Diyanet Paralel Yapı ile mücadele etmelidir

Türkiye Gazetesi Yazarı Rahim Er, "Diyanet teşkilatı da kendine düşen mücadeleyi vermelidir" tezini savunarak Diyanet'i paralel yapıya karşı mücadele etmeye davet etti..

Diyanet Paralel Yapı ile mücadele etmelidir

Türkiye Gazetesi Yazarı Rahim Er, "Diyanet teşkilatı da kendine düşen mücadeleyi vermelidir" tezini savunarak Diyanet'i paralel yapıya karşı mücadele etmeye davet etti..

02 Nisan 2015 Perşembe 08:59
Diyanet Paralel Yapı ile mücadele etmelidir
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da Paralel Örgütle mücadele etmesi gerektiğine dair çok doğru ve muhtevalı bir tesbit yaptı...
 
Mevzuun uzağında olanlar, bunu yadırgayabilir. Onlar, Diyanet'in emniyet, istihbarat veya yargı kuvveti olmadığını, bunların zaten üstlerine düşeni yaptıklarını söyleyebilirler.
 
Mücadele o tarafıyla devam etmektedir, devam da edecektir. Ancak; hâdise, sadece devleti içten ele geçirme, devlet erkânını dinleme, yargı, emniyet ve eğitim kadrolarını tek tipleştirme, istihbaratı çökertme çabasından ibaret değildir.

 
Çok vahim bir husus daha var. Bu husus da dinler arası diyalog sapkınlığıyla kendini ifade etmektedir. Diğer semavi dinler, İslâmiyetin gelmesiyle devrini tamamlamıştır. Kur'an-ı kerim, "Allah indinde din, İslâmdır!" âyet-i kerimesiyle tartışmasız hükmünü koymuştur. Hal böyle iken sanki ortada eşit dinler varmış gibi dinler arası diyalog faaliyeti başlatılıp yürütülmüş ve İslami itikad noktasından hükümsüz olan o dinlerle onların papa ve papazlarına tazim gösterilmiştir.
 
İmân ve inanışlarımıza aykırılığın biri budur.
 
Bir başka çok tehlikeli icraat daha vardır:
 
Amentümüz gereği biz Müslümanlar, Sevgili Peygamberimizden önceki bütün Peygamberlerin hak peygamber olduklarına inanırız. Bu bizim takdirimize bırakılmamıştır. Ancak geçmiş dinlerin Muhammed aleyhisselamın gelmesiyle yürürlükten kaldırıldığına da inanırız. Bu hükümlerden her ikisine veya birine inanmayan İslamın dışına çıkıp imânını kaybeder.
 
Oysa Müslümanlar, önceki peygamberleri de tanırken, Peygamberliklerini kabul etmemek imânsızlık müeyyidesine tâbi iken Yahudiler ve Hıristiyanlar, en son Peygamberin peygamberliğini reddederler.
 
Şu var ki biz, bir şaşmaz ve değişmez mutlak hükmü bir ses bayrağı gibi dalgalandırırız "Lâ ilâhe illallah, Muhammedün Resûlullah/Allah'tan başka ilâh yoktur, Muhammed aleyhisselâm O'nun resulüdür!"
 
Bu cümlenin adı kelime-i tevhiddir. Kelime-i tevhid, iki kanatlı nadide güzellikteki bir kuş gibidir. Bir insanın imân sahibi yani Müslüman olabilmesi için hem "lâ ilâhe illallah" ve hem de "Muhammedün Resûlullah" demesi şarttır. Bu şarttan taviz verilemez, bunun pazarlığı yapılamaz. İslâmiyetin ilk çıktığı günden bu güne yekpâre imân ve hakikat böyledir. Bütün mezhepler, bu esas üzre yükselir. Bütün âlim ve evliya bunu beyan buyurur.
 
Buna rağmen bu örgüt takipçileri, başlarından aldıkları telkinle "lâ ilahe illallah! demek kâfidir, "lâ ilahe illallah demekle Yahudi ve Hıristiyanlar da cennete girecektir!" deme vahametine düşmüşlerdir. Kur'anın, ahir zaman Peygamberinin kısacası İslamiyetin buyurduklarının aksi ve zıddı bir inanış yoluna girilmiştir. Burada da bitmedi; iddia o ki kandırılmış, imânları lekelenmiş bu insanlar, bugün örgütün bir numaralı sanığı olarak aranan kişinin Mehdi olduğunu kabul etmektedirler. Halbuki kıymetli din kitapları, Mehdi aleyhisselamın isminden, geleceği zaman ve mekâna kadar hakkında mufassal malûmat vermektedir. Bu şahıs onlardan hiç birine uymamaktadır.
 
Yine bitmedi. Bu örgüt, İslamın temel kaidelerinden fıkhı kaale almayarak "himmet" adı altında  sadece "ver!" demiştir. Oysa zekâtın, sadaka-i fıtrın nasıl verileceği, kimlere verileceği fıkıh kitaplarında yazılıdır. Bu esaslara riayet edilmeden verilen parayla farz ve vacib ibadetlerin eda edilmesi mümkün değildir.
 
30 senedir bir nevi felsefi cerbezelikler yapılarak Müslümanların imânıyla oynanmış, evlâtları ellerinden alınmış, çok vatandaş kandırılmıştır. Şimdi dinler arası diyalogdan, kelime-i tevhidin bölünüp bölünemeyeceğine, Mehdi hakikatine ve farz ve vacip ibadetlerin "yap da ver de nasıl yaparsan yap, nasıl verirsen ver"le eda edilemeyeceğine, bunların şartları olduğuna kadar vatandaşların aydınlatılması gerekmektedir.
 
Sadece devlet teşkilatı ele geçirilmek istenmemiştir; İslâmiyet de içerden ele geçirilmek istenmiş, dinlerin telfikı/birleştirilmesiyle âdeta yeni bir din ihdas edilmeye tevessül edilmiş, maalesef ve maalesef bir kısım vatandaşların imânları tahrip edilmiştir.
 
Diğer kurumlar, kendi alanlarında çok ciddi bir mücadele içindeler.
 
Diyanet teşkilatı da kendine düşen mücadeleyi vermelidir...

Kaynak: Türkiye Gazetesi
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
abdullah 2015-04-01 13:32:01

_____ADMİNİN YORUMU____ Mason Fetullah Gülen ve müridlerinin yorumları yayımlanmamaktadır...

Avatar
camilerdede 2015-04-01 15:09:23

akreditasyon uygulayalım

Avatar
semsettintin paraduman 2015-04-01 15:10:05

o laflar sana ve babana yakışır

Avatar
NİĞDELİ 2015-04-01 18:18:19

DİYANET SAMİMİ OLAN DEĞERLİ PERSONELİNE SAHİP ÇIKSIN VE PERSONELİNİN ARKASINDA DURSUN ,ORTALIĞIN TOZUNU NASIL ATIYORUZ HERKES FARKINA VARACAKTIR.PARALELCİLERLE MÜCADELEDE SONUNA KADAR OMUZ OMUZA DEVLETİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU HERKES GÖRECEKTİR .ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUMKİ BU MİLLETİN EKMEĞİNİ YEYİPTE HUZURUMUZU BOZMAYA ÇALIŞAN ÇOOOK SÜTÜ BOZUK VAR AMA NE HİKMETSE BU ADİ PARALELCİLERE HİÇBİR İŞLEM YAPILMAZKEN DEVLETİ VE DİYANETİNE BAĞLI ,DÜRÜST VE ÇALIŞKAN MESLEKTAŞLARIMIZ VE BİZ EMEKLİ OLMAYA ZORLANIYORUZ YADA ROTASYON BELASI İLE MAĞDUR EDİLİYORUZ . VE BU ZULÜMLERDE YILLARCA CANI GÖNÜLDEN DESTEKLEDİĞİMİZ VE DESTEKLEYECEK OLDUĞUMUZ A.K.P. İKTİDARINDA YAPILMASI ÇOK ZORUMUZA GİDİYOR.YOKSA DİYANET CAMİASININ AKP YE KÜSMESİMİ HEDEFLENİYOR.CENNET VATANIMI KARIŞTIRAN ŞEREFSİZLERİN HEDEFİNDE ŞİMDİ DİYANETMİ VAR YOKSA.ŞAYET ÖYLEYSE YÜCE RABBİM ONLARIN OYUNLARINI TEZ ZAMANDA BAŞLARINA GEÇİRSİN İNŞAALLAH.....ALLAH DİRLİĞİMİZİ VE BİRLİĞİMİZİ BOZMAK İSTEYENLERE FIRSAT VERMESİN İNŞAALLAH.

Avatar
Akif 2015-04-01 20:13:04

Diyanete yazıklar olsun. Önce başbakan donra yalçın akdoğan sonra dinihaberler. Şimdi de rahim er. Diyanet bu kadar uyarıya rağmen hala başka teranelerde. İddia ediyorum diyanetin bu kadrosu parlele biley yapamaz çünkü kendilerini orsya getirenlrr paraleller. Dinihaberler ekinini getirecekler ki başa korkmadan dağıtsınlar ortalığı.

Avatar
ibrahim 2015-04-01 23:40:48

boşuna yorulmayın herkes birbirinin paraleli...

Avatar
RAMAZAN AĞA 2015-04-02 06:13:29

Arkadaşlar D İ Başkanımızın çok net bir açıklaması paralel yapı konusunda olmamışdır. Bütün konuları üst üstde eklediğimizde ki arkadaşların bu yorumlardaki tespitleri yerin de bazı şüpheleri beraberinde getiriyor. Haber sitesi de kimseye çanak tutmasın açık ve şeffaf olsun. Sayın Yalçın akdoğan ,Rahim er ve bazı üst düzey kişiler diyanetin bu konuya eğilmediğini tespit etmişler. İnşaallah sonumuz hayırlı olur. Selam ve dua ile.

Avatar
ESPİYE SEVDALISI 2015-04-02 09:08:56

DİYANET KEMALİST,DALKAVUK BİR MÜFTÜNÜN HAKKINDAN GELEMİYOR.NEYMİŞ,PARALELLE MÜCADELE EDECEKMİŞ.SEVSİNLER SİZİ...