Diyanet Vakfı'ndan İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ve hafızlara Destek!

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri mesleğe Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle hazırlanıyor

Diyanet Vakfı'ndan İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ve hafızlara Destek!

Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri mesleğe Türkiye Diyanet Vakfı desteğiyle hazırlanıyor

04 Ağustos 2015 Salı 13:20
Diyanet Vakfı'ndan İmam Hatip Lisesi öğrencilerine ve hafızlara Destek!

 

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü işbirliği ile Anadolu İmam Hatip Lisesi ve hafızlık öğrencilerine yönelik mesleki hazırlık kursu düzenliyor.
 
İki kurum arasında daha önce imzalanan Eğitimde İşbirliği protokolü çerçevesinde, Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilere ve MEB görevli personeline yönelik Türkiye’deki 15 farklı merkezde düzenlenen yaz eğitim programına yaklaşık 1.000 kursiyer katılıyor.
 
Van, Antalya, Bursa, Denizli, Kayseri, Manisa, Samsun, Ordu, İstanbul, Gaziantep, Kocaeli, Afyon, Rize, Erzurum’da 27 Temmuz’da başlayan eğitim programı, 21 Ağustos’a kadar devam edecek.
 
Vakfın eğitim faaliyetleri ve yaz eğitim etkinliklerine ilişkin bilgi veren Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, TDV olarak kişinin kendisine, ailesine, çevresine, vatanına, milletine ve değerlerine bağlı, iç dünyasıyla barışık, yaşadığı topluma, ülkeye ve bütün insanlığa faydalı nesiller yetiştirilmesi için gayret sarf ettiklerini vurguladı.


 
Eğitim faaliyetleri kapsamında, başarılı öğrencilere burs verdiklerini, eğitim yardımı yaptıklarını, yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci konuk evleri, kolej ve üniversite açtıklarını kaydeden Tutkun, Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat ve Uluslararası Konuk Öğrenci Programı ile 102 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunduklarını belirtti. Tutkun, “Halen vakfımız tarafından yurt içi ve yurtdışındaki eğitim kurumlarında yaklaşık 18 bin öğrenciye eğitim verilmektedir” dedi.
 
Tutkun, TDV’nin eğitim faaliyetlerini, Diyanet İşleri Bakanlığı (DİB), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK), üniversiteler, İlahiyat Fakülteleri ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile işbirliği içinde sürdürdüğünü kaydetti.
 
Bin öğrenciye eğitim kampı
 
Mustafa Tutkun, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı arasında yapılan “Eğitimde İşbirliği Protokolü” çerçevesinde bu yaz, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve hafızlık öğrencilerine yönelik yaz eğitim etkinlikleri düzenlediklerini söyledi.
 
Tutkun, düzenlenen yaz eğitim etkinliklerinin, Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ilgi ve kabiliyetlerine göre kendilerini geliştirecekleri akademik, mesleki, sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel çalışmalar yapmayı, hafız öğrencilerin hafızlıklarının pekiştirilmesine katkı sağlamayı, farklı illerden gelen öğrenciler arasında birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmeyi, tarihi ve kültürel gezilerle öğrencilerde tarih ve medeniyet bilinci oluşturmayı, liderlik becerisine ve evrensel değerlere sahip bireyler yetiştirmeyi, ayrıca yaz tatillerinde okul ve eklentilerini çeşitli öğrenme aktivitelerine imkân veren bir merkez haline dönüştürerek, ülkemizin yatırımlarını etkin bir şekilde kullanmayı amaçladığını kaydetti.


 
Anadolu İmam Hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilere ve MEB’de görevli personele yönelik olarak 27 Temmuz- 21 Ağustos 2015 tarihleri arasında Türkiye genelindeki 15 kurs merkezinde düzenlenen eğitim programına yaklaşık 1.000 kursiyerin katıldığını bildiren Tutkun, kursiyerlerin bu merkezlere gidiş-dönüş yol masrafları, iaşe bedelleri, kurslar için ödenek yardımı, Vakıf yayınlarından öğrencilere kitap yardımı, gerektiğinde Milli Eğitim Bakanlığı dışında çalışanlardan öğretim elemanı desteği ve ücretlerinin ödenmesi gibi desteklerin vakıf tarafından sağlandığını belirtti.
 
Misafir öğrencilere eğitim desteği
 
Türkiye Diyanet Vakfı’nın yurt dışında 10 ülkede, lise ve üniversite düzeyinde eğitim verdiğini belirten Mustafa Tutkun, 9’u lise, 7’si ilahiyat fakültesi seviyesinde olmak üzere yurt dışında tüm ihtiyaçları TDV tarafından karşılanan 16 eğitim kurumu bulunduğunu ifade etti.
 
Tutkun, bu kapsamda Bulgaristan'da faaliyet gösteren dini eğitim kurumlarından Şumnu, Rusçuk ve Mestanlı İlahiyat Liselerinde öğrenim gören 50 öğrenciye Kadıköy/Başakşehir İmam Hatip Liselerinde 27 Temmuz’da başlayan ve 15 gün sürecek kampa ait ulaşım, iaşe, konaklama ve gezi masraflarının TDV tarafından karşılandığını söyledi.

 
Mustafa Tutkun, Din Hizmetleri Müşavirliklerinin 2015 yılı çalışma programı çerçevesinde de Bosna-Hersek İslam Birliği ile ilişkileri geliştirmek, karşılıklı tecrübeleri paylaşmak ve ülkemizi tanıtmak amacıyla, Bosna-Hersek İslam Birliği (Riyaset) Eğitim-Öğretim ve Bilim Dairesi Başkanlığı yöneticileri ile medrese yöneticileri ve öğretmenlerinden oluşan 40 kişilik grubun 10-20 Ağustos 2015 tarihleri arasında İstanbul ziyareti kapsamında iaşe ve ibateleri ile yurtiçi ulaşımlarının da TDV tarafından karşılanacağını kaydetti.
Son Güncelleme: 16.09.2016 01:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.