Diyanet Vakfı'ndan Hürriyet Gazetesine 150 Bin Tl'lik Dava

Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü İzzet Doğan hakkında, tekzibinin usule uygun yayımlanmaması nedeniyle dava açıldı.

Diyanet Vakfı'ndan Hürriyet Gazetesine 150 Bin Tl'lik Dava

Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü İzzet Doğan hakkında, tekzibinin usule uygun yayımlanmaması nedeniyle dava açıldı.

23 Eylül 2015 Çarşamba 13:32
Diyanet Vakfı'ndan Hürriyet Gazetesine 150 Bin Tl'lik Dava
banner221
Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü İzzet Doğan hakkında, ''Makam Aracı 1 Milyon TL'' başlıklı haberle ilgili Türkiye Diyanet Vakfı'nın tekzibinin usule uygun yayımlanmaması nedeniyle 150 bin liraya kadar ağır para cezası istemiyle dava açıldı.
 
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, yaygın süreli yayın yapan Hürriyet gazetesinin 13 Aralık 2014'teki nüshasının birinci sayfasında ''Makam Aracı 1 Milyon TL'' başlıklı haberin yayımlandığı belirtildi.
 
İddianamede, Türkiye Diyanet Vakfı avukatının Ankara 36. Noterliği'nce düzeltme ve cevap yazı metninin aynı sayfa, sütün ve puntolarla 3 gün içerisinde yayınlanması isteminde bulunduğu ancak gazetenin yasal sürede düzeltme ve cevap metnini yayımlamadığı ifade edildi.
 
Bu durum karşısında şüpheli İzzet Doğan tarafından Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunulduğu, itiraz incelemesi sonucunda ret kararı verildiği ve 26 Şubat 2015'te şüpheliye tebliğ edildiği anlatılan iddianamede, 3 günlük yasal sürenin son günü olan 1 Mart 2015'te düzeltme ve cevap yazısının usulüne uygun yayımlanmamış olduğu kaydedildi.
 
İddianamede, Türkiye Diyanet Vakfı'nın şikayeti sebebiyle Hürriyet Gazetesi Sorumlu Müdürü İzzet Doğan'a ön ödeme ihtarı yapıldığı ve yasal süresi içerisinde bu ihtara uyulmadığının görüldüğü bildirildi.
 
Hürriyet gazetesinin 1 Mart 2015 tarihli nüshası incelendiğinde, cevap düzeltme metninin gazetenin 26. sayfasının en alt kısmında yayınlanmış olduğunun tespit edildiği aktarılan iddianamede, ''Halbuki dosya içerisinde mevcut tekzibe konu haberin 13 Aralık 2014'te Hürriyet gazetesi suretinde 1. sayfasında yayınlanmış olduğu görülmüştür. Dolayısıyla mahkeme kararına uyulmayarak, yasaya aykırı şekilde cevap ve düzeltme metninin yayımlandığı belirlenmiştir. Bu suretle şüphelinin mahkeme tarafından verilen düzeltme ve cevap hakkının yayımlanması kararına aykırı hareket ederek atılı suçu işlediği deliller ve de tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır'' denildi.
 
İddianamede, Hürriyet gazetesinin sorumlu müdürü İzzet Doğan'ın ''düzeltme ve cevabın yasaya aykırı yayımlanması'' suçundan 150 bin liraya kadar ağır para cezasına çarptırılması istendi.
 
Davanın duruşması Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.


 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Güncelleme: 16.09.2016 01:15
Anahtar Kelimeler:
DiyanetDAVA
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Osman A. Fındıcak 2015-09-23 14:31:15

yürü be TDV mevlam yardımcın olsun şu ittihatçılara ve devlet içinde devlet olmak isteyenlerle haddini bildir Yaradanın rızası için

banner220