Diyanet, Ramazan'da "Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman" temasını işleyecek!

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 Yılı Ramazan Hizmetleri"nde "Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her zaman" temasını işleyecek

Diyanet, Ramazan'da "Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman" temasını işleyecek!

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 Yılı Ramazan Hizmetleri"nde "Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her zaman" temasını işleyecek

08 Haziran 2015 Pazartesi 19:10
Diyanet, Ramazan'da
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK


İşte Diyanet'ten yapılan yazılı açıklama:2015 yılı Ramazan ayına yaklaşmış olmanın engin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 17 Haziran 
Çarşamba günü kılınacak ilk teravih namazının ardından 18 Haziran Perşembe günü tutulacak ilk oruç ile bu rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş olacağız.
 
Başkanlığımız, her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımızda örselenmeye yüz tutmuş önemli bir "değer"i tema olarak belirleyip bu konuyu Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alarak insanımızda bir duyarlılık ve bilinç oluşturmayı hedeflemektedir.
 
Bu yılın Ramazan teması "Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her zaman" mesajıyla "İyilik" olarak belirlenmiştir. Konu çerçevesinde kişinin kendisine, ailesine, akrabalarına, komşularına, uzak ve yakın müslüman kardeşlerine, mültecilere, sokak çocuklarına, yetimlere, yaşlılara, bütün insanlara kısacası hangi coğrafyada olursa olsun insana, eşyaya ve tabiata iyilik yapmayı teşvik eden çalışmalar yürütülecek, iyilik çeşitleri, kapsamı, ilkeleri ve amacı etraflı bir şekilde ele alınacaktır.
 
Bilindiği üzere medeniyetleri inşa eden, kendilerini tanımlamalarına imkân veren belli başlı kavramlar vardır. Bir din ve medeniyet olarak İslam'ı anlamak, anlatmak ve yaşamak istediğimizde karşımıza çıkan temel kavramlardan birisi de hiç şüphesiz,"iyilik"tir. Son dinin iyiye ve iyiliğe dair ne kadar derin bir bakış açısına sahip olduğunu fark etmek için onun söz dağarcığında yer alan kavram haritasına ve zengin anlam dünyasına bakmak yeterlidir. İyilik kimi zaman "hayır" kavramıyla, kimi zaman da "birr" kavramıyla karşımıza çıkar. Onun bazen "ihsan", bazen "hasenat", bazen "lütuf", bazen "fazl", bazen "kerem", bazen "âlicenaplık", bazen "ma‘rûf ", bazen "mürüvvet" bazen de "diğerkamlık" kavramlarıyla ifade edildiğini görürüz. Bireysel ve toplumsal hayatımızın ana arterlerinde hatta detaylarında dolaştığımızda, iyiliğin inci dizisinden saçılan söz konusu kavramlardan her biriyle mutlaka karşılaşırız.
 
İyiliğin tanımı Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de kapsamlı bir şekilde beyan edilmektedir: "İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!" (Bakara, 177) Hadis-i Şeriflerde de değişik vesilelerle iyilik tavsiye edilmektedir: "Herkes iyilik yaparsa biz de yaparız, herkes zulmederse biz de zulmederiz, diyen ilkesiz kimseler olmayın. Aksine kendinize iyilik yapanlara karşı iyilik yapmayı, kötülük yapanlara karşı ise zulmetmemeyi ilke edinin." (Tirmizi, Birr ve Sıla, 63)
 
Farklı açılardan irdelendiğinde İslam Medeniyetinin bir iyilik medeniyeti olduğu görülür. Zira İslam, insanın iyi niyetle attığı her adımı, her tebessümü, hatta güzel bir sözü dahi iyilik olarak telakki eder. Dinimiz, yapılan iyiliklerde samimiyeti, ihlası ve tevazuu vazgeçilmez şartlar olarak takdim eder.

(Bakara, 262-263) "Her iyilik bir sadakadır." (Buhari, Edeb, 33) buyuran Peygamber Efendimiz (s.a.s), iyiliği sadece insanlara değil, "Her canlıya yapılan iyiliğin mutlaka bir sevabı vardır." (Buhârî, Musakat, 9) ifadesiyle iyiliğin kapsamını, ilişki içerisinde bulunulan tüm unsurlara teşmil etmiştir.
 
Yüce Allah saygın ve mükerrem bir varlık olarak yarattığı insanı bir taraftan iyilik yapmaya davet ederken diğer taraftan onların birbirlerine iyiliği tavsiye etmelerini istemektedir. Kaldı ki müminlerin belirleyici unsuru olarak "iyilik" kilit kavram olarak takdim edilir. "Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." (Âl-i İmran 104) "Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız." (Ali İmran, 110) müjdesiyle şereflenen müminler de iyiliğe öncü olmaktadırlar.
 
Sonuç olarak hayatımızın tüm alanını kuşatan bir kavram olarak "iyilik", kültür ve medeniyetimizi şekillendiren değerler manzumesinde merkezî bir konuma sahiptir. İslam'ın varlığa, insana ve ahlaka bakışı, iyilik anlayışının da temelini oluşturmuştur. İslam'ın "iyilik tasavvuru" daima aşkın ve metafizik değerlerle, insan onuruyla, fayda ve maslahatla, sorumluluk bilinciyle ve hayatın nihai anlam ve gayesiyle birlikte inşa edilmiştir. Öz bir ifadeyle, müslüman, hayatını iyiliğe adayan ve onu iyiliklerle anlamlandıran kişidir. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir duasında, iyilik için yaşamayı bir varoluş sebebi olarak takdim etmiştir. İyilik algı ve anlayışının zedelendiği bir zaman diliminde, savaşların, işgallerin, soykırımların, ihtilallerin, sömürgeciliğin ve şiddetin had safhaya çıktığı bir yerkürede yaşıyoruz. İyiliği arayan, iyiliksiz kalan, iyilik için çırpınan, iyiliğe muhtaç kimselere ulaşmak, söz konusu kesimlerin her birine iyilik götürmek gibi büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Dünyanın önemli bir bölümü açlık, sefalet ve korku içinde temel ihtiyaçlarını karşılamanın mücadelesini verirken, diğer bir bölümü sorumsuz ve ölçüsüz bir tavırla yapay ihtiyaç ve arzuların peşinde koşuyorsa, iyilik tasavvurunun yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.
 
Bu bağlamda; Ramazan ayı için belirlenen "Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her zaman" mesajıyla işlenecek olan "iyilik" temasının anlaşılmasına katkıda bulunacak sesli, görüntülü, yazılı materyaller hazırlanacak, vaaz, hutbe, TV ve radyo programları, panel ve konferanslar vasıtasıyla da vatandaş, soydaş ve dindaşlarımıza "iyilik"in kapsam, mahiyet, ehemmiyet ve önemi anlatılacak, iyilik sofraları ve çadırları kurulacak, "iyilik"lerle dolu bir Ramazan ve yaşam ortaya konulmaya çalışılacaktır. İyiliğin en başta kişinin kendisine, Rabbine, dinine, ailesine, akrabalarına, yoksul ve kimsesizlere, yurtsuzlara, kısacası bütün insanlara ve mahlûkata yapılacağı gerçeğinden hareketle (Nisa, 36) (Tirmizi, Birr, 15) topyekün insanlık ailesi iyiliğe davet edilecektir"denildi. 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercişli Emrah 2015-06-09 09:36:00

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ ÇALIŞMALARINI TAKDİRLE KARŞILIYORUZ. 2015 YILI RAMAZAN AYININ ANA TEMASI:''VAKİT İYİLİK VAKTİ BU RAMAZAN VE HER ZAMAN'' ÇOK ANLAMLI BİR KONU. HAYIRDA YARIŞMAK ÜMİDİ İLE HAYIRLI RAMAZANLAR