Diyanet; Din eğitimi yeniden gözden geçirilmeli!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı IŞİD raporunu değerlendiren Başkan Mehmet Görmez, “Bu yapıların İslam dünyasında ortaya çıkmasının önlemlerini almak gerekiyor. Bu önlemler arasında, eğitim sistemimizi, bilhassa din eğitimimizi yeniden gözden geçirmek gerekiyor” dedi.

Diyanet; Din eğitimi yeniden gözden geçirilmeli!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı IŞİD raporunu değerlendiren Başkan Mehmet Görmez, “Bu yapıların İslam dünyasında ortaya çıkmasının önlemlerini almak gerekiyor. Bu önlemler arasında, eğitim sistemimizi, bilhassa din eğitimimizi yeniden gözden geçirmek gerekiyor” dedi.

19 Ağustos 2015 Çarşamba 20:06
Diyanet; Din eğitimi yeniden gözden geçirilmeli!


Diyanet İşleri Başkanlığı; IŞİD terör örgütünün gücü, hedefi, taktik ve sloganları, faaliyetleri ve İslam anlayışı gibi pek çok başlığın yer aldığı geniş bir rapor hazırladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, raporla ilgili Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulundu. Bugüne kadar hem İslam dünyasında hem de Türkiye'de birçok stratejik kurumun rapor hazırlandığını belirten Görmez, “Raporlar daha çok neticelerle ilgiliydi. Ortaya çıkış sebepleri, temel dini referansları, temel dini felsefeleri üzerinde yoğunlaşan herhangi bir rapor yoktu” dedi. Din İşleri Yüksek Kurulu'na çokça sorulan sorulardan yola çıkarak raporu hazırladıklarını belirten Görmez, “Dini nasıl kullanıyorlar, nasıl kullandılar? Ayetler bu yapıların elinde nasıl bir slogana dönüşüyor, hadisler nasıl bir mermiye dönüşüyor? Tekfir ettikleri insanları öldürmeyi nasıl mübah sayabiliyorlar? Bütün bunları temel referanslarıyla birlikte ele alan bir rapor oldu, bu açıdan son derece önemli” diye konuştu.


MEB ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK


Bu yapıların İslam dünyasında olağanüstü şartlarda dahi ortaya çıkmasının önlemlerini almak gerektiğini ifade eden Görmez, “Bu önlemler arasında, eğitim sistemimizi, bilhassa din eğitimimizi yeniden gözden geçirmek gerekiyor. İşte belki bu rapor, eğitimcilere, müfredat yapanlara, eğitim programı düzenleyenlere, insan yetiştirme düzeniyle ilgilenenlere bir perspektif sunacak. Ve bu topraklarda bu tür düşüncelerin asla neşvünema bulmaması için herkes, üniversiteler, imam hatip liseleri ve diğer bütün eğitim müfredatıyla ilgilenenler, Milli Eğitim Bakanlığı, bu rapordan hareketle kendi üstüne düşen vazifeleri yerine getirecek” dedi.


CAMİLERDE BİLGİLENDİRME


Görmez sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz de aynı şekilde 85 bin camimizde toplumu doğru bilgilendirmek için, hem gençlerin ve toplumun sorularına doğru cevaplar verebilmek, hem de bu tür düşüncelerin buralara aksetmemesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstermek için bu rapordan istifade edeceğiz. Dediğim gibi bütün eğitimcilere yol gösterici yönü var. Diyanet personeline de yaygın din eğitimi ve din hizmeti yürütürken yardımcı olacak çok önemli doneler var.”İSLAM DÜNYASININ GENLERİYLE OYNANDI


IŞİD ortaya çıktığından bu zamana kadar Din İşleri Yüksek Kurulu'na bu konu ile ilgili birçok soru sorulduğunu anlatan Görmez, “Ama bu sorular; daha çok 'Benim dinim böyle bir düşünceyi nasıl üretir? Yeryüzüne merhamet getiren bir dinin mensubu neden şiddeti böyle kutsar, kendi kardeşini dine referansta bulunarak katleder?' şeklinde. Bu sorulara Türkiye'de muhatap olmayan hiç bir din adamı yoktur” ifadelerini kullandı. IŞİD, El Kaide, Bokoharam, Şeba gibi yapıları bir sebep olarak görmenin yanılmak olduğunu kaydeden Görmez, “Bütün bunlar bir sonuç. İki şeyin sonucu. Birincisi, İslam dünyasının fay hatlarıyla oynandı. İkincisi ise, İslam dininin adeta genleriyle oynandı. En önemlisi de tarih boyunca yüzlerce düşünceyi, okulu, birlikte barış içerisinde yaşatan Bağdat ve Şam gibi merkezlerde hakim olan ana gelenek yok edildi ve bunlar ortaya çıktı” dedi.


Kaynak: yenisafak.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
berkant 2015-08-19 20:49:46

din eğitimine kalite verilmelidir.hele yaz kuran kursları istenen verimiyor.camilerin bodrum katlarında sauna sıcaklığında kuran eğitimi bilmem ki ne kadar özendirici ...

Avatar
Kaan 2015-08-19 20:52:01

Yarım hoca alımları, niteliksiz vasıfsız hocalar.. Sonuç...

Avatar
İmdat 2015-08-19 22:25:35

yaz kur an kursları en fazla 6hafta olmalıdır.

Avatar
misafir 2015-08-19 22:26:50

Sayın admin ilitam ne oldu allah rizasi için varmı bilginiz

Avatar
Meraklı 2015-08-20 08:02:57

Varan 1 :ilitam ne oldu? Varan2:ilitama geçen yıl ne oldu? Varan 3::ilitam ne olacak?

Avatar
kaçmış öğretmen 2015-08-20 22:48:53

diyanette... Master doktora ve ihtisaslıların lisans ve önlisanslılardan bir farkları olmadığı için adamlar Diyanetten koşarak ayrılıyorlar...adeta canlarını kurtarıyorlar ne eğitiminden bahsediyorsunuz...siz.