Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının Sayısı Beş mi Olacak?

Erdi KARADENİZ / Dinihaberler.com Hafta içerisinden haber sitemizin istihbarat şefi Ankara kulislerinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının sayısının 5'e çıkacağının bilgisine ulaştı. Resmi olmayan bilgilere göre kulislerde böyle bir fısıltı var.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının Sayısı Beş mi Olacak?

Erdi KARADENİZ / Dinihaberler.com Hafta içerisinden haber sitemizin istihbarat şefi Ankara kulislerinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının sayısının 5'e çıkacağının bilgisine ulaştı. Resmi olmayan bilgilere göre kulislerde böyle bir fısıltı var.

21 Eylül 2014 Pazar 19:40
Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının Sayısı Beş mi Olacak?
banner283
Erdi KARADENİZ / Dinihaberler.com

Hafta içerisinden haber sitemizin istihbarat şefi Ankara kulislerinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının sayısının 5'e çıkacağının bilgisine ulaştı. Resmi olmayan bilgilere göre kulislerde böyle bir fısıltı var. 

-Bu sayı tekrar 5'e çıkar mı?-

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısı büyüyor, sorumluluklar artıyor ve işyükü her geçen gün artıyor. Başkanlık yeni bir idari yapılanmaya giderek başkan yardımcılarının sayısını her an beş yapabilir. 

Mevcut teşkilat yapısına baktığımız zaman;

14.12.1983 tarihli Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki sayılan cetvellerde Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilen kadrolar  yayımlanmış ve 3046 sayılı “Bakanlıkların Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”a uygun olarak Başkanlık yeniden teşkilatlandırılmıştır. Bu çerçevede, merkez teşkilatı bir Başkan, beş başkan yardımcısı, beş danışma ve denetim birimi, beş ana hizmet birimi ve dört yardımcı hizmetler birimi şeklinde; taşra teşkilatı 67 il müftülüğü, 582 ilçe müftülüğü ve 7 eğitim merkezi müdürlüğü şeklinde; yurt dışı teşkilatı ise 16 din hizmetleri müşavirliği ve 17 din hizmetleri ataşeliği şeklinde oluşturulmuştur.
 
Başkanlığın mevcut teşkilat yapısı, 633 sayılı Kanun’da çok kapsamlı değişiklikler yapan 01.07.2010 tarihli ve 6002 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Söz konusu Kanun Başkanlığa çok önemli kazanımlar sağlamıştır. Başkanlık, hiyerarşik olarak genel müdürlük seviyesinden müsteşarlık seviyesine yükseltilmiş, iki sürekli kurula ilaveten dokuz adedi genel müdürlük seviyesinde olmak üzere on dört hizmet birimi oluşturulmuştur.

Başkanın görev süresi 5 yıl ile sınırlandırılmış, bir kişinin en fazla iki kez bu göreve getirilebileceği hükme bağlanmıştır.

Başkan yardımcılarının sayısı üçe düşürülmüştü. Görevine devam eden başkan yardımcıları; Prof.Dr. Mehmet Emin ÖZAFŞAR,  Prof.Dr. Hasan Kamil YILMAZ ve Dr. Ekrem KELEŞ.


Şimdi gözler Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de..! Acaba Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının Sayısını 5'e Çıkaracak mı?

Sürprizlere hazırlıklı olun....

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bir dost 2014-09-19 23:28:17

sayıyı 5 degil 35 e cıkarslar bu makamları cemaat taasubiyetinden kurtarmadıkça bu kurum bir arpa boyu yol alamazzz

Avatar
Gülnaz genç 2014-09-19 23:58:20

Vaizlere daha çok yetki verilsin.Daha çok vaaz daha çok ders istiyoruz.

Avatar
mekki solmaz 2014-09-20 09:38:20

sayın editör
ilçe sayısı yanlış yazılmış 582 değil 957 olacak
Mekke'den selam ve dua

___Adminin yorumu___ Ve Aleküm Selam... Hocam Allah haccınızı kabul buyursun... "14.12.1983 tarihli Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan" bilgi...

Avatar
Kerim tunç 2014-09-21 10:18:40

İlave 5 tane Diyanet İşleri Başkan Yardıcısı kadrosuna ihtiyaç var mı bilmiyorum.Ama bence yok.Nasıl olsa bu hükümet diyanetin her isteğini yerine getiriyor diye bence bu kadar kadro yığını oluşturmaya gerek yok.Mesela bir çok illerde 4 tane il müftü yardımcısı var Allah aşkına buna ne gerek var.En fazla 1 tane müftü yardımcısı olmalı bilemedim 2 olsun.ilave 2 tanenin fazla olduğunu belirtmeliyim.Size soruyorum 1 tane müftü yardımcısı il müftüsü izne ayrıldığı zaman vekalet eder de,diğer 3 'ü yapar?Şu an 3 tane müftü yardımcısının ne gibi bir görevi var?Birde bu müftü yardımcılarının,imamları görevinde titizlik göstermiyorsunuz diye imamları uyarmaları bir başka gariplik.Diyanet,eğer başka kadrolara ihtiyaç varsa,ilave kadrolar istemeli.Mesela habire bayan Kur'an Kursu Öğreticisi alınıyor.Şu anda bir çok kur'an Kursu,okutacak öğrenci bulamıyor.

Avatar
Hakan 2014-09-21 22:12:36

Dairede çalışmamış is bilmeyenler suna ne gerek var buna ne gerek var diyor. Diyanet ve Müftülüklerde bir sürü birim oluştu her birim kendi içinde çalış mali. Müftü Yard. Bazı illerde 5 veya 6 var. O ilin büyüklüğüne göre. .

Avatar
Memur 2014-09-22 08:42:29

Başkan Yrd. ve Genel Müd. sayısını artırmaktan ziyade, İlçelerdeki memeur sayısını artırmalılar. her ilçe de en azından 3 memur olmalı. İdari Mali İşler, Eğitim din Hiz. ve Personel İşleri. Çoğu küçük ilçelerde bir memur var. yıllık izine ayrılamıyoruz. Kur'an Kursu işlemleri başlı başına bir iş oldu. bunu yanı sıra Diyanet vakfı da eklendi. akşamları eve iş götürür olduk. bunu yetkililer çare bulmalı. en azından vakıf işlerini imam hatiplere verilmeli ( her ilçede pasaj iş yeri gibi 3 vakit namaz kılınan mescid mutlaka var mesela onlar olabilir) veya vakıf her şubesine memur almalı. şube kendi bütçesinden maaşını ödemeli.