Bulgaristan müftülerinden Türkiye Diyanet Vakfı'na ziyaret

​Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş ve beraberindeki heyet, Türkiye Diyanet Vakfı'nı (TDV) ziyaret etti.

Bulgaristan müftülerinden Türkiye Diyanet Vakfı'na ziyaret

​Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş ve beraberindeki heyet, Türkiye Diyanet Vakfı'nı (TDV) ziyaret etti.

06 Mayıs 2015 Çarşamba 19:30
Bulgaristan müftülerinden Türkiye Diyanet Vakfı'na ziyaret
Bulgaristan’ın çeşitli bölgelerinde görev yapan 30 müftü ve Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ulvi Ata'nın yer aldığı heyeti, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, TDV Genel Müdür Yardımcısı Yasin Uğraş ve birim amirleri karşıladı.

Bilgin, ziyarette yaptığı açıklamada, vakfın Balkanlardan Türk Cumhuriyetlerine ve Afrika’dan Latin Amerika’ya kadar 102 ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi.

TDV'nin ümmet şuuruyla hareket ettiğini vurgulayan Bilgin, “Dünyanın neresinde Müslüman varsa, din kardeşliğini ön palana çıkararak hizmet ağı oluşturduk. Bulgaristan’ın hem soydaş hem de dindaş olması sebebiyle ayrı bir yeri var" dedi.

Bulgaristan’da Türkiye Diyanet Vakfı izleri

Kendisine de Bulgaristan’da hizmet etmek nasip olduğunu hatırlatan Bilgin, şöyle devam etti: “Vakfımızın Bulgaristan’daki din hizmetleri 7 yıldan beri etkin olarak devam etmektedir. Din hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulabilmesi amacıyla Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği nezdinde bir Din Hizmetleri Müşavirliği kadrosu ihdas edilmiş ve ilk olarak Mersin Müftüsü olarak 2008 yılında göreve ben başladım. Görevim boyunca Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, kurumsallaşma çalışmalarını başlattık. Osmanlı döneminden kalma 350 caminin bakım ve onarımını yaparak ibadete açtık. Mestanlı İlahiyat Lisesi ve yurt binasını hizmete açtık. Filibe’nin Ustina köyünde imam yetiştirmek üzere iki katlı, 60 kişi kapasiteli İmam Okulu onarılarak yeniden hizmete girdi. Bulgaristan’daki 400 vakıf malının tapu kayıtları bulunarak arşivledik. Camilerde yaz tatilleri ve hafta sonlarında açılan Kur’an kurslarında 1990 yılında 60 bin 1991 yılında 80 bin öğrenci eğitim görmesini sağladık.”

Eğitimde alanında da desteklerimiz sürüyor

Bulgaristan’ın 1991 yılında demokrasiye geçtiğini ve Türklere ana dilde eğitim hakkı verildiğini vurgulayan Bilgin, şöyle konuştu:

“Yeni düzenlemelerle birlikte Türkiye Diyanet Vakfı Bulgaristan’da çalışmalar başlatmış, Müslümanların kaybettikleri dini kazanımları tekrar elde etmeleri için yoğun çaba sarf etmiştir. Bulgaristan Dinler Kanunu’nun Baş Müftülüğe verdiği dini okullar açma yetkisi ile Türkiye Diyanet Vakfı ülkede eğitim çalışmalarına başlamıştır. Din görevlisi ihtiyacını karşılamak için 1990’da açılan Yüksek İslam Enstitüsü 1999 yılından itibaren Türkiye Diyanet Vakfı tarafından desteklenmiş ve 1999-2000 eğitim öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir. Rusçuk, Şumnu ve Mestanlı’da açılan üç ayrı ilahiyat lisesinde Müslüman öğrenciler dinî eğitim almakta, öğrenci sayısı her geçen gün artmakta ve liselerin imkânları günden güne iyileştirilmektedir. Adı geçen liselerin ve enstitünün tüm masrafları Vakfımız tarafından karşılanmakta ve müdür yardımcıları Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından görevlendirilen Türk idarecilerden oluşmaktadır. Bulgaristan Müslümanlarının ve Baş Müftülüğün ihtiyaçlarının karşılanması, din görevlilerinin maaşları, İslami okulların ve dinî yayınların finansmanı ile camilerin tamir ve inşası konularında Türkiye Diyanet Vakfı Bulgaristan Müslümanlarına büyük katkılar sağlamaktadır.”

Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfımıza teşekkür ediyoruz. Şu an heyetimizde ilk defa ziyaret eden arkadaşlarımız da var. Bulgaristan’a yaptığınız katkılardan dolayı teşekkür ederiz”  dedi.

Son Güncelleme: 16.09.2016 01:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.