Diyanet İşleri Başkanı Buyurdu ki!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Karabük’te din görevlileriyle bir araya geldi…

Diyanet İşleri Başkanı Buyurdu ki!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Karabük’te din görevlileriyle bir araya geldi…

30 Nisan 2016 Cumartesi 09:50
Diyanet İşleri Başkanı Buyurdu ki!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Karabük Üniversitesi Camii açılışı için gittiği Karabük’te bölgede görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

Karabük 100. Yıl Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Görmez, din görevlilerine hitaben yaptığı konuşmada, İslam dünyasının içinde bulunduğu süreçleri özetleyerek, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hizmetleri icra ederken bütün insanlığı düşünmek gerektiğini vurguladı.

Diyanet camiasının asli görevinin toplumun dini ve manevi hayatına rehberlik etmek olduğunun altını çizen Başkan Görmez, “Mihrabın ruhunu sokağa çıkarıp ev ev dağıtmamız gerekiyor” dedi.

mehmet Görmez, Karabük’te din görevlileriyle bir araya geldi


Genç kuşaklara ulaşmak konusunda Diyanet’in yeni bir dile ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Görmez, konuşmasında şu hususlara değindi;

“Mihrabın ruhunu sokağa çıkarmamız, ev ev dağıtmamız gerekiyor…”

Mihrabın ruhunu sokağa çıkarmamız, ev ev dağıtmamız gerekiyor. Ev ev, sokak sokak gezmemiz gerekiyor. Görevimizi sadece gelenlere namaz kıldırmak ile sınırlarsak, kendimize de cemaatimize de mahallemize de büyük bir haksızlık yapmış oluruz. Bütün insanlığı düşünerek hizmetlerimizi planlamalıyız. Her imamımızın, her mihrap görevlimizin camisinin çevresinde gençlerle dost olmasını istiyorum. Bizim gençlerimizle bir iletişim dilini bulmamız lazım. Her imamımızın, her mihrap görevlimizin camisinin çevresinde gençlerle dost olması lazım. Onların gönüllerine girmek için yeni bir dil bulmamız lazım.

mehmet Görmez, Karabük’te din görevlileriyle bir araya geldi“Zor dönemlerde Allah, insana sadece korku değil, umut da verir…”

Zor bir dönem içinden geçiyoruz. Millet olarak, coğrafya olarak, İslam alemi olarak, insanlık olarak tarihin en zor dönemeçlerinden geçiyoruz. Zor dönemlerde Allah, insana sadece korku vermemiştir, umut da vermiştir. İnsanın fıtratında ayrıca umut vardır. En zor zamanlarda da insanlık bütün bu badirelerde kurtulacağına, bütün bu zorlukları aşacağına inanır. Allah'ın vaadi vardır ‘Her zorlukla beraber muhakkak bir kolaylık olacaktır’ diyor. Umut Cenabı Hakk'ın müminlere ayrıca emridir, ümitsizlik haramdır. Yes'e kapılmak niçin haram kılınmıştır? Yeis büyük günahtır aynı zamanda. Onun için Cenab-ı Hak bize umut vermiştir. Biz de umutla yaşarız. 

“Türkiye dünya mazlumlarının umut bağladığı yer oldu…”

Mazlumların umut bağladığı milletler vardır. Mazlumlar Türkiye'ye umut bağlıyor. Böyle zor bir zamanda, tarihin zor dönemecinde, mazlumların çok sayıda olduğu bir zaman diliminde, insanların umut bağladığı milletler, insanlar, ülkeler vardır. İnsanlığın, bilhassa İslam milletinin, bu zor döneminde mazlumların, mağdurların, mahrumların umut bağladığı yer burası, Türkiye. İstanbul şu anda İslam dünyasının sığınağı oldu. Binlerce alim şimdi İstanbul'da yaşıyor. Dünya çapında büyük alimler şimdi İstanbul'a sarılmış vaziyette. Çünkü İslam coğrafyasında yaşanacak yer kalmadı. Ümmetin çocukları ateşler içerisinde yanıyor.

mehmet Görmez, Karabük’te din görevlileriyle bir araya geldi


“Tarih boyunca birlikte yaşayan kardeşleri birbirinden koparmak isteyen terör örgütlerinin canice eylemlerine şahit oluyoruz…”

Biz de ülke olarak büyük sorunlar yaşıyoruz. Ümmetin umut bağladığı bir ülkede ayrımların, grupların, fırkaların asla olmaması gerekir. Terörün, şiddetin olmaması gerekir. Ama biz tarih boyunca birlikte yaşadığımız kardeşlerimizi, bu medeniyeti birbirinden koparmak isteyen terör örgütlerinin canice eylemlerine şahit oluyoruz. Biz de zor durumdayız millet olarak. Hem yaşadığımız coğrafyayı hem İslam dünyasını hem de Türkiye'de yaşananları dikkate alacak olursak, bizim Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sık sık bir araya gelerek bir nefis muhasebesi yapmamız lazım. Kendimizi hesaba çekmemiz lazım. İslam'ı yaşayarak nasıl öğretebiliriz bunun üzerinde durmamız gerekir. Önce Rabbimizle olan ilişkimizi dikkate alarak bu noktada kendimizi sorgulamalıyız. Bizim işimizin büyük bir kısmı örneklik istiyor. 

mehmet Görmez, Karabük’te din görevlileriyle bir araya geldi
Son Güncelleme: 02.05.2016 09:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arif 2016-04-30 10:40:44

İlk evvel din görevlilerin sorunları çözülmeli ve arkalarında durulmalıki aşk ile görev yapılsın...

Avatar
İmam Adayı 2016-04-30 11:30:47

iyi hoşta 30 sene ve üstü emekliliği gelmiş sadece camiye git gel yapan binlerce din görevlisi var onlar emekli edilmeden diyanete yeni kan gelmeden nasıl olacak gençlerin dilinden anlamak. önce emekliliği gelenlerin hepsini emekli edin.

Avatar
MEHMET KAYGISIZ 2016-04-30 12:15:25

selanüm aleyküm evet hocam bende öneri̇ni̇ze katılıyorum i̇mamlarımızın halkla i̇li̇şki̇leri̇ çok zayıf bırak halkı cemaati̇ dahi̇ tatmi̇n edemeyen i̇mamlarımız var ben de bu sorunun eği̇ti̇m eksi̇kli̇ği̇ne bağlıyorum bi̇rde malesef ülkemi̇zde i̇mamlik görevi̇ni̇ beni̇msemi̇yen çok oysa i̇mamlık çok önemli̇ bi̇r görev i̇mam olan bi̇r ki̇şi̇ kendi̇ni̇ her yönde i̇yi̇ yeti̇ş di̇rmesi̇ lazım hem i̇lmi̇ bakımından hem ahlak bakımından bazi i̇mamlarımız var cemaat i̇mamın bi̇r hatasını söyledi̇ği̇ zaman ona küsüyor onunla konuşmuyor ya i̇nsan hatasız deği̇ldi̇r daha o uyarıdan dolayı memnun olması lazım.bence diyanet imalarımızı sık sık eğitime alması lazım özellikle cemaat ve halk ilşkileri konusunda tabiki ilmi konularda önemli selamlar.

Avatar
Tuncay Bozyurt 2016-04-30 14:32:02

Sayın Başkan Sen din görevlilerinin problemlerini çözmede bu işler lafta kalır hep aynı teraneyi tekrarlayıp duruyorsun taşra daki imamlar ne halde müftüler onların muavinleri nasıl muamele yapıyorlar hocalara sen hiç nakil yapmak ne demek bilir misin o sınavlar da müftü lerin yardımciların ana avrat sovmedigi kalıyor bu camia bitmiş arkadaş yıllardır imam olarak hizmet yapmaya çalışıyorum ama hiç bir olumlu şey goremedim diyanette

Avatar
Huseyin Yildizhan 2016-04-30 22:12:40

Hocam çok guzel fikriniz var ama bırak mahalleyi cami cemaatiyle bile hic muhabbeti yok memur ben bıktım inan ALLAH CC emri olmasa camiye gitmek istemiyorum benim eve 1sefer geldi bende 2sefer gidebildim 11 senedir ayni camide biz iki arkadas her pazar gun leri kapı atlamadan ev ev ziyaret etmeye çalışıyoruz o malesef gelmiyor bizle ALLAH CC dinin merkezi olan cami lerimizi Mescid nebevi gibi calismayi nasip etsin inşAllah.

Avatar
Adil Hoca 2016-04-30 23:26:05

atamalarda adalet istiyoruz ssadece adalettttt.. torpile ve adam kayırmaya son verilsin, yükselme sınavalrıbda da adalet istiyozzzzzzzzzzzzzzzzz

Avatar
bekleyen 2016-04-30 10:15:51

Sen doğudaki bos mihraplari doldur bos camilere imam gönder ondan sonra çok akıl ver..

Avatar
fahrı 2016-04-30 21:20:27

sayın baskan sadece konuşmakla olmuyor.butun calısanlar kadro alırken neden fahrı calışanların vekıllerın adını bıle agzınıza almıyosunuz.dıyanetle ılgılı bızım sıtemız dedıgımız bu kurumda neden sahıp cıkmıyosunuz.sadece bızım kurumda bu sahıp çıkmama.ne baskanımız ne sızler neden yanımızda degılsınız