Diyanet Vakfı ezan sesini dünyada yankılatıyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), kurulduğu 1975 yılında Kocatepe Camii tuğlalarına attığı ilk harcın ardından bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede de yaklaşık 50 caminin yapımına öncülük etti.

Diyanet Vakfı ezan sesini dünyada yankılatıyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), kurulduğu 1975 yılında Kocatepe Camii tuğlalarına attığı ilk harcın ardından bugüne kadar ülkemizde 3 bin 421, 25 ülkede de yaklaşık 50 caminin yapımına öncülük etti.

16 Ekim 2014 Perşembe 08:05
Diyanet Vakfı ezan sesini dünyada yankılatıyor
Vakfın, halen ABD, Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Rusya, Belarus, Haiti, Somali ve KKTC’de cami inşaatları devam ederken İngiltere, Macaristan, Kosova, Kazakistan, Filipinler, Kırım ve Arnavutluk gibi ülkelerde de projelendirme ve yer tahsisi işlemleri devam ediliyor.

TDV Genel Müdür Yardımcısı Yasin Uğraş, camilerin İslam dininde önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Camiler, dinimizce ibadet etme mekânları olarak gösterilmiş olup aynı zamanda birlik ve beraberliğimizin sergilendiği önemli bir dayanışma platformudur’’ dedi.

İslam dininin cami ve mescit inşasına büyük önem verdiğini kaydeden Uğraş,

“Allah’ın evi kabul edilen camiler, İslâm’ın en güzel mimari eserleri arasındadır. Yüce Rabbimiz, Kur’an-Kerim’de şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz mescitler, Allah’ındır. O halde, Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin.’’ Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), yeryüzünde Allah’a en sevimli yerlerin camiler olduğunu bildirmiştir. Yine Peygamberimiz(s.a.v), “Kim Allah rızası için bir mescit yaptırırsa, Allah da bunun karşılığında ona cennette bir köşk ihsan eder” Cami ve mescitler, aynı zamanda insanlara helal ve haramın, güzel ahlakın, doğruluk ve dürüstlüğün öğretildiği, sevgi, saygı ve kardeşlik ruhunun işlendiği nadide mekânlardır. Camiler, dini ve milli şuurun insanlarımıza verildiği ilim ve irfan yuvalarıdır. Camiler, vatandaşlarımızı, dini konularda aydınlatan birer kandil gibidir” diye konuştu.

TDV Ezan sesini her mahalleye ulaştırdı

TDV’nin 40 yıldır Türkiye’de önemli dini hizmetlere öncülük ettiğini vurgulayan Uğraş, yurt içi ve yurt dışında binlerce cami kubbesi inşa ettiğini kaydetti.

Vatandaşların cami ve mescit yapımındaki yardımlarının ezan sesinin Türkiye ve dünyada duyulmasına önemli katkılar sağladığını vurgulayan Uğraş, TDV’nin bugüne kadar yurt içindeki il ve ilçeler ile köyleri camilerle süslediğini vurguladı.

Uğraş, “Yurt içinde şimdiye kadar vakıf genel merkez ve şubelerimiz marifetiyle 3 bin 421 caminin yapımını gerçekleştirdik. Yurt dışında ise sadece genel merkez olarak 25 ülkede yaklaşık 50 cami inşaatının yapımını üstlendik. Şu anda yurt dışında bunlara ek olarak 12 ülkede 18 caminin yapımı ve projelendirilmesine ayrıca devam edilmektedir” diye konuştu.

ABD, İngiltere ve Rusya’ya cami

Vakfın, halen ABD, Kazakistan, Kırgızistan, Filipinler, Rusya, Belarus, Haiti, Somali ve KKTC’de cami inşaatlarına devam ettiğini kaydeden Uğraş, “İngiltere, Macaristan, Kosova, Kazakistan, Filipinler, Kırım ve Arnavutluk’ ta yapılmasına karar verilen cami inşaatları için proje ve yer tahsisi işlemleri sürmektedir’’ dedi.

Uğraş, Amerika'da geniş bir külliye yaptıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Camisiyle konferans salonlarıyla seminer salonlarıyla eğitim-öğretim odalarıyla beraber 100 milyona yakın bir masrafla bu camimiz tamamlanacak. İngiltere'de Cambrige Üniversitesi'ne yakın bir cami inşaatımız var. Onun inşaatı yeni başlıyor. O da çok özgün bir mimari olacak. Yurt dışında büyük çapta 9 tane cami inşaatımız var” dedi.

Osmanlı ve Selçuklu mimarisi ön plana çıkıyor

Cami yapımında Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin ön plana çıktığını, kadın, çocuk, yaşlı ve engellilerin de rahat ibadet edebilmesi için cami projelerde pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Uğraş, yurt dışında yapılan camilerin benzer özellik taşıdığını, arazi durumuna göre de şekillendiğini kaydetti.

Sadece Kırgızistan Bişkek Camii Ve Külliyesi’nde kapalı alanda 6 bin, açık alanlar da dahil edildiğinde 16 bin kişinin ibadet edebileceği, ilim irfan öğrenebileceği adeta manevi bir kampüs inşa ettiklerini vurgulayan Uğraş, ‘’Proje kapsamında camii, abdesthane, müftülük ve müşavirlik binası olmak üzere 4 ayrı bina yapılıyor. Projenin tamamı 25 milyon dolara mal olması beklenmektedir. Toplam 35 dönüm arazi üzerinde inşa edilen cami ve külliye dini eğitimler için önemli bir eksikliği de giderecek‘’ diye konuştu.

www.camilereyardim.com’dan takip edilebilir

TDV’nin dünya genelinde yaptığı camiler ile camilerin son durumu hakkında görsel fotoğrafların www.camilereyardim.com adresinde yer aldığını vurgulayan Uğraş, internet üzerinden, www.diyanetvakfi.org.tr sitesi ile vatandaşların www.camilereyardim.com sitesinden istediği camiye de online bağış yapabildiğini söyledi.

Camilerin zamanında tamamlanabilmesi için vatandaşların yardımlarına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Uğraş, camilerin yapımı için bir tuğla bağışının dahi büyük önem arz ettiğini vurguladı.
Son Güncelleme: 16.09.2016 02:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.