Diyanet sayesinde Hacı oldular!

Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez İranlı hacı adaylarının bu yıl Hacca gitmesine bizim hakemliğimiz vesile oldu.

Diyanet sayesinde Hacı oldular!

Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez İranlı hacı adaylarının bu yıl Hacca gitmesine bizim hakemliğimiz vesile oldu.

16 Nisan 2016 Cumartesi 17:06
Diyanet sayesinde Hacı oldular!
Kanal 7 ekranlarında Mehmet Acet'in sunduğu İskele Sancak programına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez misafir oldu. Görmez bu yıl İranlı hacı adaylarının hac ibadetlerini yapmalarına Türkiye'nin  arabulucu olduğunu söyledi.

İşte Görmez'in o açıklamaları:


Tekfir etmeyen, kendisi gibi düşünmeyen tüm Müslüman kardeşlerini Müslüman kabul eden, mezhebi beşeri mektepler olduğunu bilen, gören, onu ilahi bir nizam olan dinin yerine geçirmeyen, fakat sahip olduğu bu farklılıkları da birliktelik içerisinde, bir bütünlük içerisinde taşıyan bir anlayışa sahip. Onun için Türkiye’nin, Türkiye’deki bilim adamlarının, düşünce adamlarının, yöneticilerin, politika adamlarının bu anlayışı seslendirmelerini ben çok mühim buluyorum. 

BEN HER ŞEYİ Şİİ ALİMLERİN YÜZÜNE SÖYLEDİM


İfade ettiğiniz gibi İran’ı ziyaret ettiğimde, gıyabında herhangi bir Şii kardeşimizle ilgili diyeceğim her şeyi ben bizatihi tüm Şii alimlerin yanında yüzlerine söyledim. 


"AYNI RAHMANA SECDE EDİYORUZ"

Kerbela onlar için, Şii kardeşlerimiz için nasıl bir hüzün teşkil ediyorsa, bizim için de öyle bir hüzün teşkil ediyor. Muharrem onlar için neyse, bizim için de odur. Ehlibeyt onlar için neyse bizim için de odur. Siyasi yorum olarak Hazreti Peygamberden sonraki İslam dünyasının şekillenişiyle ilgili farklı anlayışları mevcut, bu farklı anlayışın bir akide haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Ama bunu da o kardeşlerimizin tercihi olarak değerlendiriyoruz. Orada örneğin, bu ziyaret çok da eleştirildi aynı zamanda bazı kardeşlerimiz tarafından, onu da hoşgörüyle karşılıyorum. Ama biz bunu temsil etmeye devam etmek zorundayız. Yani bir zaman namazı geldiğinde benim arkamda hep beraber saf durdular, namaza durduk. Akşam namazı geldiğinde de onlardan bir Ayetullahı ben hassaten buyurun siz kıldırın dedim, çünkü biz aynı Rahman’a secde ediyoruz. Aynı Rabbin huzurunda rükûa varıyoruz. Dolayısıyla bundan ötürü pek çok kardeşimiz bunu eleştirdi, kınadı, yazılar yazdılar vesaire. Ama ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum, bizim bu beraber ısrar etmemiz lazım. İRAN HAC BAKANI BİZİM ARABULUCU OLMAMIZI İSTEDİ

Bir hususa daha değinmek isterim; örneğin bu yıl bilhassa Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin İran’da saldırıya uğramasından sonra diplomatik ilişkiler kesildiği için, iki memleket arasındaki diplomatik ilişkiler kesildiği için hac yapıp yapamayacakları bir münakaşa konusuydu. İran Hac Bakanı heyetini göndererek bizim bu noktada aracılık yapmamızı istediler. Ben konuyu çok önemsedim, çünkü birleştiğimiz bir yer kaldı, o da Kabetullah’ın etrafında tavafta tüm renklerimiz, tüm ırklarımız, tüm anlayışlarımız, mezheplerimiz hamdolsun hala tavafta buluşabiliyor, Mescid-i Nebevi’de buluşabiliyor. Eğer buradaki buluşmayı da kaybedersek, o vakit gelecek nesiller açısından daha tehlikeli olacak diye düşündüm. Doğrusu konuyu bizzat Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim, çünkü beni aşan yönleri vardı, çok önemliydi.


SİYASET VE İBADET BİRBİRİNE KARIŞTIRILMASIN

Sonra mühim teşebbüsler oldu. Amerika’daki açılışta Suudi Arabistan Hac Bakanı bizzat arayarak biz kararımız şudur, siyasetle ibadeti asla birbirine karıştırmayız, karıştırmak istemiyoruz, İranlı kardeşlerimiz Dubai’deki Büyükelçiliğinden vizelerini almaya başlasınlar, ben de şu anda yazılarımı onlara yazdım dedi ve ben de çok sevindim. Hakikaten bizim…

Mehmet Acet: Hakemlik rolü Türkiye ismine yapmış oldunuz. 

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI MEHMET GÖRMEZ:  Evet, asla bundan vazgeçmememiz gerekiyor. Dünyanın neresinde olursa olsun farklı anlayışlar arasında bir ihtilaf çıktığı vakit o ihtilafı çözebilecek anlayışı bizim asla kaybetmememiz gerekir diyoruz. 


"CENABI HAKK LÜTFEDECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM"

Mehmet Acet: Bu sözlerinizden şunu da çıkarmış olduk: İranlı hacı adaylarının mukaddes topraklara, Kâbe’ye, Kabetullah’a gitmeleri Türkiye’nin arabuluculuğu sayesinde bu gerçekleşecek. 

Tamamen reddedilmiş ve engellenmiş değildi, fakat gecikmeler vardı, tereddütler vardı. Hamdolsun o tereddütler ortadan kalktı, bu yıl gene beraber Sünni’siyle, Şii’siyle, tüm mezhepleriyle hep beraber Kabetullah’ın etrafında hiç olmazsa o tevhidin vahdetinde birleşmeyi Cenabı Hakk lütfedecek diye düşünüyorum.

 
Son Güncelleme: 16.04.2016 17:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.