Ali Bardakoğlu: Paris 'ötekinin provokasyonu' değildir

Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, 12 kişinin öldüğü Paris'teki Charlie Hebdo katliamına ilişkin olarak açıklamalar yaptı.

Ali Bardakoğlu: Paris 'ötekinin provokasyonu' değildir

Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, 12 kişinin öldüğü Paris'teki Charlie Hebdo katliamına ilişkin olarak açıklamalar yaptı.

09 Ocak 2015 Cuma 21:23
Ali Bardakoğlu: Paris 'ötekinin provokasyonu' değildir
banner283
Terör ve İslam 

Saldırı için bazı çevrelerce "provokasyon" nitelemesi yapılması konusunda ise Prof. Bardakoğlu, "Olayı 'ötekinin oyunu ve provokasyonu' olarak görmeye başlarsak, kendi mahallemizde olup biteni sağlıklı biçimde anlayamayız ve analiz edemeyiz" diye konuştu. Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Bugün İslam dünyasında şiddet ve terör ile cihat/dini duyarlılık arasındaki farkı ayırt edemeyecek kadar iç dünyası öfke ve nefretle dolu binlerce gencimiz mevcut. Tabii onların bu ruh halinin birçok sebebi vardır. Ama birçok bölgede verilen dini eğitim ve bilgi de bu şiddeti meşrulaştıracak bir dizi argümanla dolu."

Bardakoğlu'nun Paris katliamına ilişkin görüşlerini "Terör ve İslam" başlığıyla Hürriyet'teki köşesine taşıyan (9 Ocak 2015) Taha Akyol'un yazısının ilgili bölümü şöyle:

... Elbette ekonomik, sosyal , kültürel faktörler söz konusudur. Bu faktörler birçok toplumda var, fakat din adına şiddet en çok Müslümanlarda! Din algısında sorunlar olduğu açık.

Diyanet İşleri 
Eski Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu hocamızla görüştüm. Bu katliamı kınamanın "sıradan ve yetersiz" bir davranış olduğunu söyledi. "Provokasyon" nitelemesi konusunda ise Prof. Bardakoğlu'nun söyledikleri şöyle:

"Olayı 'ötekinin oyunu ve provokasyonu' olarak görmeye başlarsak, kendi mahallemizde olup biteni sağlıklı biçimde anlayamayız ve analiz edemeyiz. Halbuki bugün İslam coğrafyasının değişik muhitlerinde verilen dini eğitimin, İslam adına üretilen dini bilginin bu tür nefret ve şiddetleri besleyip beslemediğini soğukkanlı şekilde araştırmamız gerekiyor. Kapımızın önünü görüp gözetmek, bir kirlenme varsa onu temizlemek zorundayız."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez de Selefiyeci, bağnaz ve şiddet yanlısı davranışların İslamofobi'ye yol açtığını söylemişti, haklı olarak.

Fakat Din Şûrası'nın ortak bildirisinde maalesef bu görüşe yer verilmedi! İslamofobi sadece Batı'nın İslam düşmanlığı yapmasından ibaret gibi gösterildi. Böyle bir anlayışın Müslümanlarda bir "kendini gözden geçirme" tavrına yol açmayacağı, sorunların da sürüp gideceği açık.

Din eğitimi sorunu

Bütün sorun, muhterem hocamız Bardakoğlu'nun şu satırlarında özetlenmiştir:

"Bugün İslam dünyasında şiddet ve terör ile cihat/dini duyarlılık arasındaki farkı ayırt edemeyecek kadar iç dünyası öfke ve nefretle dolu binlerce gencimiz mevcut. Tabii onların bu ruh halinin birçok sebebi vardır. Ama birçok bölgede verilen dini eğitim ve bilgi de bu şiddeti meşrulaştıracak bir dizi argümanla dolu."

Demek ki:

İslam toplumlarında on binlerce gencin içini "öfke ve nefretle dolduran" birçok siyasi , ekonomik, sosyal sebepler vardır. Bilhassa Filistin sorunu ve sömürgecilikten kaynaklanan ezilmişlik psikolojisinin yarattığı tepkiler...

Pakistan'da, Afganistan'da ve Ortadoğu 'da Selefi medreseleri gibi "bazı sorunlu yerlerdeki dini eğitim ve bilgi de bu şiddeti meşrulaştıracak bir dizi argümanla doludur". Bu yüzden terörü dine bulayarak icra ediyorlar. Cihadizm denilen şiddet cinneti yaygınlaşıyor.

Ve yine Bardakoğlu'nun belirttiği gibi "Batılılar bu tür olaylardan Müslüman'a, ondan da İslam'a intikal edip arada bir sebep-sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorlar" ve bu da "İslamofobi'yi körüklüyor".

İslam adına şiddet ve taassup kusanlar, çağımızda İslam'ı karanlık bir çıkmaz sokağa sürüklüyorlar.

İslam'a en büyük zararı bunlar veriyor.
Anahtar Kelimeler:
Terör Ve İslam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imamoğlu 2015-01-09 22:13:27

Neden sürekli kendimizi sorgulama psikolojisi oluşturuyorsunuz...müslüman alemine çiftestandart yapıldığını görmemek için kör olmak gerekir.
Yıllarca müslüman beldelerinde kan akıyor .insanlar
yerlerinden ediliyor.Paris saldırısı kadar neden tüm dunya onemsemiyor bunu ...

Avatar
imamoğlu 2015-01-09 22:18:31

islam alemini karıştırdıkları yetmiyormuş gibi hala islami kesimden suçlu arama peşindeler...
bütün bunların altyapısını petrol uğruna hazılayanlar insanları oldurme pahasına da olsa bundan çekinmediler...
suçlu arayanlar Aynaya bakarsalar o suçluyu bulurlar...

Avatar
galip 2015-01-09 22:35:00

güncel konularla ilgili diyanetten bişey duyamıyoruz. diyanet ne işe yarar diye sorgulamak gerekmez mi?

Avatar
hakkı 2015-01-10 00:52:39

Ağzına sağlık

Avatar
... 2015-01-10 15:45:26

tespit güzel, çözüm yok. vaazlarda kemalistlere veryansın,yahidilere veryansın, hiristiyana veryansın, müslümana veryansın yani hepsinin allah belasını versin ondan sonra kin nefret öfke. biz sakalını kesen adama dahi nasıl baktığımız malum, allah şunu lanetlemiş bunu lanetlemiş eee ondan sonra merhamet nazarıyla nasıl bakılır bu insanlara...bu diyanetin sorunu değil sadece...