Diyanet imamlarımızın itibarını korumalıdır

İmamlara yapılan saygısızlığa Diyanet sessiz kalmamalıdır...

Diyanet imamlarımızın itibarını korumalıdır

İmamlara yapılan saygısızlığa Diyanet sessiz kalmamalıdır...

27 Ekim 2014 Pazartesi 15:49
Diyanet imamlarımızın itibarını korumalıdır
Eymen NEZİR / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, derin bir bilgi birikimi üstüne oturan, Türkiye’nin renklerini bir araya getirmek için uğraşan önemli bir mütefekkirdir. Bu kadar kaba, kutsal devletçi, milliyetçiliği fetişizm noktasına getirmiş bir toplumda Görmez hoca, bugüne kadar birçok kimsenin tasavvur etmeyeceği adımlar attı-atıyor. Yapılan yenilikler ve değişiklikler elbette sayılmakla bitirilemez.

Başkan Yardımcılığı döneminde bile Din Görevlisi değil, Din Gönüllüsü olgusuna değinen ve her platforma bunu dile getiren ve imamların değerini çok iyi bilen bir Başkan...

Evet Sayın Başkanım!

Son yüzyılın en büyük zulmü ATV ekranlarında İmamlara yapıldı. Buna sessiz mi kalacaksınız? İmamların karizması çizildi, yetkilerinizi kullanmayacak mısınız?

Evet Sayın Başkanım!

Siz müdahele ederseniz bu iş son bulur. Lütfen tepkilerinizi dile getirin. Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza bu durumu zat-ı âlileriniz izah edebilir.

SAYGIZSIZLIĞA SON VERMEK İÇİN

Aklı başında birinin Diyanet’e ve imamlara saygısız ve düşüncesiz bir şekilde dil uzatmaktan vazgeçmesi ve sonuna kadar evrensel ilkelerin yanında yer alması gerekmektedir. Zira yıllardır İslam’a hizmet eden Diyanet’in ve onbinlerce imamın gayretlerinin yok sayılması, onların bütün bu çabalarının değersizleştirilmesi ve töhmet altında bırakılmaları ciddi bir vebali gerektirmektedir.

Bu itibarla “sizden birisi, kendisinin Allah katındaki değerini bilmek istiyora kendisi Allah’a ne kadar değer veriyor buna baksın” sözünün iyi anlaşılması gerekmektedir. Allah’ın dininin yaşanması konusunda samimi olanlar dine ve dini alana gereken saygıyı göstermek durmundadırlar. Yoksa her fırsatta imamlara ve din hizmetine yüklenerek imamları itibarsızlaştırmaya çalışanların İslam’ı sevdiklerinden ve Allah’a olan bağlılıklarından şüphe duyulması normal hale gelebilecektir. Çünkü Müslüman olduğunu iddia ettikten sonra, toptancı bir yaklaşımla imamlara bu şekilde dil uzatmak, dini ilimlerin öğretilmesine karşı çıkmak ve din hizmetlerinin önüne engeller çıkartmak iyi niyetle bağdaşmamaktadır.

Hz. Peygamber’in vekili konumunda olan ihlaslı din gönüllülerine de Müslümanların sahip çıkması ve onların sözlerine ittiba etmeleri elzemdir. Zira Allah’a ve rasulüne bağlılığın gerçek göstergesi, ihlaslı, bilgili ve sağlam karakterli hocaefendilere saygı göstermek ve onların gösterdiği yoldan gitmekle mümkün olacaktır. Bu nedenle, Allah’ı sevdiğini iddia eden kimselerin imamlara dil uzatmaktan vazgeçmeleri gerekir.

Kısaca, imama yapılan saygısızca yaklaşımlar ve “yanlış imam algıları” bir anlamda İslam’ın kendisine yapılan saygısızlık olup, Allah’ın dininin umursanmadığının, değersiz ve önemsiz görüldüğünün, oyun, eğlence ve alay konusu yapıldığının bir göstergesi olabilecektir. Lütfen bu hatadan biran önce dönelim... İmamlarımızın itibarlarıyla oynamayalım...


Sayın Başkanım, son söz sizin. Durdurun bu rezaleti...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam 2014-10-27 17:37:48

imamlar için birilerinin ne zaman sesi çıktı ki şimdide çıksın??!!

Avatar
yter artık 2014-10-27 19:02:35

diyanet nezaman şu sessizliğini bozacak.aşağılanmalara göz yumuyor hep.dini temsil edenin allahtan başkasından korkusu olmaz..

Avatar
ali 2014-10-27 19:19:52

admin böyle haberler yayınlamayın başkanımız nasıl söylesin cumhurbaşkanına sonuçta atv kaç yıldan beri akp yi destekliyorAvatar
İsmail 2014-10-27 19:43:52

Yandaş medya, kendi kazdığı kuyuya düşecek.

Avatar
müezzin 2014-10-27 20:05:51

Sayin dini haberler yorumlarınızı yayınlar sa mız sevinirim

Avatar
İbrahşm hoca 2014-10-27 20:33:47

Hırsızlık günahtır ama dini istismar daha günahtır. Başkan söylemişti bunu değil mi? Dolayısıyla bu dizide hiç bir şey yok.

Avatar
yusuf 2014-10-27 23:33:53

arkadaşlar bu kanala hiçbir şey olmaz..zira havuz medyasının şubesi

Avatar
ahmet 2014-10-28 13:44:48

diyanetin kendisi zaten imamları aşağılıyor bu kanalı niye kınasın ki