Diyanet İnisiyatifi Ele Aldı

İslam İşbirliği Teşkilatı EsKi Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yapamadığını Diyanet yaptı.

Diyanet İnisiyatifi Ele Aldı

İslam İşbirliği Teşkilatı EsKi Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yapamadığını Diyanet yaptı.

19 Ağustos 2014 Salı 09:10
Diyanet İnisiyatifi Ele Aldı
banner283
EKMELÜDDÎN DİYANET

İhsanoğlu, 14-16 Haziran 2004’te İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (sonradan İslam İşbirliği Teşkilatı adını almıştır) 31. Dışişleri Bakanları Toplantısında, Genel Sekreterlik için Türkiye’nin adayı olarak gösterildi. Malezya ve Bangladeş ile genel sekreterlik için yarışan İhsanoğlu, 5 Haziran 2004′te Genel Sekreterliğine seçildi. Örgütün seçimle gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri oldu; görevi 1 Ocak 2005’te devraldı. Görev süresi, 18-20 Haziran 2008 tarihlerinde Kampala’da düzenlenen 35. Dışişleri Bakanları Konseyi’nde 5 yıllık bir süre için uzatıldı.
 
İhsanoğlu, genel sekreterlik görevini Cidde'de düzenlenen törenle 30 Aralık 2013′te Suudi Arabistanlı İyad Medeni’ye devretti.

Diyanet İmame Oldu
 
İmamesi kopmuş tesbih tanesi gibi dağılan islam coğrafyasına Diyanet imame oldu

Dünyada hiç bir müslüman ülkenin yapamadığını Diyanet İşleri Başkanlığı Yapıyor. Ve bu toplantı çalıştay halinde gerçekleştiriyor. Bu toplantıdan çıkan başka bir sonuç ise bütün islam dünyası Türkiye'yi kurtarıcı ülke olarak görüyor olması.

İşte Gerçek Ekmelüddin Diyanet -(Dinin ekmeli Diyanet)

‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ ilk toplantısını yaptı…
 
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz Ramazan ayında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 32 ülkeden 100’ü aşkın alimin katılımıyla düzenlenen "Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi" toplantısında alınan karar gereği oluşturulan daimi temas grubu ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 
İstanbul’da tarihi Ertuğrul Tekkesi’nde ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ adıyla toplanan heyete Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez başkanlık etti. Dokuz kişiden oluşan heyetin gerçekleştirdiği ilk toplantıda “Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal Ve Sağduyu İnisiyatifi” toplantısının değerlendirilmesi ve İslam Dünyasındaki yansımaları, ‘Temas Grubu’nun resmi isminin belirlenmesi, çalışma stratejisi, usulü, heyetin idari yapısı ve çalışma planının belirlenmesi konuları masaya yatırıldı.


 
İslam âleminin son yıllarda yaşadığı sıkıntılı sürecin çözüme kavuşturulması yönünde büyük bir ümide ve heyecana sebep olan toplantıların devam ettirilmesi hususu da karara bağlandı.
 
Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu” İstanbul’da çalışmalara başladı…
 
Diyanet İşleri Başkanlığının İstanbul’daki çalışma ofisi olarak hizmete giren “Ertuğrul Tekke”de gerçekleştirilen ilk toplantıda Temas Grubunun adı “Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu” olarak yeniden belirlendi.
 
Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yürütmekte olduğu grubun çalışmalarını daha sağlıklı ve aralıksız sürdürebilmesi için, 2 Başkan Yardımcısı ve 1 Genel Sekreter’den oluşan idari heyet oluşturuldu. Başkan Yardımcılıklarına Katar’dan Prof. Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği ve Lübnan’dan Dr. Ali El-Hakîm, Grubun Genel Sekreterliğine ise Suudi Arabistan’dan Prof. Dr. Munir El-Beyati getirildi.


 
‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’nda idari heyetin yanında Yemen’den Dr. Abdulwahab Lutf El Dailami, Irak’tan Dr. Huseyın Gazı Al-Samarrai, İran’dan Hojatoeslam Ahmad Moballeghi, Filistin’den Dr. Nawaf Tekrory ve Suriye’den Dr. Mouaz Al Khatıb üye olarak bulunuyor.

NOT: Aynı toplantı 15 gün sonra Ankara'da yapılacak.
 
Anahtar Kelimeler:
DiyanetInsiyatif
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yakışıklı İmam 2014-08-19 09:18:48

Dinihaberler siz var ya siz çok tehlikeliniz. haberi nasıl okutacağınızı iyi biliyorsunuz. önce okşuyorsunuz sonra tokatı patlatıyorsunuz.

Avatar
ALİ OSMAN 2014-08-19 09:49:14

Toplantıya davet edilen alimlerin ülkelerinin yöneticilerine bakın ve başarıda isabet oranını hesap edin. İran, Filistin, Irak, Yemen alimleri ülkelerinde ne kadar tesirli olacaklar? Burada hedef siyasi görüşün tesiri altına kalınarak sadece birilerini başarısız gösterme olduğu için, mal bulmuş mağrubi gibi sanki her şeyi halledildi imajı veren başlık atılmakta. Müminler karar ve kanaatlarını Allah ve Resulüne göre Kur'an ve Sünnet rehberliğinde vermedikçe asla sıkıntılar bertaraf edilemeyecektir.

Avatar
Ramazan Çetin 2014-08-19 10:05:07

kurumumla grur duyuyorum

Avatar
S.ÇİÇEK 2014-08-19 22:45:30

- Müslümanların toplum hayatındaki saadetlerinin anahtarı, aralarında yapacakları istişarelerdir.
- Hakikî milliyetimizin esas ruhu İslamiyet’tir.
- Bu zamanın en büyük farz vazifesi, Müslümanların birliği ve bu konuda yapılacak çalışmalardır.

Avatar
S.ÇİÇEK 2014-08-19 22:50:51

Bu zamanda İslam Âleminin geri kalmasına sebep olan altı hastalık vardır. Bunlardan 1. ye’sin, ümitsizliğin içimizde hayat bulup dirilmesi. 2, doğruluğun toplum hayatında ve siyasi hayatta ölmesi. 3. adavete muhabbet, düşmanlığı sevmek. 4. ehl-i imanı birbirine bağlayan nuranî irtibat noktalarını bilmemek. 5. çeşit çeşit bulaşıcı hastalıklar gibi yayılan istibdat ve baskılar. 6. bütün gayretini şahsi menfaatine harcamak, sadece şahsi menfaatini düşünmektir.
Bunlara karşı ümit, doğruluk, muhabbete muhabbet, ortak noktalarımızı öne çıkarmak, hürriyet ve bütün insanlığın menfaatini düşünerek hareket etmeliyiz.