Didaktik Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığının kamuoyunda sıkça görünürlüğünü takdir edenler olduğu gibi eleştirenler olması üzerine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, ahlak dersi çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte açıklamada bulundu.

Didaktik Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığının kamuoyunda sıkça görünürlüğünü takdir edenler olduğu gibi eleştirenler olması üzerine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, ahlak dersi çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte açıklamada bulundu.

20 Mayıs 2014 Salı 09:45
Didaktik Diyanet
banner221
Sağduyunun Sesi Diyanet!

Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Faruk Görgülü;
 Diyanet İşleri Başkanlığının kamuoyunda sıkça görünürlüğünü takdir edenler olduğu gibi eleştirenler de var. Özellikle sosyal olaylara ilişkin yapılan değerlendirmeler zaman zaman tartışması konusu yapılıyor. Siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? 
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar; "Diyanet İşleri Başkanlığının 81 vilayette ve ilçelerde müftüleri var, yüz bini aşkın personeli var, ancak insanları rahatsız edici bir görünürlüğünün olduğunu ben şahsen düşünmüyorum.

Ancak Diyanet’in temsil mekanizmalarının sık sık kamusal beyan ve açıklamalarının olduğu söylenebilir, Diyanet’in temsil makamının daha çok medyatik olduğu ve medya üzerinden toplumla buluştuğu söylenebilir.
 
Diyanet İşleri Başkanı’nın beyanları da zaman zaman tartışma konusu yapılıyor, başkanlığın kimi açıklamaları polemik konusu yapılıyor. Bunlar gayet doğaldır, ama Diyanet her hâl ve şartta sağduyunun sesi olmaya devam edecektir, Toplumun ortak dinî, manevi ve ahlaki değerlerini hatırlatmaya devam edecektir. Çünkü Anayasanın Diyanet’e verdiği görev, sağlıklı din bilgisini topluma aktarmak ve toplumu aydınlatmaktır. Bunun için de Diyanet her fırsatı değerlendirerek toplumla buluşmaktadır.

Türkiye’nin içinden geçtiği siyasi, toplumsal süreçlerle ilgisini kurarak Diyanet’in bir beyanını bunlarla ilişkilendirip, alınanlar olabiliyor. Ama herkes vicdanında biliyor ki Diyanet asla ve kata insanımızı rahatsız edecek, onları huzursuz edecek, onları manevi bakımdan tahkir edecek yahut onları bölecek veya manipüle edecek bir söylemin veya eylemin içerisinde olmuyor ve olmaz da" d
edi.
 
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 27.03.2016 13:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
AYNEN 2014-05-20 10:36:32

Bende aynen ' kurum ' rumuzlu yorumcuya katılıyorum. Başbakanlıkta başka biri olsaydı, diyanetin di'si bile duyulmazdı. Diyanette iliçi ve ildışı atama ve nakillerini hizmet puanı, bazı sınavlardan ( KPSS, MBST nakil gibi ) alınan puanlar, kıdem, yaş, tahsil, hafızlık, özür gibi şartlar koysa, ayrıca Kur'an Kursları öğreticileri, okullarda da Kur'an derslerine girebilse, anasınıfları açabilse.

banner261

banner260