Dinim İslâm Temel Bilgiler Kitabı Değişti

Diyanet İşleri Başkanlığı Uzun Dönem Kurslarda kullanmış olduğu "Dinim İslâm Temel Bilgiler Kitabını" Değiştirdi

Dinim İslâm Temel Bilgiler Kitabı Değişti

Diyanet İşleri Başkanlığı Uzun Dönem Kurslarda kullanmış olduğu "Dinim İslâm Temel Bilgiler Kitabını" Değiştirdi

23 Ağustos 2014 Cumartesi 14:50
Dinim İslâm Temel Bilgiler Kitabı Değişti
Erdi KARADENİZ /ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yeniliklerin önü kesilmiyor. 
Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman ve Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr. Ali Erbaş'ın ortalaşa özverili çalışmaları sonucu uzun dönem (Kış Kur'an Kursları) kitabı değişti.

Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Diyanet'e altın çağını yaşatmaya devam ediyor. Çıkarmış olduğu ve yayıma sunmuş olduğu eserlerle son 4 yılda büyük başarılara imza atan Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü devrim niteliğinde hizmetlerini sunmaya devam ediyor. Sayısızca eserler basan ve ilklere imza atan Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa çıkarmış olduğu eserlerden bir taneside, "Dinim İslâm Temel Bilgiler Kitabını" tamamen yenilemiş olması. Kur'an kursu Öğreticilerininde çok hoşuna gidecek kitap baştan sona yeniden dizay edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi.Dinin öncelikli hedefi insan olduğuna göre dinî bilginin de yaşadığımız hayatı aydınlatacak tarzda sürekli yenilenmesi, İslâm’ın aydınlık mesajının akıllarda ve gönüllerde tazelenmesi, bilgiyle hayatın arasında dinamik bir bağın kurulması son derece önemlidir. Bu itibarla, toplumun din konusundaki bilgilenme ihtiyacının hurafelerden uzak, sahih dinî bilgiyle karşılanması için onları inanç, ibadet, siyer ve ahlâk konularında aydınlatmayı amaç edinen Başkanlığımız, bilimsel verileri de göz önüne alarak elinizde bulunan “Dinim İslâm Temel Bilgiler” adlı eseri hazırlamıştır. İtikat, ibadet, ahlâk ve siyerle ilgili konuların kur esası dikkate alınarak işlendiği eser, toplam dört kurdan oluşmuş olup, her kur ise kendi arasında alt ünitelere ayrılmıştır. Konular her kurun muhatap kitlesinin bilgi seviyesine uygun olarak ele alınmıştır. Bu çalışmanın okuyuculara faydalı olması en büyük temennimizdir. Gayret bizden başarı Allah’tandır.
 
Bu Kitaptan Nasıl Yararlanalım?

Bilindiği gibi, Kur’an kurslarındaki öğrenciler, okullardakinin aksine birbirlerinden farklı niteliklere sahiptirler. Farklı yaşlarda, farklı eğitim düzeylerindeki kişiler Kur’an kurslarında aynı sınıflarda eğitim görebilmektedirler. Bu çeşitlilik, eğitim- öğretim sürecinde birtakım zorluklara neden olmaktadır.


Bu zorluk, ders kitabı konusunda da kendini göstermektedir. Farklı niteliklere sahip öğrenciler için ayrı ayrı ders kitapları yazmak mümkün değildir. Zaten buna gerek de yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2005 yılında uygulamaya koyduğu yeni din eğitimi anlayışı, ders kitabına bağımlı bir eğitimi kabul etmemektedir. Bu yeni din eğitimi anlayışına göre, ders kitabına bağlı kalınacak çünkü o bir doğrultu belirlemektedir fakat ona bağımlı olunmayacaktır. Öğrencilerin ders kitabındaki bilgileri olduğu gibi hafızalarına yükleyip istendiğinde aynen tekrar etmelerini öngören ve bunu başarı sayan bir anlayışı Başkanlığımız tasvip etmemektedir.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Öğreticilerimiz ve öğrencilerimiz ders kitaplarındaki hazır bilgi kalıplarını aynen ezberlemekle yetinmek yerine anlamaya çalışan, araştıran, başka kaynaklardan da beslenen, mevcut bilgileri kullanarak yenilerini üreten ve bütün bilgilerle kendi hayatlarının irtibatını kurmaya çalışan konumdadırlar. Ders kitabı, öğreticiyi de öğrenciyi de esir alacak bir metin değildir.Onlar için ders kitabı, öğrenme-öğretme sürecine ilişkin bütün etkinliklerin ilham kaynağı olması, yönlendirici rol üstlenmesiyle diğerlerinden farklı konumda olan bir eğitim materyalidir.


RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ
 
İşte bu nedenle ortalama bir düzey esas alınarak Kur’an kursları temel öğretim kurlarını içeren bir ders kitabı hazırlanmıştır. Öğretici, öğrencilerinin yapısına göre ders içeriğini ve dilini ayarlayacak ve bu çerçevede ders kitabını da materyal olarak uygun şekilde kullanacaktır. Burada önemli olan öğrencidir; öğrenci merkeze alınıp ders kitabıyla ilişki de ona göre ayarlanmalıdır. Öğrenmenin öznesi öğrencidir. Anlamlı öğrenmeyi, öğrenci kendisi gerçekleştirir; onun adına bir başkası yapamaz. Bu nedenle öğrencinin tamamen aktif olması önemlidir: O düşünecek, o sorgulayacak, o merak edecek, kendi imkânları elverdiğince o araştıracak, o analizler yapıp sentezlere varacaktır. Keşfettiği bilgileri ve materyalleri kullanarak yenilerini o üretecek, ürettiği dinî bilgileri kullanarak günlük hayatında karşılaştığı sorunlara o çözüm/ler üretecektir. Bütün bu işlemleri yapan öğrenci, varlık bütünü içinde kendi varlığını, kendi hayatını anla(mlandır)ma, hayatıyla dini bütünleştirme çabası içinde olacaktır.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

 
Bu çabanın, indirilen Kitap (Kur’an) ile varlık kitabını (kâinatı/hayatı) birlikte okuyan bir yaklaşım gerektirdiği açıktır. Bunu gerçekleştirmek ise hazır bilgileri ezberlemekle olmaz; onları anlamak ve kullanabilmek gerekir. Onun için öğrencinin nazarında bilgi, tabir caizse, kendisini kullanarak beslendiği gıda gibidir; sırtında taşıdığı, sorulduğunda ortaya döktüğü yük değildir (bk. DİB, Kur’an Kursları Öğretim Programı (Yüzünden Okuyanlar İçin), Ankara, 2004: 2). Öğrenci bütün bu işlemleri, öğreticinin rehberliğinde yapacaktır. 

Bu rehberlik çerçevesinde öğretici şunları özellikle gerçekleştirmelidir:
 
1- Ders kitabında her konunun temel birimlerine işaret edilmiş, bilgi yığmaktan özenle kaçınılmış olması, az bilgiye talip olmak demek değildir. Burada gözetilen hususların başında, öğrencinin öğrenmeye hazır olduğu bilgilerle buluşturulması ve bilgiyi bizzat öğrencinin keşfetmesi, üretmesi, ürettiği bilgileri kullanması gelmektedir. Verilen etkinliklerle ve aralara yerleştirilen soruların tartışılması ve açıklanmasıyla konunun öğrencilerin alt yapılarına ve ilgilerine göre açılımı düşünülmektedir. Öğretici, ders kitabındaki etkinliklerle ve sorularla yetinmek durumunda değildir. Öğrencilerinin kültürel birikimleri, hayat şartları, ihtiyaç ve beklentilerine göre o daha farklı etkinliklere yer verebilir, başka sorularla konunun açılmasına kılavuzluk edebilir/ etmelidir.

RESİM GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ
 
2- Etkinlik ve sorularla öğrencinin kendi deneyimlerini, kültürel birikimini, diğer alanlarla ilgili bilgilerini, konu çerçevesinde karşılaştığı veya yüz yüze olduğu günlük sorunlarını sınıf ortamına taşıması sağlanmaya çalışılmaktadır.
 
Bunları sorgulayıp değerlendirerek onlar üzerinden sahih dinî bilgiyle buluşmasına ve bu yolla kendi dindarlığını anlamlı biçimde oluşturmasına kılavuzluk edilecektir. Böylece, aile ile kurs arasında, dolayısıyla din öğretimiyle öğrencinin hayatı arasında organik bağ kurulmuş olacak, öğrencinin kendi şartlarına göre gelişmesine katkıda bulunulacaktır. Böyle üretilecek dinî bilgi, olabildiğince kullanılabilir,uygulanabilir nitelikte olacaktır.
 
3- Kitapta yer alan âyet, hadis, şiir, özlü söz, resim gibi unsurların her biri değerlendirilerek onların analiz edilip anlaşılmasından hareketle dini anlama yolu izlenecektir. Hem öğretici hem de öğrenci, bunlara yenilerini ekleyerek mevcut materyalleri daha da zenginleştirebilir. Okuyup veya bakıp geçmek yerine, bu materyaller üzerinde öğrencilerin sınıfça tartışmalarını, anlamlarını analiz etmelerini, verilmek istenen ana düşünceyi bulmalarını sağlamak faydalı olacaktır.
4- Kitapta Hanefi ve Şafiî mezhebi esas alınmıştır. İki mezhebin görüşlerinin ortak olduğu durumlarda herhangi bir ayrıma işaret edilmeksizin konu anlatılmış, görüş ayrılığının olduğu hususlarda Hanefi görüşü verildikten sonra Şafiî mezhebinin farklı görüşü de belirtilmiştir. Bu mezhepler arası yaklaşımla öğrenciler, mezhep kavramının içini daha sağlıklı doldurma, mezhepler arasındaki farklılıkların ne anlama geldiğini daha iyi kavrama imkânını elde edeceklerdir.
 
Elinizdeki kitap, alandan gelen veriler, sizin görüş ve önerileriniz doğrultusunda hazırlanmıştır; bundan sonra da yine sizin önerilerinizle geliştirilecektir. Bu yüzden, ders kitabını kullandıkça tespit ettiğiniz hususları iletirseniz çok önemli bir katkı sağlamış olacaksınız.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yakışıklı İmam 2014-08-23 14:49:33

Yüksel hocam geleceğin diyanetine ışık tutan bir şahsiyettir. Bunu bir yere yazın.. Başkan yardımcısı olabilir. Genel Müdürlerin içerisinde en çok çalışan hocamızdır. Dikkat edin en çok çalışan diyorum... Kitap içinde ayrıca tşk ederim güzel bir hizmet. Darısı Yaz Kuran Kursları kitapları için de olur....

Avatar
alimeceylan 2014-08-23 17:19:15

Çok kitaba bağlı ama bağımlı olunmaması dersler boyle islenmeli bu tesbit güzel ve yerinde kısa sureler anlamları ve bize mesaji hakkind da bir ders kitabı bence guzel olur

Avatar
Lokman ÖZTÜRK 2014-08-24 00:14:42

Tabiki emek verilen her şey güzeldir. Ancak eğitim en önemli emek verilmesi gereken kaçınılmazlarımızdandır. Hala Kur'an Kurslarımızda istenilen hedefe yaklaşılamamıştır. Sebep her gelen kendi sistemiyle yola çıkmaya çalışıyor. Buda yol almamızı engelliyor. Daha Kur sistemlerinden verim alınamamışken, ve kurlar için bastırılan sayısızca kitaplar henüz eritilememişken öğreticiler ve öğrencilerle adeta barışamamışken yeni bir kitaba ne kadar zamanda alışırız. Neyse kervan yola çıkmış zaten, ne desen boş bu işler böyle yürüyor demek. Yöneticiler değiştikçe hiç olmazsa eğitim sistemi ikide bir değişmesin. Saygılarımla.

Avatar
Eren 2016-07-21 01:32:49

19. Sayfadaki etkinlikle feroya hizmet edilmiş ve diyanete ve islama ihanet edişmiştir. Bu kitabı basıp değiştiren kişi kimdir araştırılmalı.

Avatar
Hülya özkan 2016-11-17 09:29:10

Çok güzel ve anlaşılır olmuş,Allah razı olsun.