Diyanet, 2015 Yılı Hilal Gözlem Raporu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı Ramazan, Şevval ve Zilhicce hilal gözlemlerine ait genel raporu yayımladı.

Diyanet, 2015 Yılı Hilal Gözlem Raporu

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı Ramazan, Şevval ve Zilhicce hilal gözlemlerine ait genel raporu yayımladı.

05 Ocak 2016 Salı 13:30
Diyanet, 2015 Yılı Hilal Gözlem Raporu
DiNiHABERLER.COM / ANALiZ

Suud ve ona tabi olan birçok İslam ülkesi  Ramazan’a Türkiye’den bir gün geç başlıyorlar. Bu durumda da bazı müslümanlar, Ramazan’a hangi gün başlamalıyız? gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Suud’un ru’yet-i hilal faaliyetlerinin günümüz şartları ve imkanları açısından yetersiz olduğu aşikardır. Bu bakımdan Türkiye’nin astronomik verilere bağlı Ramazan takvimine muarız olabilecek güvenilirliğe sahip olduğunu bütün dünyaya ispat etmiştir.
Binaenaleyh özellikle bu ülkede yaşayan Müslümanlar olarak, önceden sunulan astronomik veriler doğrultusunda dünyanın her hangi bir bölgesinde hilalin görülebileceği belirtilen nokta üzerinde ru’yet çalışmaları yapılıp takvimlerin aksi sonuç alınıncaya kadar Türkiye’deki tespite göre hareket etmemiz gerektiğini de ayrıca belirtelim.

Suud’un yönetimi yaptığı gözlemde bilimsel veriler-raporlar hesaba katılmamış, gözlem belirtilen yerde yapılması gerekirken Suud’da ya da belirtilen yerin dışındaki diğer bölgelerde yapılmıştır. Dolayısıyla bu gözlem sahih değildir. Müslümanlar sahih olmayan bir gözlemle astronomi verileri arasında sıkışıp kalmıştır. 

Kameri ayların ve dini günlerin başlangıç ve bitişlerini doğru belirleyebilmek için, Ay’ın gökyüzünde görünür hareketlerini çok hassas bir şekilde hesaplamak gerekmektedir.
Hesaplama sonuçlarına göre de kameri ayın başlaması veya bitmesine karar verilmelidir. Bu çalışmalar ise gözlemler ile desteklenmelidir.

Ay, Dünya etrafında belirli bir yörünge üzerinde dolanmakta ve bunu yaklaşık 29,5 günde tamamlamaktadır. Ay, yörünge üzerinde her dolanmasında bir kez güneş ve dünyanın arasına girerek aynı hizada bulunmaktadır. Güneş, Ay ve Dünya üçlüsünün aynı doğrultuya geldiği bu ana içtima veya kavuşum denilmektedir.

Dinimizde kameri ayların başlangıcı Peygamberimizin hadisi şerifi gereğince, hilalin bizzat insan gözü tarafından görülebilmesi ile belirlenmektedir. İçtima anında ayın karanlık yüzü dünyaya dönük olduğu için dünyanın hiçbir yerinden ay kesinlikle görülememektedir.

Nitekim 1978 yılında İstanbul’da yapılan Ru’yet-i Hilal konferansında alınan kararlar gereği, Ay’ın hilal olarak görülebilmesi için; içtima pozisyonundan en az 8º ayrılması, güneş battığı anda en az 5º ufkun üstünde olmasının gerekli olduğu görüşü benimsenmiştir. Bu kriterlerden bir tanesi gerçekleşmez ise çıplak gözle ilk gün hilalini görebilmek imkânsız olur. Kameri ayın başlaması için hilalin Dünya’nın herhangi bir yerinden görülmesi yeterlidir. Bütün bu kriterler göz önüne alınarak yapılan hesapların da gözlemler ile teyit edilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple Miladi 2015 / Hicri 1436 yılı Ramazan, Şevval ve Zilhicce hilallerinin yurt içinde 23 ilde yurt dışında 10 şehirde gözlenmesi için İl Müftülükleri, Ataşelik ve Müşavirliklerle gerekli koordine sağlanmıştır. Ramazan ayının başlangıcı ve Bayram günlerinin tespiti konusunda kamuoyunun aydınlatılması açısından Kameri aybaşları hesaplarının gözlem yolu ile tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple 2011, 2012 ve 2013 yıllarında bazı Müftülüklerimiz
tarafından hilal gözlemleri yapılmıştır. Gözlemlerin güvenilirliğini artırmak ve daha bilimsel yapılması için coğrafi konumlarına göre tespit edilen 23 ilden müftülüklerin uygun gördüğü 23 kişiye 31 Mayıs 2014 tarihinde eğitim verilmiştir.

Verilen eğitim sonrasında 2014 yılı gözlem sonuçları oldukça verimli gelmiştir. Bu doğrultuda 2015 yılı hilal gözlemlerine yurt dışı da eklenmiştir. 2015 çalışmaları sonucunda 2016 yılında daha kapsamlı bir eğitim daha verilmesi planlanmaktadır.

İşte bu bağlamda Diyanet İşleri Başkanlığınca, Yurt içinde coğrafi konumlarına göre tespit edilen 23 İl Müftülüğü ile yurt dışında 10 Ataşelik ve Müşavirlik tarafından yapılan 2015 yılı Ramazan, Şevval ve Zilhicce hilal gözlemlerine ait genel raporu yayımladı.

Rapora ulaşmak için buraya tıklayınız
 
Son Güncelleme: 05.01.2016 14:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.