Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez 'yılın bürokratıdır'!

İnternethaber sitesi yazarı Eyüphan Kaya, "Diyanet reisi yılın bürokratıdır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez 'yılın bürokratıdır'!

İnternethaber sitesi yazarı Eyüphan Kaya, "Diyanet reisi yılın bürokratıdır" dedi.

05 Temmuz 2016 Salı 05:31
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez 'yılın bürokratıdır'!
banner283
Diyanet reisi yılın bürokratıdır

Bürokrat, üst düzey yönetici, istisnai memur; devleti yasa ve yönetmeliklere dayanarak icra ettiği kimsedir. Ancak Bürokratın kalitesi, bilgi ve cesareti, vizyonu ve mizacı başında olan kurumun işleyişini, verimini arttırdığı gibi kalite kat sayısını da arttırıyor.

Dolayısıyla bir bürokratımız var ki, kanaatimce yılın bürokratı olmayı şimdiden hak etmiş bile. Bu zat, Diyanet Reisi Prof.Dr.Mehmet Görmez’dir.

Neden mi? Beraber değerlendirelim;

1-Diyarbakır’da bir ilk olarak Kürtçe Mevlit okudu ve Tükçe Mevlidin yazarı Süleyman Çelebi ile Kürtçe mevlidin yazarı Melayı Bateyi’nin dost olan ruhlarına, duygu birlikteliğine vurgu yaparak, barış sürecine katkı verdi, bu vesileyle örülmekte olan barış duvarına bir tuğla da kendisi bıraktı.

2-Din görevlilerine seslendiği bir etkinlikte, “eğer yıllardır cemaatiniz belli şahsiyetlerden oluşan 3-5 kişi ise kusura bakmayın o zaman siz namaz kıldırma memurusunuz, tebliğ ve irşad görevinde yetersisiniz” diyerek din görevlilerini özeleştiriye davet etti.

3-Cami cemaatinin hassasiyetini en ince noktasına kadar düşünerek, seccade motifli halıların cemaat mantığına aykırı olduğu, insanlar arasındaki samimiyeti bozduğuna vurgu yaptı.

4-Diyanet Riyasetinin dini ve ilmi açıdan özerk olması gerektiği üzerinde durdu ve faydalarını dile getirdi.

5-İnsan onuru, sevgi, samimiyet yılı vb. yıllar belirleyerek toplumsan değerlerimize sahip çıktı.

6-Cizre’de, Silvan’da Beşinci haremi Şerif durumunda olan Diyarbekir ulucamiinde Kürtçe hutbe okuyaral insanlarımızın gönlüne su serpti.

7-Alim, Amil ve Fadıl bir insan, saygın bir din adamı profilini sergiliyor, kamuoyuna güven verip, diyanetin saygınlığını arttırıyor.

Sevgili dostlar, Diyanet sürekli eğitime katkı verebilecek, hayatın her aşamasında vatandaşı aydınlatma mevzuunda aktif rol alabilecek nadide bir kuruluştur. Bir kuruluş düşünün ki memleketin en ücra köşesine kadar sesi ulaşıyor, hem de toplumun en saygın kimseleri aracılığıyla. Niye saygın diyorum, çünkü istisnalar hariç hala da din adamlarına Anadoluda saygı duyuluyor.

Bu manidar kuruluştan bir talebim var, en geç Kurban Bayramına kadar tüm Türkiye’de bir “Barış Hutbesi”nin okutulması ve bu vesileyle ülkemizde bir barış, huzur ve kardeşliğin tesisi için katkıda bulunmasını talep ediyorum.

Türkiye’nin doğusu ve batısı yıllardır, medya üzerinde bir birleri hakkında yanlış bir bilgi sahibidirler, maalesef bu bilgi de sağlıklı olmadığı gibi, aynı zamanda taraflı bir bilgidir. Nefret ve düşmanlığı aşılamaya yöneliktir.

Eski devlet anlayışı bu memlekete sıkıntı oluşturduğu, bu süreçte yetişen defolu vatandaşın hayatı birilerine zehir ettiği, devlet adına yapılan zulümlerin artık son bulması gerektiği, devletin kutsallığı, adalet ve hizmetkâr olmasından kaynaklandığını, devlet adına kimsenin vatandaşa sıkıntı verme hakkına sahip olmadığını, bu şekilde davranan devlet adamı olsa şayet yanlışı örtbas etme adına onlara karşı sessiz kalmanın bir marifet olmadığı gerçeğine vurguda bulunma gerekliliği üzerinde durulmalıdır.

Biz de nitelikli vatandaş olarak bu konuyu gündemde tutmamız gerektiğine inanıyorum. Siz sevgili okurlarımın Diyanet Reisi Prof.Dr.Mehmet Görmez’e ve sahip olduğu misyona sahip çıkmanız gerektiği kanaatindeyim. Ayrıca tüm imkânlarımızla barış sürecinin arkasında olup, varsa bir yanlış düzeltmek için çalışıp çabalamamız gerekir diye düşünüyorum.

Bu sürecin adil, adaletten taraf ve cesur bir adamı olarak Sayın Görmez’i yılın bürokratı ilan ediyor, katkılarınızı bekliyorum.

Selam ve saygılarımla


 
Son Güncelleme: 06.07.2016 20:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vedat dinçer 2016-07-05 23:57:21

sakal-ı şerif hakkında söylediği sözlerden dolayı reisi kınıyorum. tarih affetmeyecek..

Avatar
Samiimyet 2016-07-05 21:45:17

Tarih bir cok daha güzel anlatacak bu değerli insanı mardinde manavgatta samimiyetiniz canlı şahidiyiz zaten ilim ve irfanına Cağı okumasıda bir başka slm ve hurmetlerimle başkanım

Avatar
hacı 2016-07-05 22:25:49

zaten ancak o kadar olabilir...

Avatar
Kutsi 2016-07-06 02:27:36

Gerçekten de halkımıza gerekli olan tek şey huzur ortamıdır. Halka hizmet, hakka hizmet anlayışıyla ortaya çıkan çözüm sürecinin islami partilerle yürütülen çalışmalar neticesinde bir çözüme kavuşacagı kanaatindeyim. Çok güzel bir tespit olmuş.

Avatar
Yukarışeyhlerli 2017-05-23 08:51:24

Sayın Başkan Diyarbekir'de bu üç tarihi unutmamamız gerektiği ve birbiri ile ilintili olduğunu vurguladı. Bir Peygamberimizin vefatından 7 yıl sonra 639 tarihinde ilk defa Anadolu'nun İslam ordusu tarafından (sahabe ordusu) yani Diyarbekir'in fethedildiğini bunun sonucu islamla müşerref olan bu halkın 1071'de Bizans ordusuna karşı Alpaslan'ın ordusuna katıldığını Malazgirt Zaferi ile ikinci defa Anadolu kapılarının İslam Ümmetine açıldığını, 639'un 1071 neticesini getirdiğini belirtti. 1071'in neticesine 1453'te İstanbul'un fethedildiğine vurgu yaptı. Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr, Mehmet GÖRMEZ bütün icraatları ile hem memleket insanın hem de İslam ümettinin kalbinde yer etmiştir. Hele Arafat'taki hutbeleri bunun en güzel misalidir. Hocamızı tekrar tekrar tebrik ediyoruz.