Diyanet, Sala Gazileriyle Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde camilerde halkı sokağa davet etmek için sela okurken saldırıya uğrayan din görevlileri ile bir araya geldi

Diyanet, Sala Gazileriyle Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde camilerde halkı sokağa davet etmek için sela okurken saldırıya uğrayan din görevlileri ile bir araya geldi

02 Ekim 2016 Pazar 19:32
Diyanet, Sala Gazileriyle Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında camilerde sela okurken saldırıya uğrayan din görevlilerine, davacı oldukları kişilere mahkeme önünde af ve özür çağrısında bulunmalarını tavsiye ederek, "Ben sizin yerinizde olsam şöyle söylerim, 'Bir şartla affederim' derim. Bir, özür dileyecek. Kimden, bu milletten özür dileyecek. İki, Diyanet İşleri Teşkilatından özür dileyecek. Üç, af dileyecek. Rabbimizden af dileyecek. Salatu selam Resul-u Ekrem Aleyhisselam'a yönelik bir çağrıdır. Efendimizden özür dileyecek." ifadesini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında camilerde sela okudukları sırada çeşitli saldırıların hedefi olan din görevlileri ile Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Görmez, 15 Temmuz'un, Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan en büyük ve en üzücü hadiselerden biri olarak tarihe geçtiğini söyledi.Yaşananların sıradan bir darbe hareketi olmadığına dikkati çeken Görmez, "Bir işgal girişimi olarak değerlendirdim. Bu işgal teşebbüsünde Diyanet İşleri Başkanlığının üzerine düşen vazifesini yapması bir iman vazifesiydi. Bizim vazifemiz sadece namaz kıldırmak, camileri yönetmek değil, bizim vazifemiz aynı zamanda milletimizin zor günlerinde onların yanında yer almak, rehberlik yapmak, milletin hukukunu korumak için seferber olmak. Tıpkı Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi bu bizim asli vazifemizdir." dedi.

"RAHMET VE BARIŞ TANKA, UÇAĞA GALİP GELDİ"

Görmez, 15 Temmuz gecesi bir kriz masası oluşturduklarını dile getirerek, ilk akla gelenin "salatu selam" olduğunu aktardı. "Salat"ın Arapça "rahmet", "selam"ın da "barış" anlamına geldiğini ifade eden Görmez, "Rahmet ve barış şiddeti, savaşı, darbeyi yenecek. Rahmet ve barış tanka, topa, tüfeğe, uçağa galip gelecek, öyle de oldu." ifadelerini kullandı.


Milletin hukukuna sahip çıkacaklarını bildiren Görmez, ilk dakikalardan itibaren Ankara'da sela seslerinin uçakların sesine galip geldiğine şahit olunduğunu vurguladı.

Görmez, Diyanet Teşkilatının 15 Temmuz gecesi verdiği sınavın tarihi bir sınav olduğuna dikkati çekerek, "En ücra köşedeki, mezradaki arkadaşımız da o görevi yerine getirirken, tarihe altın harflerle yazılacaktır. Bunu yaparken hangi arkadaşımızın başına ne geldi bilmiyoruz. O gece bu vazifeyi yerine getirirken herhangi bir darba uğrayan arkadaşlara 'sela gazisi' adını verdim ve 'Onları ödüllendirelim' dedim. Arkadaşlar da bana bu sayının çok olduğunu söylediler. Ben de bu görevlilerimizle bir araya gelmek istedim." diye konuştu.

Görmez, din görevlilerinin maruz kaldıkları olayların hukuk boyutunda Diyanet İşleri Başkanlığına düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Din görevlilerine, davacı oldukları kişilerden, mahkeme önünde af ve özür dilemelerini istemeleri tavsiyesinde bulunan Görmez, sözlerine şöyle devam etti:"Eğer kamu hukukunu çiğnemişse ve dava kamu davası ise biz ona müdahil olmamayız ama şahsımızla ilgili ise ben sizin yerinizde olsam şöyle söylerim, 'Bir şartla affederim' derim. Bir, özür dileyecek. Kimden, bu milletten özür dileyecek. İki, Diyanet İşleri Teşkilatından özür dileyecek. Üç, af dileyecek. Rabbimizden af dileyecek. Salatu selam, Resul-u Ekrem Aleyhisselam'a yönelik bir çağrıdır. Efendimizden özür dileyecek. Öyle diyeceksiniz onlara. 'Onları yapın ben de sizi affedeyim. Bir daha da bu kötülüğü yapmayacağınıza dair söz verin.' deyin ve o şekilde bitirin. Kişisel bir dava ise bizzat mahkemelerde bu çağrıda bulunun. Size yakışan budur."


"AKLIM ÇOCUKLARIM VE CAMİDEYDİ"

Toplantıda, 15 Temmuz gecesi camilerde sela okuyan din görevlileri de o gece yaşadıklarını anlattı.

Sela okuduğu sırada palayla yaralanan Fatih Mihrişah Hacıkadın Cami İmamı Adem Tunoğlu, şunları aktardı:

"Elinde bir palayla geldi ve 'Bu kapılar neden kapalı?' dedi. Biz de 'Kapılar açık.' dedik. Ben durumu anlamaya ve şahsı tanımaya gayret ettim. Açık kapıdan girdiğimizi söyledik. 'Bundan sonra isteyen istediği gibi konuşacak. Herkes istediği gibi davranacak. Sizin devriniz bitti.' diye karşılık verdi. Dışarı çıktım. Maksadım kapalı kapı varsa açıp, şahsı dışarı çıkarmaktı. Burada ve hiçbir ibadethanede saldırı düşünülemez. Burası bir ibadethane, kendimizi savunacak bir şeyimiz yok. Kapının kapalı olmadığını gösterdim. Niyetim onu ikna etmekti. Kapıyı gösterdim, 'Bak açık' dedim. O sırada palayı salladı, yaraladı. Sonra yanımdaki polis arkadaşı yaraladı. Onun da kafasında 20 dikiş var. Hastaneye giden ilk yaralılar bizdik. Biz oradayken başka yerdekileri taramışlar. Çok fazla yaralı geldi. 'Onlarla ilgilenin' dedim. Aklım çocuklarım ve camideydi. Kendi yarama kısa bir müdahaleden sonra hemen camiye koştum." 
Son Güncelleme: 02.10.2016 19:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aysun 2016-10-02 22:26:46

Özür düşüncesine bende katılmıyorum. Sen en büyük ihaneti işle sonra özür dilerim de.. ki bunlar direk dini-i mübin-i islama saldırdılar. Bu dinin onuru İzzet ve şerefi bu kadar basit mi sayın Görmez.

Avatar
mehmet 2016-10-02 19:48:21

mehmet görmez yanılıyorsun. o gece sala okuyan imama saldırma ihanetle birlikte islama savaş açmaktır. imamın şahsıyla bir sorunu olup da döven müstesna lakin burada okunan salaya karşı bir kin ve garez var.

Avatar
imam hasan 2016-10-02 19:45:54

mehmet görmez bu konuda yanlış düşünüyorsun. darbenin yapıldığı bir anda sala okuyan imama el kaldırmak basit bir saldırı değil. darbe nedeniyle bu vatana ihanet, imam olması yönüyle Allah ve resulüne hakarettir, islama savaş açmaktır

Misafir Avatar
mehmet ve imam hasan adlı şahıslara 2016-10-03 09:44:29 @imam hasan

eğer din görevlisi iseniz; daha diyanet işleri başkanımıza nasıl hitap edeceğinizi bilmiyorsunuz. ne demek yanılıyorsun, yanlış düşünüyorsun. sizin kendi amirinize saygı eksiğiniz varken, sela okurken mağdur kardeşlerimize olan hain saldırı hakkında söylediğiniz sözler etkin olabilir mi?

Beğenmedim! (0)
Avatar
dadas 2016-10-02 22:09:30

reis saldiranlar serbest kaldi..bunlarla ilgili kurum harekete gecmeli..pasif durmayin..chp liler gitti adamlari kurtardi..diyanet chp den buyuktur..

Avatar
Yorumculara 2016-10-03 09:49:30

tevafuken şimdi kuran okurken karşılaştığım ayet: "Allaha ahirete inanan ve Allahı çok zikredenler için sav. iyi bir örnektir." başkanımız, sav vahşiyi affetti de bunlar müslüman, oldu. mekkede affeti de mekkeliler müslüman oldu. siz de af yolunu seçin diyor. siz: "katılmıyorum" diyorsunuz. 15 temmuz gecesi ezan mağduru olarak söylüyorum.

Avatar
1313 2016-10-03 10:13:00

Lütfen sayın başkana saygile hitap edelim edep ve adabe riayet edelim.

Avatar
Nasıl bir anlayış bu!!! 2016-10-03 12:08:17

Saldırıları kişiselleştirme gafletinde bulunan zihniyeti kınıyorum.

Avatar
aklın yolu 2016-10-05 11:39:32

evet bende sayın başkana karşı yapılan eleştirileri üslup açısından doğru bulmuyorum. sayın diyanet işleri başkanımız mehmet görmez bey eksiği ile fazlası ile kurumun başkanıdır. itirazımız olamaz. ancak kulaktan kulağa dildin dile dolaşan bir bilgiyi, kanaatimce yapılan bir hatayı dile getirmek istiyorum. bu imam ve müezzin kardeşlerimizi ankarada ağırlarken misafirperverlik konusunda aciz kalmışız sanırım o kardeşlerimiz değişik illerden geldiler fakat onları iyi bir mekanda güzel bir yemekle uğurlamak gerekirdi diye düşünüyorum. bu başkanın değil bence proğramı düzenleyen diğer yönetim kadrosunun bir eksikliği olarak görmek lazım diye düşünüyorum. küçük eksiklik gibi görünsede aslında büyük eksikliktir. bu başkanlığımızın misafirperverliğine gölge düşürdü diye halk arasında konuşuluyor. yapılmamalıydı.