Din İşleri Yüksek Kurul Üyeleri Belli Oldu

Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu üye seçimi bitti

Din İşleri Yüksek Kurul Üyeleri Belli Oldu

Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu üye seçimi bitti

25 Mayıs 2015 Pazartesi 17:56
Din İşleri Yüksek Kurul Üyeleri Belli Oldu

DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK


Başkanlığın dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu, 16 üyeden oluşuyor. Aday Tespit Kurulu, 24 üye adayı belirliyor. Diyanet İşleri Başkanı, Aday Tespit Kurulunca en az lisans düzeyinde dini yüksek öğrenim görmüş veya dini ilimlerde temayüz etmiş 24 üye adaylar arasından 12 kişiyi, ayrıca ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden ise 4 kişiyi Kurul üyeliğine atanmak üzere tespit ediyor. Kurul üyelerinin görev süresi 5 yıl ve bir kişi en fazla iki kez Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi olarak atanabiliyor. Üyeliklerde herhangi bir sebeple boşalma olması halinde, Aday Tespit Kurulunca seçilmiş olan adaylar veya ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri arasından bulunduğu kontenjana göre, otuz gün içinde yeni üye atanıyor. Atanan üye, yerine atandığı üyenin görev süresini tamamlıyor.


Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliği için 101 kişinin müracaat ettiği ve 202 delegasyonun oy kullandığı Din İşleri Yüksek Kurulu seçimi sona erdi.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyeliğine 101 adayın müracaat etti ve yaklaşık olarak 202 delegasyonun oy kullandı.

202 Delegasyon Diyanet İşleri Başkanı ve Yardımcıları, Birim amirleri, Özel Kalem Müdürü ve Basın Müşaviri, 81 İlin Müftüsü, Bölgelerden Seçilen İlçe Müftüleri, Baş Vaiz, Baş İmam hatip, Eğitim Merkezi Görevlileri ve İhtisas Merkezi Müdürlerinden oluşuyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğini Kazananların Listesi


 1: Dr. Ekrem KELEŞ

 2: Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz  
 3: Prof. Dr. Nihat Dalgın
 4: Prof. Dr. Zekeriya GÜLER
 5: Prof. Dr. Ahmet YAMAN
  6Prof.Dr. Abdullah Kahraman  
 7: Prof. Dr. Halil İbrahim KARSLI
 8: Prof. Dr. Mehmet ÜNAL
 9: Dr. Fatih YÜCEL 

  10: Doç. Dr. Abdurrahman CANDAN  
  11: Doç. Dr. Cenksu ÜÇER

  12: Dr. Ülfet GÖRGÜLÜ
  13: Dr. Muhlis AKAR
  14: Dr. Davut KAYA 
  15: Dr. Bahattin AKBAŞ

  16: Mustafa GÜNEY 
  17: Tahir TURAL
  18: Zeki SAYAR
  19: Ömer GÜLDEN
  20: Mehmet CANBOLAT
  21: Mehmet KAPUKAYA   
  22: İdris BOZKURT
  23: Rifat ORAL 
  24: Sabri Akpolat 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih Mehmet Aydın (Kurul Uzmanı, Moritanya Din Hizmetleri Ataşesi) 2015-05-25 19:18:02

Yeni dönem Din İşleri Yüksek Kurulu'nda görev yapacak üyeleri belirlemek için Seçici Kurul tarafından seçilen 24 kişilik listeye baktığımızda, halihazırdaki Kurul'da üyeliği yapanlardan 5 hocamız (bu hocalarımızdan üçü kurul uzmanı kökenli), Kurulunun asıl emektarları olan şu anki kurul uzmanları arasından 11 arkadaşımız, Eğitim Merkezlerinden bihakkın alim olan Rıfat Oral Hocam, iyi bir muhakkik olan Nihat DALGIN hocamız ve diğer öğretim üyeleri seçilmiştir. Bu manzara seçici kurulun çok güzel bir seçim yaptığını, Kurulun sağlam yapısının devam edeceğini, ilmi yapısının bozulmayacağını ve yeni dönemin daha aktif olacağını göstermektedir. Yüce Rabbime hamd eder, seçici kurula teşekkür ederiz.

Avatar
dadas 2015-05-25 22:31:48

Sıralaması alınan onlara göre yaparsanız daha dogru haber yapmis olursunuz.

Avatar
Ahmet Demirel 2015-05-25 23:09:20

Bu seçilen hocalarımızdan 12 tanesi sayın Diyanet İşleri Başkanımız tarafından kurul üyesi olarak görevlendirilecektir.
Tüm hocalarımızı tebrik ediyorum.
Yukarıdaki liste alınan oylara göre sıralansaydı daha isabetli olurdu.

Avatar
mehmet hüner 2015-05-26 09:17:15

Yıllar önceden tanıdığımız Tahir TURAL ve Mehmet KAPUKAYA hocalarım başta olmak üzere tüm kurul üyelerini tebrik eder hakkınca adaletli kararlar vereceklerine inancımızın tam olduğunu bildiririm.

Avatar
KURUMU SEVEN BİR DOST 2015-05-26 22:09:08

İDRİS BOZKURT,TAHİR TURAL VE SABRİ AKPOLAT GİBİ GÜVEN DUYDUĞUMUZ ,YAPTIĞI İŞLERİNDEN EMİN OLDUĞUMUZ,GERÇEK DOSTLARIMIZIN OLDUĞU BİR KURUMDA ÇALIŞMAKTAN ONUR VE GURUR DUYUYORUZ.YOLUNUZ AÇIK OLSUN,SELAM VE DUA İLE.

Avatar
Mehmet Zeki Serdaroğlu (Başkale İlçe Müftüsü) 2015-06-09 21:37:16

Seçilenler arasından akademik kimliğiyle bilinenler dışında kurul uzmanlığından gelen sayın Doç. Dr. Abdurrahman Candan ve Tahir Ural yakından tanıdığım iki dost hoca olarak kendilerini tebrik ediyorum. Diyanet işleri Başkanımız sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez Beyefendinin kurumun ilmi yapısını korumada göstereceği titizlik noktasında kendisine olan güvenim tamdır. Yolunuz açık olsun.

Avatar
adil ak 2015-06-11 21:03:59

ûye adaylarî arasînda medyanin cok yakindan tanîdigi hitabet ustadimiz ve Aile Hukukunda her an bilgisine basvurdugumuz Sabri AKPOLAT in bulunmasi bizi memnun etti