Diyanet'in belirlediği 5 altın kural cemaatler tarafından olumlu karşılandı

Cemaat ve tarikat liderleriyle son görüşmeyi Diyanet İşleri Başkanı Görmez yapacak

Diyanet'in belirlediği 5 altın kural cemaatler tarafından olumlu karşılandı

Cemaat ve tarikat liderleriyle son görüşmeyi Diyanet İşleri Başkanı Görmez yapacak

08 Ocak 2017 Pazar 15:10
Diyanet'in belirlediği 5 altın kural cemaatler tarafından olumlu karşılandı
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 'FETÖ' ve IŞİD hakkında 30 kadar cemaat ve tarikatla yaptığı görüşmelerden olumlu sonuçlar çıktı. Görüşmelerde Diyanet’in ön koşul olarak belirlediği "ötekileştirmeyeceksin", "tekfir etmeyeceksin" gibi 5 ilke olumlu karşılandı. Cemaat temsilcileriyle son görüşmeyi Mehmet Görmez yapacak.

30 cemaat ile görüşüldü

Alınan bilgiye Din Şurası Olağanüstü Toplantısı'nda alınan kararla, ülkede din eğitimine ve din hizmetlerine katkıda bulunan yaklaşık 30 sivil toplum örgütü ve cemaatle görüşmeler yapan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu görüşmelerini tamamladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Başkanı Raşit Küçük ve uzmanlardan oluşan bir ekip, 3 başlık altında görüşmelerini gerçekleştirdi.


Diyanet'in şimdiye kadar görüştüğü tarikat ve cemaat grupları şöyle:

Risale-i Nur Cemati: Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı), Nesil Grubu, 'Okuyucular' olarak bilinen Kurdoğlu Grubu, Hizmet Vakfı Grubu, Meşveret Grubu, Med-Zehra Grubu, Zehra Grubu, İhlas Nur Grubu, Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı, S. Hilmi Tunahan Cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu; Nakşibendi Tarikatı: İskender Paşa Cemaati, İsmailağa Cemaati, Menzil Cemaati, Norşin'de Şeyh Nurettin Mutlu, Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh Alamuddin, Şanlıurfa'da Şeyh İzettin Aksan, Erzincan'da Şeyh Muhammed Nayır; Süleymancılar cemaati, Mustazaflar Cemiyeti, İhvan Cemaati, Ensar Vakfı, Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV), İlim Yayma Cemiyeti, Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu.

Neler görüşüldü?

Bu başlıklardan ilki kapsamında, 15 Temmuz darbe girişimi değerlendirilerek, aynı acıları bir daha yaşamamak adına birlikte neler yapılabileceği ele alındı.

İkinci başlıkta, özgürlüklere müdahale edilmeksizin, ifrat ve tefritten uzak kalınması önerildi.

Üçüncü başlıkta ise inanç bütünlüğünü korumak adına Osmanlı'da 1866 yılında Şeyhülislamlığa bağlı olarak kurulan "Meclisi Meşayih Nizamnamesi" örnek gösterildi. Dini yapıların, kendi aralarına girmeye çalışan sapkın inanışları denetlemesi adına devlete başvurması neticesinde oluşan bu müesseseden ilham alındığı kaydedildi.

Şeffaflık

Öte yandan bu yapıların kesinlikle devletleştirilmeyeceği ya da Diyanet bünyesinde onları denetleyecek bir mekanizmanın oluşturulmayacağı üzerinde duruldu. Bu yapıların kendi iç denetimini birlikte kurması ve bunu şeffaf hale getirmesi istendi.

5 ilke belirlendi

Gerçekleştirilen buluşmalarda Diyanet'in Cemaat ve Tarikatlardan istediği, olmazsa olmaz 5 ilke belirlendi.

Belirlenen ilkeler şöyle:

1. Tekfir etmeyeceksin

Sadece kendini hak bilip, kendin gibi inanmayan, kendin gibi düşünmeyen ve kendin gibi yaşamayanları dinden çıkmakla suçlamayacaksın.

2. Ötekileştirmeyeceksin

Kendin gibi inanmayanı ve yaşamayanı ötekileştirmeyeceksin, azınlığa düşürmeyeceksin.

3. İslam'dan ayrılmayacaksın

İslam ilminden ayrılmayacaksın, İslam'ı kendine göre yorumlamayacaksın.

4. Şahıscı olmayacaksın

Şahısları hakikatin yerine ikame edemezsiniz, baki hakikatleri fani şahsiyetler üzerine bina edemezsiniz. Biz irademizi bir faniye teslim edemeyiz.

5. Şiddete karşı duracaksın

Kim olursa olsun şiddete başvurduğu zaman, toplum olarak, millet olarak hepimizi karşısında bulmalı.

Öneriler olumlu karşılandı

Yapılan görüşmeler neticesinde bahse konu yapıların, Diyanet İşleri Başkanlığının getirdiği önerileri olumlu karşıladığı öğrenildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunun görüşmelere ilişkin hazırlayacağı raporu tamamlamasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in de bu yapılarla son bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alim 2017-01-08 16:28:00

Allah size akıl fikir versin ya işiniz ki yok.Hasan kamil yılmaz tarikatçı değil mi sanki.ah tayyip bey ah şunlara yüz vermesen ne olur sanki.al birini vur ötekine.bu nasıl iş anlamak zorrrrrrr

Avatar
Ahmed i amedi 2017-01-09 00:51:08

Diyanetin bu cemaatleri toplayıp bir ayar vermesi iyi sürekli bir hale getirilmesi daha iyi olur.

Avatar
veysel 2017-01-10 16:31:43

ali̇m adli kullanici.tasavvuf yeni̇ bi̇r şeymi̇ .kökü peygamber efendi̇mi̇ze dayaniyor.al bi̇ri̇ni̇ vur öteki̇ne ne demek.bazi uygulamalarda yanlişlik varsa bu tari̇katin deği̇l,kendi̇ni̇ i̇yi̇ yeti̇şti̇remeyen müntesi̇pleri̇ni̇n suçu.i̇slam i̇çki̇yi̇ yasaklamiş.şi̇mdi̇ i̇çenler yüzünden i̇slam yanliştir di̇yebi̇li̇rmi̇si̇n