Diyanet, Risale-i Nur yayıncıları ile masaya oturuyor
Bediüzzaman Said Nursi’nin eseri olan Risale-i Nur’un basım haklarını Diyanet İşleri Başkanlığı'na veren karar Bakanlar Kurulu tarafından imzalandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Risale-i Nur’ların basılması ve dağıtılması tartışmalarına son nokta konulurken Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla Risale-i Nurların basımı, dağıtımı ve okutturulması Diyanet İşleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk somut adım atılıyor. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, önümüzdeki günlerde yayınevleri ile bir araya gelecek. Yayınevleri ile Diyanet’te masaya oturacak olan Görmez, eserlerin aslına uygun olmak kaydıyla Diyanet tarafından veya Diyanet'in verdiği izin ya da yetki çerçevesinde kişi ve kuruluşlarca işlenebileceğini, çoğaltılabileceğini, yayınlanabileceğini aktaracak. Görmez, yayınevlerine eserlerin aslına uygun olma koşuluna riayet edilmediğinin tespiti halinde hukuki sürecin başlatılacağını da ifade edecek.

HAK SAHİBİNE BEDEL ÖDENECEK

Görmez, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararını hatırlatarak, eserler üzerindeki 5846 sayılı Kanun’dan kaynaklı hak sahipliğini belgelendiren kişilere, talep edilmesi halinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 5846 sayılı Kanun’un 47. maddesi çerçevesinde münasip bir bedel ödeneceğini belirtecek.
Anahtar Kelimeler:
Diyanet Risale-i Nur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol