Beştepe Millet Camii'nin açılış duasını Başkan Görmez Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yerleşkesinde yer alan Beştepe Millet Camii'nin, açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Yaptı. İşte o duanın metni!

Beştepe Millet Camii'nin açılış duasını Başkan Görmez Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yerleşkesinde yer alan Beştepe Millet Camii'nin, açılış duasını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Yaptı. İşte o duanın metni!

04 Temmuz 2015 Cumartesi 01:17
Beştepe Millet Camii'nin açılış duasını Başkan Görmez Yaptı
Duasına İslam alemini de dahil eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi;
 
“Camilerimizi Hz. İbrahim’in tevhit mesajından, Hz. İsmail’in insanlığa getirdiği teslimiyetten mahrum eyleme Allah’ım…”
İlahi ya Rabbi, mübarek ramazan ayında rahmet ve mağfiret ikliminde, Başkentimizde, bir ulu mabedin Cuma günü açılışında bizleri buluşturduğun için sana hamd ediyoruz. Hamdımızı kabul eyle Allah’ım. Biraz sonra içinde içinde ibadet edeceğimiz ulu mabedi ve bütün mabetlerimizi, Kabetullah’ın birer şubesi olan camilerimizi Kabetullah’ın ruhundan Hz. İbrahim’in getirdiği tevhit mesajından, Hz. İsmail’in insanlığa getirdiği teslimiyetten mahrum eyleme Allah’ım.
 
“Camilerimizi, Peygamberimizin ümmeti ilmek ilmek dokuduğu Mescid-i Nebevi’nin ruhundan mahrum bırakma Allah’ım…”
 
Camilerimizi, mabetlerimizi sevgili Peygamberimizin mübarek omuzlarında kerpiç taşıyarak inşa ettiği ve içinde sahabe-i kiramı yetiştirdiği, ümmeti ilmek ilmek dokuduğu Mescid-i Nebevi’nin ruhundan mahrum bırakma Allah’ım.
 
“Bizi ve zürriyetimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, nesillerimizi namazsız bırakma Allah’ım…”

 


Bu mübarek ramazan gününde, mübarek Cuma gününde, bu mübarek mabedin açılışında, Hz. İbrahim’in duasıyla sana yalvarıyoruz, Allah’ım, bizi ve zürriyetimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, nesillerimizi namazsız bırakma Allah’ım. Sana hesap verecek alınlarımızı secdesiz bırakma Allah’ım. Secdede sana yakın olmayı bize nasip et Allah’ım.
 
Camiinin açılışında dua eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, duasında, “Camilerimizi, mabetlerimizi sevgili Peygamberimizin mübarek omuzlarında kerpiç taşıyarak inşa ettiği ve içinde sahabe-i kiramı yetiştirdiği, ümmeti ilmek ilmek dokuduğu Mescid-i Nebevi’nin ruhundan mahrum bırakma Allah’ım” ifadelerine yer verdi.


“Çocuklarımızın, gençlerimizin ruhundan cami, mabed, mescid sevgisi ve muhabbeti, emelleri olmaktan asla çıkmasın Allah’ım…”
 
Secdelerimizde, her türlü kibri, gururu bırakan tevazuu öğrenen kullarından eyle Allah’ım. İstiklal şairimizin ifade ettiği gibi;


 
Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli;
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.
 
Bizim çocuklarımızın, gençlerimizin ruhundan cami, mabed, mescid sevgisi ve muhabbeti emelleri olmaktan asla çıkmasın Allah’ım. Sevgili Peygamberimizin ideal müminleri tarif ederken, ‘Kalbi mescitlere bağlı mümin’ diyor. Bizleri, kalplerimizi camilere, mescitlere bağlı olmaktan mahrum bırakma Allah’ım. Peygamberimiz ideal gençliği tarifi gibi, neşeyi ve huzuru rabbine ibadet etmede bulan gençlik lütfeyle Allah’ım.
 
“Her türlü masuniyete sahip camilerin içine dahi giren kötülüklerden İslam alemini uzaklaştır Allah’ım…”
 
Son yıllarda İslam âleminde büyük acılar yaşanıyor. Bu acılar her türlü masuniyete sahip olan camilerin, mabedlerin içine dahi girdi. Müminler camilerin içinde dahi birbirlerini katletmeye başladılar. Bir an önce İslam alemini bu kötülüklerden uzaklaştır Allah’ım.
 
“Camilerimizi imar etmeyi lütfettiğin gibi gönül dünyalarımızı da imar etmeyi bizlere lütfeyle Allah’ım…”
 
Camilerimizi, mescitlerimizi imar etmeyi lütfettiğin gibi gönül dünyalarımızı da imar etmeyi bizlere lütfeyle Allah’ım. Camilerin asıl büyük gayesi, müminlerin kalplerini birleştirmek, saflarını düzeltmektir. Saflarımızı camilerde birleştirdiğimiz, düzelttiğimiz gibi ruhlarımızı ve kalplerimizi de kaynaştırmayı bizlere nasip eyle Allah’ım.
 
“Şahadeti dinin temeli olan ezanları, milletimizin, alemi İslam’ın semasından hiçbir zaman eksik etme Allah’ım…”
 
Camilerimiz, minarelerimiz tevhidin simgesi olmaktan asla bir gün bile çıkmasın Allah’ım. Bu ezanlar ki şahadeti dinin temeli olan ezanları milletimizin semasından, alemi İslam’ın semasından hiçbir zaman eksik etme Allah’ım. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.