Din hizmetleri ve din eğitimi protokolü imzalandı…

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Yemen’in Başkenti Sanaa’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretin son gününde Yemen Evkaf ve İrşad Bakanı Hamoud Mohammed Obad ile bir protokol imzaladı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yemen Evkaf ve İrşad Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile  Türkiye Cumhuriyeti ve Yemen Cumhuriyeti kardeş halkları arasındaki güçlü ve köklü ilişkilerin geliştirilmesi, Müslüman toplumların oluşması ve gelişmesindeki temellerden biri olan İslami kalkınma alanında karşılıklı işbirliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yemen Cumhuriyeti Evkaf ve İrşad Bakanlığı arasında, din hizmetleri ve din eğitimi alanlarında imzalanan protokolde, din işleri alanında kurulan işbirliğini sürdürmek ve çeşitli alanlarda tecrübe paylaşımında bulunmak karara bağlandı. 

Din Eğitimi, Din Hizmetleri, Hac ve Umre organizasyonu ve basılı yayınların basım ve yayımı hususunda karşılıklı tecrübe paylaşımı konularının maddeler halinde yer aldığı protokolde İslam’ın gerçek anlamıyla tanıtılması, İslam’a yönelik şüphelerin izale edilmesi konularında her iki taraf mutabık kaldı. Beş yıl süre ile geçerliliği bulunan protokol, karşılıklı imzaların atılmasıyla yürürlüğe girdi. 

Protokol töreninin ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Sanaa Üniversitesinde öğrencilere ‘Değişkenler ve Sabiteler’ konulu bir konferans verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol