Diyanet, Sayıştay Raporundaki Faizi Açıkladı

İsrail sol medyasının mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladığı “Diyanet’in Sayıştay raporlarında geçen faiz geliri” ile ilgili haberin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Diyanet, Sayıştay Raporundaki Faizi Açıkladı

İsrail sol medyasının mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladığı “Diyanet’in Sayıştay raporlarında geçen faiz geliri” ile ilgili haberin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

22 Ekim 2016 Cumartesi 11:58
Diyanet, Sayıştay Raporundaki Faizi Açıkladı
banner283
DiNiHABERLER.COM / öZEL

Solak medyadan etkilenen bazı İslami duyarlılığı olan saf siteler de, “Diyanet büyük günaha girmiş” “Hani faiz haramdı” gibi başlıklarla konuyu manşetleştirdi. 

Her zaman olduğu gibi İsrail medyası Diyanet ile ilgili her iddiasında olduğu gibi bu konuda da havasını aldı. 

Olan dolmuşa bindirilen İslami duyarlılığa sahip saftirik medyaya oldu. 

Umarız İslami duyarlılığı olan medyamız kardeşinin boynunu vurmadan önce fasıktan gelen haber karşısında araştırma yapması gerektiğini öğrenir diyerek konuyla ilgili Diyanet’in açıklamasını okuyucuların takdirine sunuyoruz.

Konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklaması şöyle…

“Sayıştay Başkanlığı 2015 yılı Denetim Raporu Mali Tablosunda faiz gelirleri olarak yer alan 197.129,24 TL. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurumsal olarak herhangi bir işletme faaliyeti ile ilgili değildir.

Bu miktar personelin hakedişlerinde (maaş, harcırah, ek ders vs.) yapılan yersiz (mevzuata aykırı) ödemeler, devlet hazinesince geri alınırken aradan geçen zamandan dolayı tahsilat yapılırken alınan faiz işletilmesiyle ilgili bir konudur.

Bu durum, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun değişik 71. maddesi ve Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Yönetmeliğin amir hükmüdür. Dolayısıyla bu tablo, devletin genel olarak tüm kişi ve kurumlardan alacakları hususunda uyguladığı yasal mecburiyetten kaynaklanmakta olup Diyanet İşleri Başkanlığı’na has bir durum değildir.

Başkanlığımızın aksine davranması devlet hazinesinin kişilerden alacaklarında bir eksilmeye neden olacak, bu da vergilerden toplanan vatandaşın hakkının bir kısım personelde bırakılması anlamı taşıyacaktır. Böyle bir tablonun, kimsenin istemeyeceği bir tablo olduğu izahtan varestedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Genel İdare içerisinde yer alan giderleri Merkezi Yönetim Bütçesinden karşılanan hizmet ve faaliyetlerinden hiçbir şekilde faiz geliri elde etmeyen bir Kamu Kuruluşudur.”


 

Kaynak: Dinihaberler.com / Özel Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yusuf 2016-10-22 21:23:34

diyanet bu açıklamayı nerde yapmış?
kendi sayfalarında bile yok
eğer diyanetin böyle bir açıklama yaptığını iddia ediyorsanız kaynak gösterin

_____ADMİNİN YORUMU____ BU KADAR AHMAK OLUNMAZ Kİ...

Avatar
ayhan 2017-12-13 08:55:04

konuyu teşkil eden faiz geliridir, burda bahsettiğiniz açıklama ise hazinenin diyanetten mahsup ettiği dolayısı il diyanetin gider kalemidir.. açıklanması gerekli olan kısım diyanetingideri değil gelir kalemindeki faizdir. bu açıklama gerçek olsa bile yanlış ve yanıltıcıdır..

Avatar
nuri 2018-01-06 14:00:26

adamlar almadık dememişki. devlet almayı mecbur kılıyor demiş :d