Diyanet Artık Küreselleşti

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’ Adana'da başladı. Başkan Görmez "Bugün Diyanet, Diyanet’ten daha büyüktür" dedi...

Diyanet Artık Küreselleşti

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı’ Adana'da başladı. Başkan Görmez "Bugün Diyanet, Diyanet’ten daha büyüktür" dedi...

İsmet DEMİR
İsmet DEMİR
28 Kasım 2016 Pazartesi 16:36
Diyanet Artık Küreselleşti
banner221
 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katıldığı '33. İl Müftüleri İstişare Toplantısı', Diyanet İşleri Başkanlığının üst düzey yöneticileri ve 81 ilin müftülerinin katılımıyla toplandı.

Diyanet İşleri Başkanlığının hizmet politikası, hizmette kalitenin ve verimliliğin artırılması, ileriye dönük yapılması gerekenlerin ele alındığı istişare toplantılarında bu yıl, İslam dünyasında yaşananlar, Türkiye'nin içinde bulunduğu durum, 15 Temmuz darbe girişiminin dini ve toplumsal hasarı ve Diyanet teşkilatına düşen vazifeler de masaya yatırılacak.

Başkan Görmez, “Bugün Diyanet, Diyanet’ten daha büyüktür” dedi.

Bugün Diyanet, Diyanet’ten daha büyüktür

İşte o konuşma metni...


Diyanet İşleri Başkanlığının misyonu 15 Temmuz’da yaşanan elim hadiseyle toplum tarafından daha iyi anlaşılmış ve Başkanlığımızla ilgili beklentiler artmıştır. Varlık amacını ve görevi müdrik olan Başkanlığımız personeli, denge unsuru olma, itidali ve sağduyuyu pekiştirme, birlik ve bütünlük şuurunu hakim kılma konusunda üzerinde düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmelidir. Toplumdaki diğer dini kurum, kuruluş ya da yapılarla ilgili gelişmeler ve değişen şartlar karşısında din-devlet-toplum ilişkileri yeni bir bakış açısıyla masaya yatırılmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığının beklentileri karşılayacak şekilde yeniden yapılanması için çalışma behemehal başlatılmalıdır. Buna sadece bir mevzuat konusu olarak değil, bir anlayış ve zihniyet meselesi olarak yaklaşılmalıdır. Diyaneti bürokratik bir mekanizma olarak görüp ona işlev yüklemek başka bir şey, onu halkın dini hayatı için kaçınılmaz olarak görüp ona işlev yüklemek başka bir şey, onu halkın dini hayatı için kaçınılmaz görerek toplumun birliği ve dirliği açısından bir misyonu olduğunu kabul etmek başka bir şeydir. Bugün Diyanet, Diyanet’ten daha büyüktür. Bugün Diyanet sadece Türkiye’nin Diyanet’i değil, gönül coğrafyamızdaki bütün kardeşlerimizin Diyanet’idir. Orta Asya’da yüzyıllık fetretten sonra dini kimlikleri inşa etmek için çaba gösteren bütün Orta Asya’daki Türk cumhuriyetlerinin, kardeşlerimizin Diyanetidir. Balkanlar’da 5 asır birlikte yaşadığımız evradı Fatihan’ın da Diyanet’idir. Diyanet bugün iki asırdır sömürgelere maruz kalmış Afrika’daki Müslüman kardeşlerimizin de Diyanet’idir. Diyanet bugün Latin Amerika’da yaşayan 7 milyon Müslüman kardeşimizin de Diyanet’idir. Diyanet bugün Pasifik Asya’nın ötelerinde, o adalarda unutulmuş, ümmetin yetimleri olarak tanımladığımız bütün Müslüman azınlıkların Diyanet İşleri Teşkilatıdır, bunun farkında olarak hareket edilmelidir.


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 28.11.2016 16:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220