin dünyadaki en yüksek makam olduğunu ve İslam’ın içinden geçtiği bu süreçte mihrap görevlilerine büyük vazifeler düştüğünü vurgulayan Başkan Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“İslam dünyasının içinden geçtiği bu süreçte, dünyada bütün Müslümanların umut bağladığı bir ülkede siz mihrapta görev yapıyorsunuz. Müslümanların umut bağladıkları konular sizin hizmet alanınızı oluşturuyor. Bize, demir veya çimento istemek için umut bağlamıyorlar. Bize, imanını ve İslam’ı yeniden inşa etme, çocuklarına dinini, imanını, ahlakını yeniden öğretme, Müslüman kimliğini yeniden inşa etme konusunda, umut bağladıklarını görüyoruz. O halde biz bu realiteyi bilerek çalışmak durumundayız.”

Diyanet İşleri Başkanı MEHMET Görmez

 
Diyanet İşleri Görmez konuşmasında şu konulara temas etti:
 
“Hz. İbrahim’in duası, hizmetlerimizde bize rehberlik etmelidir…”
 
Hz. İbrahim’in bir duası var malumunuz. O duanın sonunda, “Allah’ım bizi muttakilere imam eyle” diye dua eder. O dua aslında çift yönlü bir duadır. Hem muttakilerden bir ümmet olsun anlamı vardır hem de muttakilere rehberlik yapmayı bizlere nasip eyle anlamı vardır. Biz camide cemaatimize rehberlik yaparken, bu duayı dikkate almak zorundayız. Acaba, biz rehberliğimizi, Allah’a karşı sorumluluk bilincimizi yükseltecek, takvamızı yüceltecek derecede yapabiliyor muyuz? Bunun için iki şey lazım.  Birincisi, önce mihraba geçen insanın kişiliği önemlidir. Sonra da liderlik anlayışı önemlidir. Öyleyse bu iki kavram üzerinde durmalıyız. İmamın kişiliği ne olmalı, biz mümin kişiliği yanında, Allah’ın müminlerden istediği kişiliği yanında imamlık dediğimiz, Peygamberimize mirasçı olmak, mihrapta, muvazzaf olmanın kişiliği nasıl olmalı? İmam, önder ve rehberlik demek olduğu için, bu kavramları yeniden düşünmek zorundayız.
 
“Diyanet’in hizmetleri ülkemizle sınırlı kalmadı, dünyaya taşındı ve taşınmaya da devam ediyor…”
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, bu topraklarda İslam’a süreklilik kazandıran bir müessese olmuştur. Bütün eksiklerimize, kusurlarımıza rağmen, bu topraklara İslam’a süreklilik kazandırmada, bu toprakların semalarında günde beş defa ezan nimetini insanlığa duyurmada, Kur’an eğitimini vermede, insanlarımızın mümin kimliğini inşa etmede son derece büyük vazifeleri oldu. Cenab-ı Hak nasip etti, bu hizmetler ülkemizle de sınırlı kalmadı, Rusya’dan Asya’ya, Kafkasya’ya sizin Diyanet’in şahsı manevisi içinde inşa ettiğiniz hizmetler,  Avrupa’da yaşayan 5 milyon kadar vatandaşımızın asimilasyonunu engelledi. İnşa edilen o şahsı manevi, bugünlerde yüz yıl boyunca sömürgeleştirilmiş Afrikalı kardeşlerinize, Mali’ye, Kongo’ya, Cibuti’ye, Çad’a, Zanzibar’a, Sudan’a ya da Haiti’ye, Latin Amerika’ya, pek çok ülke ve bölgeye gitti. Sizin görev yaptığınız bu müessese hizmetlerini dünyaya taşıdı ve taşımaya da devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanı MEHMET Görmez

“İslam ümmetinin kendi dinine yapabileceği en büyük haksızlık, hayat vermek üzere inşa edilen camileri, sadece namaz kılınan, namazdan sonra kapatılan mekanlar olarak tarif etmektir…”
 
Yeryüzünde İslam ümmetinin kendi dinine ve peygamberine yapabileceği en büyük haksızlık, onlara hayat vermek üzere Kabetullah’ın şubeleri olarak inşa edilen mescitleri ve camileri sadece namaz vaktinden önce açılan, namazdan sonra da kapısına kilit vurulan mekan olarak tarif etmektir. Bunu yaparsak kendimize, İslam’a ve Resul-i Ekrem’e en büyük haksızlığı yapmış oluruz. Öyleyse Mescid-i Nebevî’yi, mescitlerin coğrafyalarda nasıl medeniyet inşa eden merkezler olarak vazifeler gördüğünü yeniden okumamız gerekiyor.

Diyanet İşleri Başkanı MEHMET Görmez

 
“Kalpleri arasında rabıtayı kaybetmiş bir topluluk, ümmetin fertleri arasında rabıta kuramaz…”
 
Kalpleri arasında rabıtayı kaybetmiş bir topluluk, ümmetin fertleri arasında rabıta kuramaz. Önce biz birbirimizi sevip sayacağız. Biz, anne ve babalarımızın dualarıyız. Bizim annelerimiz, babalarımız, topraktan kazandılar ve “Bizim oğlumuz okusun, hafız olsun, imam olsun, müezzin olsun.” diye dua ettiler. Biz birbirimizin kıymetini bilmeliyiz. Kardeşliğimizi çok iyi bir şekilde tescil edersek bu, birlik ruhu olarak milletimize yansımaya da devam eder. 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rnk 2015-03-03 09:09:24

Tebrikler..ne guzel ifadeler..iyiki varsiniz..iyiki baskansiniz..

Avatar
Ahmet 2015-03-03 10:03:28

Sıra bize ne zaman gelecek. Sıralamayi neye göre yapıyorlar. Bilgisi olan var mi acaba?

Avatar
PERSONEL 2015-03-03 11:07:50

SAYIN BAŞKAN ÇOK GÜZEL KONUŞUYORSUN DA. DIŞI SİZİ YAKIYOR İÇİ DE BİZİ. MAHKEME MÜDÜRLÜK SINAVINI İPTAL ETTİ. NEDEN UYGULAMIYORSUNUZ? NEYİ BEKLİYORSUNUZ? ANLATTIĞINIZ ŞEYİ ÖNCE KENDİ NEFSİNİZDE UYGULAYIN. ÜZERİNİZE ÇOK MU SİYASİ BASKI YAPILIYOR?

Avatar
12 donem 2015-03-03 14:31:10

Arkadaslar guzel bi tatil oluyor ama surekli her ramazan her cuma camisinde simdiyE kadar vaaz eden birisi olarak bu sene muftu beyin oyununa geldim cunku cumalari vaiz gondetmete basladi demek istedigim su mademki ben yuz yuze vaaz kursuna gittiysem kursu benim olmaliydi sahsi gicikligi yuzunden benim kursumu bendem almaya hakki varmidr Allaha havale ediyorum beni vaaza kursuna gonderdiysen benim hakkimi yememeliydi hakkimi helalnetmiyorum

Avatar
Ahmet Hizmetli 2015-03-03 15:25:36

Diyanet olarak ilk yapılması gereken; fakülte mezunu olup da Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan yüzlerce personel var. Bu arkadaşlar Tuvalet temizliği,daire temizliği,çay yapıp dağıtma,kalorifer yakma, evrak götürüp getirme,dosya dağıtma,v.b .amirin tüm isteklerini yerine getirme gibi işleri yapmaktadır. Amirinin bir dediği iki edilirse amir tarafından mobbing uygulanmakta, personele ceza verilmektedir. Diyanetin fakülte mezunu Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele sahip çıkıp, Genel İdare Hizmetler Sınıfına alması kaçınılmazdır. Diyanet bizlerin mağduriyetini biran önce gidermelidir.

Avatar
hoca akdeniz 2015-03-04 05:40:49

aRKADAŞLAR bu kurum da çürüdü