Diyanet özerklik istiyor!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının özerk bir yapıya kavuşmasını dile getirdi.

Diyanet özerklik istiyor!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının özerk bir yapıya kavuşmasını dile getirdi.

19 Ağustos 2015 Çarşamba 19:02
Diyanet özerklik istiyor!

DiNiHABERLER.COM / öZEL
 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 31. İl Müftüleri toplantısında Diyanet'in özerkliğine tekrar vurgu yaparak özerklik istedi.

İşte o açıklama:

"Diyanet İşleri Başkanlığının da diğer kurumlar gibi dahili ve harici vesayet alanlarından uzak bir şekilde kendi hizmetlerini sürdürebilmesi gerekir. Bunun için de kurum, olabildiğince özerk bir şekilde siyaset ve diğer ilgili kurumların etki alanlarından bağımsız olarak yeniden yapılandırılmalıdır" dedi.


- "Bağımsız olarak yeniden yapılandırılmalıdır"
 
Diyanet İşleri Başkanlığının da diğer kurumlar gibi dahili ve harici vesayet alanlarından uzak bir şekilde daima siyasetin dışında ve üstünde kalarak kendi hizmetlerini sürdürebilmesi gerektiğini vurgulayan Görmez, "Bunun için de kurum, olabildiğince özerk bir şekilde siyaset ve diğer ilgili kurumların etki alanlarından bağımsız olarak yeniden yapılandırılmalıdır. Devletin dirliği ve milletin birliği etrafında din-i mübin-i İslam'ın her daim hayatın içinde varlığını devam ettirmesi onun her türlü vesayetten uzak durmasıyla mümkündür" dedi.
 
"Sözlerimi bir mütefekkirimizin bütün yaşadıklarımızın sebeplerini ifade eden şu anlamlı sözüyle bitirmek istiyorum, Bediüzzaman Said Nursi" diyen Görmez, şunları kaydetti:
 
"İslamiyet'in mağz ve lübbünü terk ederek kışrına ve zahirine vakf-ı nazar ettik. Yani İslamiyet'in özünü ve gayesini terk ederek, kabuğuna ve zahirine nazarlarımızı vakfettik ve aldandık. Ve su'-i fehm ve su'-i edeb ile İslamiyet'in hakkını ve müstehak olduğu hürmeti ifa edemedik. Zira biz İsrailiyatı usulüne vehikayatı akaidine ve mecazatı hakaikine karıştırarak kıymetini takdir edemedik. O da ceza olarak bizi dünyada te'dib için zillet ve sefalet içinde bıraktı. Bizi kurtaracak yine onun merhametidir."
 
Mehmet Görmez, barışın ancak gerçek bir sevgiyle, muhabbetle gürbüzleşebileceğini dile getirerek, "İslam öldürmeyi değil oldurmayı, yıkmayı değil yapmayı, yakmayı değil söndürmeyi, ağlatmayı değil güldürmeyi, yitirmeyi değil bulmayı öngörür. İslam varlığı nuruyla kuşatan Yüce Yaratıcı'nın rahmetiyle müjdeler, adaletiyle hükmeder, merhametiyle nimetlendirir" ifadesini kullandı.


Başkan Görmez'in daha önceki açıklası:

“Diyanet İşleri Başkanlığı’nın özerk olmasına ilişkin teklifimiz hazırdır…”
 
Diyanet İşleri Başkanlığının öteden beri tamamen siyasetin dışında daha özerk bir kurum olması ile ilgili 1952 yılından itibaren Türkiye’de bir tartışma olmuştur ama bu gerçekleşmemiştir. Aslında Diyanet’in üzerinden bu zannı, töhmeti almanın en önemli yollarından bir tanesi, Diyanet İşleri Başkanlığının bizatihi yasasına ‘Dini, ilmi ve idari bakımdan özerk bir kuruluştur’ ibaresi konulmalıdır. Diyanet İşleri Başkanının açıklamaları da, seçimle gelen Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, kendi özgür iradeleriyle kendi bilimsel araştırmalarıyla vardıkları neticeleri topluma iletmeye başladıklarında, ben zannın ve töhmetin Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden kalkacağını düşünüyorum. Ama bu olmadığı takdirde bu tartışmayı geçirme imkânına sahip görünüyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın özerk yapıya kavuşması için önerisi hazırdır. Bu bir anayasa sorunu olduğu için sadece hükümetle değil aslında bütün siyasi partilerin bir araya gelerek bu konuda bir karar vermeleri gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığının hem Türkiye’de hem uluslararası arenada ihraz ettiği mevki, geldiği konum, artık bunu zorunlu hale getiriyor. İdeal olan Başkanlığın dini, ilmi ve idari bakımdan özerk bir kuruluş olmasıdır.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammed Bediüzzaman örneği 2015-08-19 19:50:55

Mükemmel bir tespit. Bediüzzaman bizi Asrı saadete davet ediyor.

Avatar
Hoca 2015-08-19 20:28:23

Allah korusun inşallah o günleri görmeyiz

Avatar
zeki birbilen 2015-08-19 20:45:49

işte karar,,,işte diyaneti şaha kaldıracak müjde...sn başkanımın en önemli icraatı olacaktır...

Avatar
Muhammed Tuncer 2015-08-19 21:47:58

Umarım İSLAM ALEMİ Risalei Nur un kıymetini idrak eder. Risale-i Nur Kuran a hizmet eder. Yerine geçmez. Hem gayesine hizmet eder. Mübarek lafzini dahi ihmal etmez. Okuyanlar bilir okumayanlar Güneşi balçıkla kapamak ister.

Avatar
imam 2015-08-19 22:24:42

Risale risale hoca sohbet ediyor ayet okuyor ama bir hadisi serif yok tamam risale de olsun ama kuranı kerimi tefsir eden açıklayan hadisi şeriflerdir Bu ikisini yaşamadan kıymetini bilmeden hiç bir şey düzelmez

Avatar
DİN GÖREVLİSİ 2015-08-19 23:23:04

Başkanı da görevliler seçecekse olsun. Özerklik konusunda görevlilere de danışılsın. Yoksa sonra yanlış yaptık deyip tekrar eski günlere dönülmemeli.
Bu zamanda bunun söylenmesi de zamansız. Çünkü başka belediyelerde özerklik istiyor , yanlış anlaşılabilir.

Avatar
aras 2015-08-20 09:32:39

bu özerlik işinde görevli arkadaşların zararı nedir,hiç hesaplandımı ya da bilen varmı?

Avatar
berkant 2015-08-20 09:42:56

diyanetin verimli olması ancak özerk yapısı ile mümkün olur..