Diyanet: Cemaatler kendilerine acilen format atmalıdır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "31. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda" radikal bir çıkış yaparak cemaatleri eleştirdi. Cemaatlerin biran önce kendilerine gelmesi gerektiğine dolaylı yoldan atıflarda bulundu. İşte muhteşem çıkış...

Diyanet: Cemaatler kendilerine acilen format atmalıdır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "31. İl Müftüleri İstişare Toplantısı'nda" radikal bir çıkış yaparak cemaatleri eleştirdi. Cemaatlerin biran önce kendilerine gelmesi gerektiğine dolaylı yoldan atıflarda bulundu. İşte muhteşem çıkış...

17 Ağustos 2015 Pazartesi 20:40
Diyanet: Cemaatler kendilerine acilen format atmalıdır
Sivil dini yapıların Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilişkileri meselesi…
 
“Sivil dini yapıların kendi tarihi ve sosyolojik sınırlarına ve İslam’ın ilmi, dini ve ahlaki ilkelerine riayet etmesi esastır…”
Üzerinde duracağımız dördüncü konu da ülkemizin dinî, ilmî ve manevî hayatına katkı sunan dinî-sosyal teşekküllerin ve sivil dini yapıların Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilişkileri ve hizmetleri hakkında olacaktır. Tarih boyunca bu toprakların maneviyatını inşa eden Ahmed Yesevi’den Hacı Bektaş-ı Veliye, Mevlana’dan Yunus Emre’ye sayısız gönül insanı, Ahiyan-i Rum’dan Bâciyan-ı Rum’a, Fütüvvetten Hisbe Teşkilatına, tasavvuf ve tarikatlere varıncaya kadar pek çok sivil dini yapı, insanımızın gönüllerini fethetmiştir. Bütün bu yapılar, modern zamanların kendi şartları içerisinde değişime uğramıştır. Bugün de ülkemizin  “de facto” bir sosyolojik gerçeği olan bu sivil dini yapılar kendi tarihi ve sosyolojik sınırlarına ve İslam’ın ilmi, dini ve ahlaki ilkelerine riayet etmesi esastır. Milletimizin hayır eliyle kurulan bu yapılar bu sınırlar içerisinde kaldığı sürece Diyanet İşleri Başkanlığının destek ve himayesini görmüşlerdir. Her birinin irtica ile yaftalandığı zamanlarda dahi Diyanet İşleri Başkanlığı bu himaye ve desteğini esirgememiştir.
 
“Güç tutkusuna kapılan, hakikati kendi tekelinde görmeye başlayan, insanların iradesini teslim almaya kalkışan yapılara Diyanet destek vermez…”
 
Ancak zaman zaman bazı yapıların güç tutkusuna kapılması, dini söylemler üzerinden güç devşirmesi, hakikati kendi tekelinde görmeye başlaması, insanların iradesini teslim almaya kalkışması, ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa sahih dinî bilgiyi esas alarak hizmet sunmaya devam etmemesi durumunda Diyanet İşleri Başkanlığından destek ve himaye görmeleri mümkün değildir.


 
“Dini ve ahlaki olarak bilinen bir yapının gündelik politikaya evrilmesi hem kardeşliğe hem de İslam’a zarar veriyor…”
 
Son olarak dini ve ahlaki olarak bilinen bir yapının gündelik politikaya evrilme süreçlerinde yaşananlardan, bu topraklarda ve bu ülkede sadece kardeşlik yara almamış aynı zamanda Din-i Mübin-i İslâm bundan büyük bir zarar görmüştür. İmamından müezzinine, müftüsünden Diyanet İşleri Başkanına kadar her biri bu süreçlerde bu çalışmalara gönül vermiş her vatandaşımız kadar büyük bir hüzün ve derin bir ıstırap duyduğumu ifade etmek isterim.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoca 2015-08-18 18:29:42

ADMİNİN YORUMU___ KANI BOZUK PARALELCİLERİN YORUMU ONAYLANMAMAKTADIR.

Avatar
Can 06 2015-08-17 21:35:44

Acaba sayın Başkan paralelci il müftülerinide uyardımı merak ettim.balık baştan kokar hesabı daha bir sürü imam özellikle de il ve ilçe müftüsü var paralelci.diyanet bunu bir temizlesin.

Avatar
ne ğarib değilmi? 2015-08-18 00:16:10

İşid Müslümanlık adına Müslümanları öldürüyor. Pkk kürt adına kürtleri öldürüyor. Paraleiciler Erdoğan a düşman olduğundan hdpye oy veriyor. Bu ne yaban çelişki anne.

Avatar
emir 2015-08-18 01:49:19

ADMİNİN YORUMU___
Yorumunuz alay edici, gerçeklikten uzak olduğu ve diğer okuyucularımızı yanıltabileceği görüşüne kanaat getirdiğimizden dolayı ONAYLANMAMIŞTIR.

Avatar
emir 2015-08-18 05:30:32

_____ADMİNİN YORUMU____ MEDENİCE YORUMUNUZ YAPIN. BİZİ DE GAZA YETERMEYE YELTENMEYİN.

Avatar
Ahmet Riza Ural 2015-08-18 10:41:35

Başkanımız Doğru Söylüyor. Sonuna Kadar Destekliyoruz.

Avatar
Behcet AYAZ 2015-08-18 15:32:59

Bu çıkışlar güzel ama cemaat ve tarikatların yaptığı tüm hizmetleri Başkanlığımızın yerine getirmesi mümkün mü.Tüm personelinin formatı bu hizmete uyarlı mı?.Cemaatler Dini çizgiye gelmeli, yeniden formatlanmalı ama Başkanlığımız yeni formatlar üretti mi? Görelim.......

Avatar
Muammer 2015-08-18 17:01:33

bu da tam bir siysi açıklama. Kurani değil. Zaten haliniz bu siz densizlerin