Diyanet, "oturarak namaz kılınmaz" dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde sandalye ve taburelerde namaz kılınmaması gerektiği yönünde cemaati bilgilendirmeleri için din görevlilerini uyardı

Diyanet, "oturarak namaz kılınmaz" dedi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, camilerde sandalye ve taburelerde namaz kılınmaması gerektiği yönünde cemaati bilgilendirmeleri için din görevlilerini uyardı

29 Eylül 2016 Perşembe 11:00
Diyanet, "oturarak namaz kılınmaz" dedi
Din İşleri Yüksek Kurulu, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar” dedi.

"İBADETTE SAMİMİYET OLMALI"

Diyanet, din görevlilerine yazı göndererek, “Kul Rabbi’ne ibadet ederken hem özde samimi olmalı hem de dinin belirlediği şekil şartlarını tam olarak yerine getirmeye özen göstermelidir. Özen ve hassasiyet eksikliğinden dolayı Rabbine karşı sorumlu olacağı bilincinde olmalıdır. Bu sebeple namazını tabure, sandalye ve benzeri şeyler üzerinde kılan müminin ileri sürdüğü mazeretleri kendisini vicdanen rahatlatacak boyutta olmalıdır. Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak hafif bedenî rahatsızlıklar bu konuda meşru mazeret olarak görülmemelidir” dedi.

"GÜCÜ YETEN AYAKTA KILMALI"

"Namazın rükünlerden herhangi birinin mazeretsiz olarak terk edilmesi hâlinde namaz sahih olmayacağını" dile getiren Diyanet, namazın rükünlerinden herhangi birini yerine getirmeye engel olan rahatsızlıkların da kolaylaştırma sebebi sayıldığını kaydederek, “Buna göre; namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar” ifadelerine yer verdi.

Diyanet son olarak, şunları söyledi:

“Camilerde sandalyede namaz kılmak, göze hoş gelmeyen bir görüntü ortaya çıkarmakta ve cemaat arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Özellikle üzerinde namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar hâlinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur."

"KAHVEHANEYE BENZETECEKLER"

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İlahiyatçı Yazar Osman Ünlü, tabureyle namaz kılmanın dinen uygun olmadığını, fıkıh kitaplarında namazın nasıl kılınacağının yeteri kadar anlatıldığını söyledi. Kitaplarda yer alan namazı ayakta kılamayanlar için ‘oturarak kılın’ yazılarının yanlış yöne çekildiğini kaydeden Ünlü, “Burada oturmaktan maksat bağdaş kurarak namaz kılın anlamındadır. Bağdaş da kuramıyorsa o zaman ayaklarını kıble istikametinde uzatın ve o şekilde namaz kılın. Secdeye de nasıl gider derseniz de secdeye gitmesine hiç gerek yok. Çünkü ayaklarını kıbleye istikametine uzatmıştır. Tekbirini oturduğu yerde alır, ellerini bağlar, rükû için de biraz eğilir. Secde için de bundan biraz daha eğilir buyuruluyor. Dinimizin, nasıl kılınacağı konusu anlatılırken ayakta duramayanlar için bu bildirilmiştir” diye konuştu. Her şeyin çok açık ve net bir şekilde yazıldığını ifade eden Ünlü, “Son zamanlarda bakıyoruz ki vatandaşlar kendi inisiyatifiyle taburelerini alıyor camiye geliyor. Bir baktık ki bu iş çığırından çıkmış bir vaziyet alıyor. Ondan sonra da camilerde hususi yerler yapılmaya başlanılıyor. Neredeyse kahvehaneye, kafeye benzeteceklerdi. Bunun önüne geçmek için Diyanet İşleri açıklamalarda bulundu. Oysaki kitaplara bakılsa bunlara hiç gerek kalmayacak” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
soruyorum 2016-09-29 15:25:36

din işleri yüksek kuruluna sorumdur ; mahalle cami yerine aynı mahallede mantar gibi bitmiş ve diyanetin adı kullanılarak toplanmış paralarla yapılmış süleymancı yurdunda ümmetten ayrı baş çekerek cuma namazı kılmak ve diyeneti karalayıp , diyanet personelinin itikadı bozuktur demek caiz mi ???

Avatar
İmam 2016-09-29 19:54:23

Bu konuda Müftülüklerin hummalı bir çalışma yapması lazım. Sadece imamlar ile olmuyor. Söylediğimiz zaman cemaat zamanında olur demişlerdi televizyon da ki hocalar olur diyor Müftü ye sorcaz deyip itiraz ediyorlar. (Yorumlarım hiç yayınlanmadı inşaAllah bu defa yayınlanır.)

Avatar
mahmut ilik 2016-09-30 12:54:33

malesef biz cahil müslümanlar camilerimizi camilikten çıkarttık camiyemi geldik kiliseyemi belli değil bugün bir mahalle camisine gidin en az 10 tane tabure vardır

Avatar
Serdal.alkandurur@hotmail.com 2016-09-30 23:00:43

Cami ile cemaat Farkı Gözetilmelı bence Ama Tabure Ben yakıştıramadım

Avatar
Birisi 2016-10-01 15:51:49

Oturarak namaz kılınır cahil Taburede yada koltukta namaz kılınmaz

Avatar
KUL 2016-10-01 22:23:48

ateİst İmamin namaz kildirdigi ülkede sandalyede namaz kilinmiş peh o camİnİn İmaminin fikhİ bİlgİsİ yokkİ ne bİlsİn garİbİm İmam hatİpİ bİtİrmİş sadece kuran okuyor dİye oda zor ya İmam olan bİ ülkede bu kadar namz çok bİle eskİden sekİz 10 yil medresede okuyan adamlari bİle İmamliga geçİrmİyorlardi şİmdİ edİlleİ şerİyeden haberİ olmayan çocuklar fetva verİyor hz Allah sonumuzu hayretsİn aslinda bunu herkes bİlİyor ama sadece sİdİk yarişi süleymancilar denİlen adamlara laf atiyorsunuz doğrular yada yanlışlar ama İlİm noktasinda adamlarin elİne su dökemez bİzİm camİ İmamlari İmama soru soruyorum böyledİr dİyor nerde yazıyor dİyorum öyle öğrendİk mesnet falan hava tatmİn olmayınca o sİzİn begenmedİğİnİz adamlara sordum 5 tane kİtaptan hangİ alİm nasil cevap vermİş takir takir anlatti hemde sİzİn İmaminizin yaninda başkasini eleştİrene kadar adam yetİştİrİn rezİl olmayin konuşmakla olmaz adamlarda İcraat var sİzde manaz kildir çikar cikmaz yak sİgarayi sonra mİllet sana İtİbar etsİn bekl

Avatar
gülsen 2016-10-10 10:29:10

bence kahvehaneden çok kiliseye benzemeye başladı. mescidi haram da ve mescidi nebevide de aynı durum söz konusu ne yazık ki