Diyanet, Hz. Muhammed filmi çekilmeden önce ikaz etti!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" filmiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu....

Diyanet, Hz. Muhammed filmi çekilmeden önce ikaz etti!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" filmiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu....

İsmet DEMİR
İsmet DEMİR
14 Kasım 2016 Pazartesi 00:19
Diyanet, Hz. Muhammed filmi çekilmeden önce ikaz etti!
banner221

"Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi" filmiyle ilgili değerlendirmesi de sorulan Görmez, filmin yönetmeni Mecid Mecidi'nin, kendisi henüz Diyanet İşleri Başkan Yardımcısıyken, bu filmi Türkiye ile beraber çekmek istediğini anlattı. Mecidi'nin TRT Genel Müdürlüğüne geldiğini, müzakerelerde bulunduğunu belirten Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"TRT kabul etti bunu, beraber yapacaklardı. Medine'yi Konya'da, Mekke'yi Tahran yakınlarında bir yerde kurarak 'Çağrı'dan sonra İslam dünyasına Hazreti Peygamber ile ilgili en güzel filmi çekme iddiasındaydılar. Yazıldıktan sonra senaryoyu değerlendirmek üzere Başkanlığımıza gönderdiler. Bizim böyle resmi bir görevimiz yok ama bizden ricada bulundular. Senaryoyu İngilizcesinden baştan sona kadar okudum, mülahazalarımı ilgili birimlere bildirdim. Yönetmen mülahazalarımızı ciddiye alarak Türkiye'ye geldi. İstanbul'da yarım gün beni dinledi. Ben orada üç şey söyledim. Birincisi, 'Biz İslam medeniyetinin çocukları olarak Peygamberimizin mücessemleştirilmesini istemeyiz. Çocuk da olsa, kundaktaki bebek de olsa mücessem bir şey olarak gösterilmesi fıkhen caiz olsa dahi edeben ve diyaneten uygun bulmayız' dedim. İkincisi, 'Bu filmi yapacaksanız belli bir kültür evreninin içinde kalarak, belli kalıpların içerisinden bakarak değil dünyadaki bütün Müslümanların ortak siyer bilgisini harekete geçirerek yapmalısınız'. Üçüncüsü de 'Bu herhangi bir şahsın hayatı değil Peygamber hayatıdır. Peygamber hayatına dışarıdan hayali unsurlar konulmamalıdır. Aslına sadakatten asla şaşmamalıyız' dedim.

Daha sonra film sadece İran'da yapıldı, Türkiye'ye geldi, gösterime girdikten sonra da Diyanet olarak 8 maddelik bir açıklama yaptık. Açıklamamızın içerisinde bir hususun da altını çizelim, bir başka kültür evrenini eleştirirken bir başka uca saparak o uçtan hitap etmemeliyiz, orada adaletten ayrılmamalıyız. Yani mezhepçi bir dil kullanarak eleştirmek yerine, İslam'ın temel evrensel değerlerini dikkate alarak değerlendirmemiz gerektiğini zaten ben ifade ettim." 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 15.11.2016 00:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220