Diyanet birliğimizi pekiştirdi!

Türkiye'de son 5 gündür meydana gelen acı olayların ardından bugün Türkiye genelinde okunan Cuma hutbesinde 'birlik, beraberlik ve kardeşlik' vurgusu yapıldı.

Diyanet birliğimizi pekiştirdi!

Türkiye'de son 5 gündür meydana gelen acı olayların ardından bugün Türkiye genelinde okunan Cuma hutbesinde 'birlik, beraberlik ve kardeşlik' vurgusu yapıldı.

24 Temmuz 2015 Cuma 15:56
Diyanet birliğimizi pekiştirdi!
banner283
Türkiye'de son 5 gündür meydana gelen acı olayların ardından bugün Türkiye genelinde okunan Cuma hutbesinde 'birlik, beraberlik ve kardeşlik' vurgusu yapıldı. Ayrıca etnik, siyasi ve mezhepsel farklılıkların bir fitne unsuru değil bir zenginlik olarak görülmesi gerektiği hutbede ifade edildi.
 
Camilerde bugün okunan cuma hutbesinde, "küresel ölçekte fitne ve fesat amaçlı sergilenen büyük bir savaştan zaman zaman Türkiye'nin de etkilendiği, asırlardır kardeş, komşu, dost olmuş; elleri birbirine kavuşmuş milletin birbirine düşürülmek istendiği" belirtilerek, "Gün, birbirimizin gözyaşına ortak olma günüdür. Gün, vahşete ve teröre karşı uyanık olma günüdür" denildi.
 
"Bir masumu öldürmek bütün insanlığı öldürmektir"
 
"Ramazan'ın rahmet iklimi ve bayram sevincinin gölgesi henüz milletin üzerindeyken, herkesi üzen ve derinden yaralayan elem verici hadiseler yaşandığı" ifade edilen hutbede, "menfur saldırılarda pek çok masum kişinin hayatını kaybettiği" hatırlatıldı. Saldırılarda hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, aziz millete başsağlığı, yaralılara acil şifa dilenen hutbede, şunlar kaydedildi:
 
"Bizler bir insanı yaşatmanın bütün insanlığa can vermek olduğunu bildiren, insanları yok etmekle değil, yaşatmakla mükellef kılan bir dinin müntesipleriyiz. Bizler, masum bir insanın canına kıymanın bütün insanlığı öldürmeye eşdeğer olduğunu duyuran İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. İnandığımız bütün değerler bize gösteriyor ki hiçbir dünyevi hırs, çıkar ve ideoloji, bir insanı yaşatmaktan daha değerli olamaz. Alemlerin rahmet kaynağı Efendimiz asabiyet ve cehaletin, bağnazlığın, kör taassubun zincirlerini kırarak; dilleri, renkleri, gelenek ve görenekleri farklı olmasına rağmen 'iyilik ve takvada yardımlaşan'lardan bütün insanlığa örnek bir kardeşlik toplumu inşa etti.
 
"Etnik, siyasi farklılıklar bir fitne unsuru değil, zenginlik kaynağıdır"
 
Müslümanlar olarak, Allah Resulü'nden devraldığımız bu kardeşlik mirasını yüzyıllarca yaşattık. Asırlarca yeryüzünün muhtelif coğrafyalarında bu kardeşlik anlayışını diri tutarak, bugünlere geldik. Dünyevi çıkarların, güç mücadelelerinin, Kutlu Nebi'nin ardında bıraktığı bu örnek toplumu zedelemesine fırsat tanımadık. Etnik, siyasi, mezhep ve meşrep farklılığı bir ayrılık ve fitne unsuru değil, önemli bir zenginlik kaynağı oldu. Dün olduğu gibi bugün de nice mazlum, mağdur ve masum milletlerin, coğrafyaların ümidi olduk."
 
"Gün, vahşete ve teröre karşı uyanık olma günüdür"
 
Hutbe de, yaşanan müessif hadiseler sebebiyle, kardeşlik duygularının ve gönüllerin onulmaz yaralar almasına izin verilmemesi, yüzlerce yıldır gönülleri, zihinleri, gayeleri bir, kardeşlerin arasına ayrılık-gayrılık tohumları atılmasına asla müsaade edilmemesi; birbirine ülfet, muhabbet, samimiyet, ünsiyet beslemesi gereken gönüllerin hırs, menfaat, bencillik, kin ve intikam ateşiyle kavrulmaması, yürekleri dağlayacak, birlik ve dirliği bozacak fitne ve fesat ateşlerinin körüklenmemesi gerektiği belirtildi.

Hutbeyi okumak için 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.