Diyanet'te Revizyon

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, yeni kuracağı yönetim büyük merak konusu olmaya başladı

Diyanet'te Revizyon

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, yeni kuracağı yönetim büyük merak konusu olmaya başladı

12 Kasım 2015 Perşembe 12:44
Diyanet'te Revizyon
 
DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK
 
 
Diyanet İşleri'nde Büyük Süprizler Var...
 
Dinihaberler.com haber istihbarat şefi Ankara kulislerinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarının sayısının 5'e çıkacağının bilgisine ulaştı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısının büyümesi, sorumlulukların artması ve iş yükününde her geçen gün fazlalaşmasından dolayı Başkanlık, yeni bir idari yapılanmaya giderek başkan yardımcılarının sayısını 5'e çıkarmayı planlıyor.
 
Mevcut teşkilat yapısına baktığımız zaman;
 
14.12.1983 tarihli Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan 190 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki sayılan cetvellerde Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilen kadrolar yayımlanmış ve 3046 sayılı “Bakanlıkların Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun”a uygun olarak Başkanlık yeniden teşkilatlandırılmıştır.
 
Bu çerçevede, merkez teşkilatı bir Başkan, beş başkan yardımcısı, beş danışma ve denetim birimi, beş ana hizmet birimi ve dört yardımcı hizmetler birimi şeklinde; taşra teşkilatı 67 il müftülüğü, 582 ilçe müftülüğü ve 7 eğitim merkezi müdürlüğü şeklinde; yurt dışı teşkilatı ise 16 din hizmetleri müşavirliği ve 17 din hizmetleri ataşeliği şeklinde oluşturulmuştur.
 
Başkanlığın mevcut teşkilat yapısı, 633 sayılı Kanun’da çok kapsamlı değişiklikler yapan 01.07.2010 tarihli ve 6002 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Söz konusu Kanun Başkanlığa çok önemli kazanımlar sağlamıştır. Başkanlık, hiyerarşik olarak genel müdürlük seviyesinden müsteşarlık seviyesine yükseltilmiş, iki sürekli kurula ilaveten dokuz adedi, genel müdürlük seviyesinde olmak üzere toplam dört hizmet birimi oluşturulmuştur.
 
Yönetimde Radikal Degisiklik...
 
Başkanın görev süresi 5 yıl ile sınırlandırılmış, bir kişinin en fazla iki kez bu göreve getirilebileceği hükme bağlanmıştır.
 
Başkan Yardımcı Sayısı Artıyor...
 
Başkan yardımcılarının sayısı üçe düşürülmüş ve göreve devam eden başkan yardımcıları; Prof.Dr. Mehmet Emin ÖZAFŞAR ve Prof.Dr. Hasan Kamil YILMAZ'dan oluşuyor. Başkan Yardımcılığı'nın biri, münhal kadro olarak bulunuyor.
 
Şimdi gözler Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de..!
 
Yeni döneme sürpriz bir değişikliğe hazırlanan Başkan Görmez'in yönetimde de büyük bir değişiklik yapması bekleniyor.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ismail bulbul 2015-11-12 14:08:28

Hayirli olsun camiamiza

Avatar
karayazi 2015-11-12 14:22:36

Sayın hocalarım nakilleri de bi açsaniz çocuklarım babalarına kovussa öksus gibiyiz yeter artık 2 buçuk ay oldu

Avatar
Hasan Tanrıverdi 2015-11-12 15:14:45

Değişim şarttır,beklentimiz bu yöndedir.Başkanın istediği ve taşranın istediği yeni Başkan yardımcıları ve yeni genel müdürler istiyoruz.Kendisini ulaşılmaz gören kurumu tanımayan yöneticiyi,dışardan gelen yöneticiyi istemiyoruz.Makamdan güç alan değil,makama güç ve değer katan görevliyi istiyoruz.Başkanımızada yeniden hayırlı olsun,yeniden bismillah.Hep beraber inşallah.Dört yıl çalışanlarada yeter artık......

Avatar
imamoğlu 2015-11-12 15:34:54

temizlik merkez ile kalmasın, kendiliğinden umre müracatında bulunan vatandaşı ben topladım diyerek on defa umreye giden müftülüğü çiftliği gibi kullanan daire personeli ve görevlilerin de oyunu bozulsun. takip edilsin.

Avatar
Üzgün İmam 2015-11-12 15:41:12

Özelli Genel müdürler değişmelidir. Ne yaptığını bilmeyen, eleştiriye kapalı, Başkan beyden izinsiz iş yapan, MHP yanlısı, il müftülerinin ayağını kaydıran, ilçe müftülerinin il müftüsü olmasını istemeyen, istemediği gibi, teftişdeki MHP'li müfettişlerle iş birliği yapan bir genel müdürlerden ne hayır gelir. Başkan bey Allah aşkına, Peygamber aşkına, genel müdürleri gözden geçirin, müfettişleri gözden geçirin.

Avatar
imam 2015-11-12 15:43:10

şuan genel müdürlerden biri ilimize aylık toplantımıza katılmış hem teklf ve önerilerinizi alayım deyip yapılan teklif ve önerilerin ardından her söz alan arkadaşı tüm görevlilerin yanında bozmıştur din görevlisini dinlemeyen aşağılamayan bir yönetim oluşsun bu yönetim başkanımıza ayak uyduramıyor haydi hayırlısı yeni yönetimle haydi bismillah

Avatar
Gurbetci 2015-11-12 15:55:59

Benim kanaatim Görmez de gitmeliydi. Şimdi arkadaşlar genel müdürler değişsin falan filan demişler bu kadro kimin kadrosu ben mi kurdum kim değişecek hiç birine inanmıyorum astığım astık kestiğim kestik devam edecek adamı olan daire başkanı il müftüsü vs. Allah müslümanlara yardım ede

Avatar
bir garip 2015-11-12 16:31:02

Sayın başkanı mızdan istirham ediyorum yarım kalan rotasyon tamamlanmalı özellikle il ve ilçe camilerini adeta kendilerine tapulayan oralara çörekleşen imamlar dağıtılmalı yenilere yer açılmalı