Diyanet Vakfı, kardeşlik bağını güçlendiriyor

Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkılarıyla, Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri aynı sınıfta aynı okul sırasında buluşturuyor.

Diyanet Vakfı, kardeşlik bağını güçlendiriyor

Türkiye Diyanet Vakfı'nın katkılarıyla, Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri aynı sınıfta aynı okul sırasında buluşturuyor.

14 Kasım 2015 Cumartesi 09:50
Diyanet Vakfı, kardeşlik bağını güçlendiriyor
banner283


Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri aynı sınıfta aynı okul sırasında buluşturuyor. Okul Müdürü Mevlüt Özdemir "Milletleri, renkleri, dilleri, gelenekleri birbirinden tamamen farklı insanların aynı hedefte buluşturulduğu okul İslam kardeşliği yolunda atılmış en güzel adımlardan biri" olduğunu söyledi.
KARDEŞLİK BAĞIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ
Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi başarılı bir şekilde eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen Müslüman öğrencilere Kur-an-ı Kerim ve Arapça derslerinin yanında Fizik, Biyoloji, Kimya derslerinin de verildiğini belirten Okul Müdürü Mevlüt Özdemir, yaptıkları projelerle de ülkeler arasında kardeşlik bağlarını güçlendirdiklerini söyledi.

 

 
Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi başarılı bir şekilde eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye'de aynı konsept te Kayseri'de, İstanbul'da bulunan ve bunların sonuncusu olarak Konya'da kurulan Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi, 49 farklı ülkeden 286 öğrenciyi ağırlıyor. Fransa'dan Kırgızistan'a, Afganistan'dan Endonezya'ya, Uganda'dan Yemen'e, Bangladeş'e kadar dünyanın dört bir yanından gelen Müslüman çocuklar burada hem hafızlık eğitimi alıyor hem de Türkçe öğreniyor. Okulda yatılı kalan öğrencilerin tüm giderlerin devlet ve Türkiye Diyanet Vakfı karşılıyor.

Tüm renkler yan yana

OKULUN BU YIL 4. EĞİTİM YILI
Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi hakkında bilgi veren Okul Müdürü Mevlüt Özdemir, okuldaki eğitim faaliyetlerinin oldukça iyi durumda olduğunu söyledi. Okulun bu yıl 4. eğitim yılı olduğunu ifade eden Özdemir, İlk sene 9. sınıfta Türkçe hazırlık dersi veriyoruz. Fizik, Biyoloji, Kimya gibi derslerin yanında sınıflarımızda Geometri dersleri de işleniyor. Ağırlıklı olarak Kur-an-ı Kerim ve Arapça dersleri veriliyor. Yine diğer imam hatip liseleri müfredatındaki dersler burada da gösterilmektedir. Okulumuz bu konuda yoğun bir eğitim temposuna sahip. Hem de normal bir Türk sınıfını aratmayacak şekilde derslerde ağır oluyor" dedi.
İHL ROL MODEL OLARAK DİĞER ÜLKELERE AKTARMAK İSTİYORUZ
9. Sınıftaki öğrenciler imtihanla seçilerek okula geldiğini ifade eden Özdemir, "Konya, Kayseri ve İstanbul'daki bu okullardan görevli arkadaşlar Türkiye Diyanet Vakfı 'nın belirlemiş olduğu ülkelere gidip yaptıkları imtihan neticesinde buraya getiriliyor. Bu öğrenci getirme olayıyla Sahihi İslam anlayışı dediğimiz anlayışı İmam Hatip Liseleri rol model olarak diğer ülkelere aktarmak istiyoruz. Türkiye dostları, Konya sevdalısı insanlar yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yeri geliyor kendi ailemize gösterdiğimiz ilginin daha fazlasını buraya gösteriyoruz" diye konuştu.
ÜMMET YOLUNDA İLERLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Tüm renkler yan yana

Ümmet bilincini geliştirmeye uğraştıklarını ifade eden Özdemir, "Okulumuzda biz kelimesi yanında sıfat olan Müslümanlarla kullanılır. Onun dışında bir Kazaklar, biz Ruandalılar yasaktır. Her türlü ırkçılığa karşıyız. Biz asıl olan ümmet bilincini yerleştirmeye çalışıyoruz. 4 yıldır çeşitli projeler üretiyoruz. Bunlar bir tanesi Hafızlık projesi. Her sabah burada on tane hocamızla birlikte yüze yakın öğrencimize hafızlık eğitimi veriliyor. Okulumuzda geçme notu 70'tir. Öğrenci bu nottan aşağı aldığında dersten kalır ve Türkiye'deki bütün eğitim ve öğretim hakkını kaybeder. Onun için öğrencilerimiz üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Kalan ve göndermek zorunda kaldığımız hiçbir öğrenci Türkiye dostu olarak ülkesine gitmedi. Bizler mümkün olduğunca öğrencilere sevgiyle yaklaşıyoruz. Buradan gittiğinde Türkiye düşmanı olarak gidiyor. Bizim amacımız burada gerekli eğitimleri verip öğrencileri kendi ülkesine eğitim vermek için gönderiyoruz. Burada almış oldukları bilgiyi ülkelerine aktarmalarını istiyoruz. Tamamen ümmet yolunda ilerlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.ÇEŞİTLİ PROJELER UYGULUYORUZ
Bunun içinde çeşitli projeler geliştirdiklerini belirten Özdemir, "Ümmet bilincini geliştirmek içinde projelerimiz var. Bunlardan biri de Renklerin Yolculuğu projesi. Bu projesi çerçevesinde öğrencilerimiz kendi ülkeleriyle ilgili hazırladıkları sunumları Konya'nın ilçelerinde gidip sunuyorlar. Geçen sene Çumra, Kadınhanı, Cihanbeyli ve Beyşehir'e gittiler. İkinci proje ise Konya Müftülüğü ile irtibat halinde her Cuma günü öğrencilerimiz hutbe veriyorlar. Yine Bizim Eller projemizde ülkelerini tanıtıcı bilgileri hazırlayıp duvar gazetesinde yayınlanır. İki haftada bir Perşembe günleri ise konferans salonunda kendi ülkelerini anlatırlar. Çat Kapı projemizde ise Türkiye'de bir zamanlar topraklarımızda yaşamış olan ama şimdi kendi devlet başkanı olmuş kişilerle ilgili Osmanlı döneminde yaşamış olan olayları tiyatro ile anlatmaya çalışıyoruz. Bunlarda bir tanesi de Zenci Musa. 8 dakikalık bir oyunla o ülke ve kişiyle ilgili çalışmasını sunuyor. Bu projeyi Selçuklu 'da 40 okulda gerçekleştirdik. Bunun haricinde diğer İmam Hatip Liselerinde olan Hadis, ayet, Kuran-ı Kerim güzel okuma yarışmaları, münazara yarışmaları düzenliyoruz. Şu anda da Katar'da düzenlenecek olan münazara yarışmalarına ekibimiz hazırlanıyor. Takip Ettiklerimiz projesi ile bu dönemde yaşamış İslam dünyasının önderlerinin hayatlarını bir öğrencimiz sunum yapıyor. Bir ay sonra da bu sunumla ilgili sınav yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
ÜLKELER ARASI KARDEŞLİK BAĞI OLUŞTURUYORUZ
"63 tane Türk öğrencimizde var" diyen Özdemir, "Türk öğrencilerimizde o ülkeyle Türkiye arasındaki ilişkileri araştırıp sunarlar. Böylelikle ülkeler arasında bir kardeşlik bağı oluşturmaya çalışıyoruz. Bizler öğrenci ve öğretmenler olarak bu çağın Müslümanların çağı olduğunu düşünüyoruz. Dünyayı en iyi Müslümanlar yönetir. Buradaki öğrencilerimizde her şey bizimle başlar sözüyle başlarlar" dedi.

Son Güncelleme: 16.09.2016 01:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.