Diyanet Vakfı bu Ramazan da Balkanları unutmadı

Ramazan ayı dolayısıyla yardım faaliyetlerini yoğunlaştıran Türkiye Diyanet Vakfı ( TDV ) ekipleri, Balkanlar ülkelerinden Karadağ'a gıda kolisi ve alışveriş yardım kartı dağıttı.

Diyanet Vakfı bu Ramazan da Balkanları unutmadı

Ramazan ayı dolayısıyla yardım faaliyetlerini yoğunlaştıran Türkiye Diyanet Vakfı ( TDV ) ekipleri, Balkanlar ülkelerinden Karadağ'a gıda kolisi ve alışveriş yardım kartı dağıttı.

24 Haziran 2015 Çarşamba 21:06
Diyanet Vakfı bu Ramazan da Balkanları unutmadı
Türkiye Diyanet Vakfı , Ramazan'ın gelişiyle birlikte yardım faaliyetlerini de yoğunlaştırdı. Vakıf, Balkanlarda bulunan Karadağ'da halka gıda kolisi ve alışveriş yardım kartı dağıttı.
'İyilik hareketi' Türkiye Diyanet Vakfı'nın dünyanın dört bir tarafında yaptığı faaliyetleri Karadağ'da da gerçekleştirdiğini ifade eden Karadağ Din Hizmetleri Müşaviri Tevfik Yücesoy, Boşnak'ından Arnavut'una kadar Karadağ'daki her Müslüman'ın hayalini Türkiye'yi ziyaret etmenin söylediğini belirtti. Karadağ'daki Müslümanlar'ın yüreklerinde bir Türkiye sevdası olduğunu vurgulayan Yücesoy "Türkiye'den bir ziyaretçi geldiğinde buradaki Müslümanları farklı bir heyecana sevk ediyor. Yüzlerindeki heyecan, coşku görülüyor. Biz de Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Müşavirliği ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak, buradaki Müslüman kardeşlerimize ulaşmaya çalışıyoruz" dedi.
Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile Karadağ Diyanet İşleri Başkanlığı'nın koordinesini sağlamanın yanı sıra, öğrenci ve cami hizmetleri de gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yücesoy, bölgedeki her Müslüman'ın ihtiyacını imkanlar çerçevesinde gerçekleştirmeye çalıştırdıklarını ifade ederek "Başkanlığımızın ve vakfımızın yardım elini buraya ulaştırma gayreti içindeyiz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye Diyanet Vakfımız yüzlerce aileye ulaştı. 400 aileye Ramazan yardımları yapacağız. Şehirlerdeki Müslüman kardeşlerimize alışveriş yardım kartlarını verirken köylerdeki vatandaşlarımıza da gıda kolilerini ulaştırıyoruz. Ramazan'ın başlamasıyla birlikte birçok yere gittik. Köyleri ziyaret ediyoruz ve gıda paketlerini ulaştırıyoruz. Bu aynı zamanda İslam kardeşliğinin de güzel bir tezahürü oluyor. Türkiye'den gelerek buralarda yardım ulaştırmak farklı bir heyecan ve muhabbet havası estiriyor. Bu vesileyle Türkiye'deki hayırseverlerimize, Diyanet İşleri Başkanlığı'mıza, Türkiye Diyanet Vakfımıza, bu hayırda emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Allah Türkiye'mize güç kuvvet versin. Bu Ramazan atmosferi içerisinde muhtaç olan her sineye ulaşma kuvveti versin" ifadesini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı 'nın ramazan ayında dünyanın 68 ülke ve 400 farklı bölgesinde muhtaçlara gıda kolisi dağıtacak ve iftarda iyilik sofraları kuracağını söyleyen TDV Hayri Sosyal Hizmetler Görevlisi Selman Aktaş, ise Bosna'da yaptıkları bin kişiyi iyilik sofrası sonrasında Karadağ'ın Nikşiç şehri ile Konik ve Kodrabudan köylerinde gıda yardımı yaptıklarını söyledi. Arnavutluk'a geçerek iyilik sofrası kuracaklarını vurgulayan Aktaş, "Milletimizin emanetlerini Kosova, Makedonya ve Sırbistan dahil tüm balkan ülkelerine ulaştıracağız" ifadelerini kullandı.
 
SADAKA-I FITIR
 
Fıtır sadakası (Sadaka-i fıtır) yaratılmış ve Ramazan orucunu tutup iftar etme imkanını elde etmiş olmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Günümüzde fıtır sadakasının belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından fıtır satakası miktarı 11,5 TL. olarak belirlenmiştir. Dileyen bu miktardan az olmamak kaydıyla istediği kadar fıtır sadakası verebilir.

Fitrenizi vermek için tıklayınız..


 
Son Güncelleme: 16.09.2016 01:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.