Diyanet'ten AİHM'me Yargı Dersi!
DiNiHABERLER.COM / ANALİZ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez AİHM’nin Cemevleri kararı ile ilgili sorulan soru üzerine Türkiye’de cami ve cem evi konusunda oluşan sosyal mutabakata dikkat çekerek cevap verdi.

Bazı açılışlar için Karabük’te bulunan Görmez,  Vali Orhan Alimoğlu’na yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AİHM’nin cemevleri kararının sorulması üzerine Görmez, Diyanet İşleri Başkanı olarak, bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım. Bütün inanç farklılıklarımızla, bizi bin yıldır millet kılan değerlerle birlikte birbirimize karşı vereceğimizin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim daha çok millet olarak birbirimize karşı verdiğimiz ortak kararların önemli olduğunu ifade etmek isterim sadece” cevabını verdi.

Görmez’in bu sözleri “her ne kadar Türkiye’den bazı gruplarca AİHM’ne cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması başvurusu yapmış, mahkemede onları haklı bulmuşsa da bizim için önemli olan milletin mutabakatıdır. Türkiye’de cami ve cem evi konusunda oluşan sosyal bir mutabakat var ve biz bu mutabakatın ardındayız, yanındayız. Mahkeme kararları milleti bağlamaz” şeklinde anlaşıldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol