Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hutbeyi yüreğiyle okudu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Yeryüzündeki en büyük cinayet, ahlak ve hukuk tanımayan katliamlara cihat adı verilmesidir. İslam dininde, hayat rehberimiz olan Kuran-ı Kerim'de böyle bir anlayış yoktur. Dinimizin cihat anlayışı, öldürmek değil, yaşatmaktır"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hutbeyi yüreğiyle okudu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Yeryüzündeki en büyük cinayet, ahlak ve hukuk tanımayan katliamlara cihat adı verilmesidir. İslam dininde, hayat rehberimiz olan Kuran-ı Kerim'de böyle bir anlayış yoktur. Dinimizin cihat anlayışı, öldürmek değil, yaşatmaktır"

20 Kasım 2015 Cuma 13:27
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hutbeyi yüreğiyle okudu
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Yeryüzündeki en büyük cinayet, ahlak ve hukuk tanımayan katliamlara cihat adı verilmesidir. İslam dininde, hayat rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'de böyle bir anlayış yoktur. Dinimizin cihat anlayışı, öldürmek değil, yaşatmaktır" dedi.
 
Görmez, Ahmet Hamdi Akseki Cami'nde, bu haftaki cuma namazında, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Küresel Terörün Hedef Aldığı Din: İslam" başlıklı hutbeyi okudu.
 
"Dünya hayatını ahirete tercih edenler, Allah'a giden yolu kapatanlar, onu eğri ve çelişkili göstermek isteyenler var ya, işte onlar derin bir sapıklık içindedirler" ayetini ve "Müslüman, elinden ve dilinden Müslümanların güvende oldukları kişidir. Mümin ise canları ve malları hususunda insanların kendisinden emin oldukları kişidir" hadis-i şerifini okuyarak hutbesine başlayan Görmez, Allah'ın İslam'ın mesajını, Peygamber Hazreti Muhammed aracılığıyla bütün insanlığa tebliğ ettiğini hatırlattı.
 
Görmez, Allah'ın varlığına ve birliğine iman etmenin, O'na hiçbir konuda ortak koşmamanın ve sadece O'na kullukta bulunmanın İslam'ın ilahi mesajının temelini teşkil ettiğini vurguladı. Görmez, bu ilahi mesajın, değerler manzumesi olarak öldürmeyi değil yaşatmayı, zulmetmeyi değil hakkı gözetmeyi, batıla değil hakikate tabi olmayı, hayasızlığı değil iffeti kuşanmayı ve erdemli duruşu takdim ettiğine işaret etti.
 
İslam'ın mesajının cehaleti değil bilgi ve hikmeti öğütlediğini ifade eden Görmez, "Bu mesaj, savaşı değil barışı, terör ve vahşeti değil vicdan ve merhameti, fitne ve fesadı değil sulh ve salahı öğretiyordu. Bu mesaj, vurdumduymazlığı değil sorumluluğu, bencilliği değil paylaşmayı, bölüp parçalamayı değil birleştirmeyi esas alıyordu" dedi.

 
Mehmet Görmez, İslam'ın, hayatın her kesitine vicdan ve merhameti bir ilke, bir prensip olarak yerleştirdiğini belirterek, şunları söyledi:
 
"En zor zamanlarda dahi zulme, şiddete ve haksızlığa asla müsaade etmedi. Meşru müdafaa sadedinde değerlendirilen savaşın bile bir hukuku, bir ahlakı olduğunu asırlar öncesinden insanlığa haykırdı. Kadına, çocuğa, yaşlıya, tabiata dokunulmasını, zarar verilmesini kesin olarak yasakladı. Bu insaf ve merhamet çağrısı kısa sürede tüm coğrafyalarda yankı buldu. Müslümanlar, aleme silah, şiddet ve vahşet değil, sevgi, merhamet, şefkat, adalet ve hakikat medeniyeti taşıdı. Ancak zamanla kimi cahil müntesipler, dinin özünden, ruhundan, hayat veren değerlerinden uzaklaştı ya da türlü hile ve desiselerle uzaklaştırıldı. İnsanı yaşatmak ve ona varlık gayesini anlatmak üzere gelen bir din, nice süfli emellere alet edildi. İslam, bütün hakikatleri insanlığa bildirmişken kimileri, hakikatin sadece kendi ellerinde olduğunu iddia eder hale geldi."
 
- "İslam ile ilgili, insanların kalplerinde bir endişe ve korku oluşturulmaya çalışılmaktadır"
 
İslam dininin bugün çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Görmez, İslam ile Müslümanlıkla ilgisi olmayan cinayet şebekelerinin işlediği cürüm, saldırı, vahşet ve katliamlarının İslam ile anılır olduğunu söyledi.
 
Görmez, "Modern zamanların tüm insafsızlığı, vicdansızlığı, adaletsizliği İslam'a ve masum Müslümanlara mal edilmeye çalışılmaktadır. İslam, vicdanı ve insafı kirlenmiş, yüreği tükenmiş insanlarca terör ve vahşetle birlikte zikredilerek, olumsuz bir İslam imajı ve algısı üretilmektedir. Dinimiz, itibarsızlaştırılmaya, İslam ile ilgili, insanların kalplerinde bir endişe ve korku oluşturulmaya çalışılmaktadır" diye konuştu.
 
İnsanlığa rahmet olarak gelen bir dinin, bir kitabın, bir peygamberin ve o dine mensup insanların terör olayları üzerinden itibarsızlaştırılmasının işlenen bütün vahşetler kadar ağır olduğuna vurgu yapan Görmez, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Yeryüzündeki en büyük cinayet, ahlak ve hukuk tanımayan katliamlara cihat adı verilmesidir. İslam dininde, hayat rehberimiz olan Kuran-ı Kerim'de böyle bir anlayış yoktur. Dinimizin cihat anlayışı, öldürmek değil, yaşatmaktır. Harap etmek değil, mamur eylemektir. Gönüllere kin, nefret, intikam tohumları değil sevgi, şefkat, merhamet tohumları ekmektir. Yeryüzüne şiddet, terör ve vahşet üzerinden korku değil hak ve hakikat yoluyla barış, güven, huzur ve adaleti yaymaktır."
 
- "Din kisvesine bürünmüş cinayet şebekeleri, yıkılmış hayalleri istismar etmektedir"
 
Mehmet Görmez, din adına masum insanları, kadınları, yaşlıları, çocukları acımadan öldürenlerin aslında bütün insanlığı katlettiğini ifade ederek, İslam'ın yüksek şiarı olan tekbirin de bu vicdansızlıklara alet edildiğine işaret etti.
 
"Aslında Ankara'da, Paris'te, Beyrut'ta, Bağdat'ta, Nijerya'da, hasılı dünyanın dört bir yanında öldürülen sadece masum insanlar değil, alemlere rahmet olarak gönderilen İslam'ın yüce değerleridir" diyen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"İnsanlığını yitirmiş, gözü dönmüşlerin yaptıkları yüzünden tahkir edilen, Kerim Kitabullah'tır. İtibarsızlaştırılan, merhamet ve şefkat peygamberi Habibullah Muhammed Mustafa'dır. Ötekileştirilenler, dışlananlar, teslimiyetle bu kitaba, bu peygambere gönül veren sadık ve masum Müslümanlardır. Bugün, din kisvesine bürünmüş cinayet şebekeleri, geçmişten günümüze birikmiş öfkeleri, incinmiş onurları, bastırılmış duyguları, yıkılmış hayalleri istismar etmektedir. Onlar bugün, tarihte acı hikayeleriyle hatırladığımız, ortalığı yakıp yıkan, topyekun medeniyetimizi tahrip eden Moğollarla aynı yöntemi kullanmaktadırlar. Vicdan ve insaf medeniyetine kast eden Haçlılarla aynı yolu yürümektedirler.
 
Bu coğrafyanın masum insanlarını ölümlerden ölüm beğenmeye mecbur edenler, aslında tüm insani değerlere kastetmektedirler. Ancak bizler biliyoruz ki dillerinden tekbir düşmese de, alınları secdeden kalkmasa da insanlık dışı katliamların faillerinin İslam ile uzaktan yakından asla ilgisi yoktur. Zira insana ve insanlığa yönelik bu tür vahşeti gerçekleştirenlerin, onları yönlendirenlerin ne Allah'a saygıları, ne de herhangi bir dine mensubiyetleri söz konusu olabilir. Öyleyse geliniz dünyada huzura, ahirette kurtuluşa erebilmek için İslam'ın rahmet yüklü mesajlarına yeniden sımsıkı sarılalım. Çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkalım. Onlara inanç ve değerlerimizi doğru öğretelim. Sahih dini bilgiye ulaşma ve sahip çıkma çabasını hiç elden bırakmayalım. Sunulan her dini bilgiyi araştırma ve incelemeden kabul etmeyelim. İslam'ın rahmet iklimini en güzel şekilde temsil etmek için gayret gösterelim."
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hutbesini "Rabbimiz! İlmimizi, anlayışımızı artır ve bizi salih kullarından eyle!" duasıyla bitirdi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İbrahim memiş fatih 2015-11-20 15:18:13

Başkanım her yönüyle bulunduğu makamın hakkını veriyor.mescidi aksada okuduğu hutbede gonullerimizde makes bulmuştu.onur duyuyorum vesselam.

Avatar
mehmet esen 2015-11-21 00:32:11

Tam eksiksiz güncel hutbe idi Rabbim çalışmalarınızı zayi etmesin