Diyanet'ten 15 maddelik makam aracı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, medyada devam eden makam aracı eleştirileri ile ilgili 15 maddelik bir basın açıklaması yayınladı.

Diyanet'ten 15 maddelik makam aracı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı, medyada devam eden makam aracı eleştirileri ile ilgili 15 maddelik bir basın açıklaması yayınladı.

15 Aralık 2014 Pazartesi 01:05
Diyanet'ten 15 maddelik makam aracı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan basın açıklamasında şöyle denildi:

13.12.2014 tarihli Hürriyet Gazetesinde “Makam Aracı 1 milyon TL” başlıklı habere ilişkin iki gündür süren tartışmalar dolayısıyla aşağıdaki 15 maddelik açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

1. 237 sayılı Taşıt Kanunu’nun 4’üncü maddesinde Kanuna ekli (2) sayılı cetvelde belirtilen makam hizmetlerinde kullanılmak üzere taşıt tahsis edileceği belirtilmiştir. (2) sayılı cetvelde, Başbakanlık Müsteşarlıkları, Kamu Başdenetçisi, Askeri Yargıtay Başkanı, Üniversite Rektörleri, Diyanet İşleri Başkanı, Askeri Yargıtay Başsavcısı, Genelkurmay 2’nci Başkanı ve (J) Başkanlıkları, Kara, Deniz, Hava Kuvvetler Kurmay Başkanlıkları, Ordu, Kolordu, Tümen, Donanma, Hava Kuvvet ve Yurt İçi Bölge Kumandanlıkları, Harp Akademileri Komutanı, Bakanlık Müsteşarlıkları, Kaymakamlıklar, … gibi makamlara en az beş (5) yıl kullanılmak üzere araç tahsis edileceği de hüküm altına alınmıştır.

2. Aynı Kanun’un 10’uncu maddesinin değişik 5’inci fıkrasıyla; Kanun kapsamında edinilecek taşıtların menşei, silindir hacimleri ve diğer niteliklerini belirlemeye ve sınırlamalar getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili kılınmıştır.

3. 10 Haziran 2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2014/6425 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “237 Sayılı Taşıt Kanunu Kapsamında Edinilecek Taşıtların Menşei, Silindir Hacimleri ve Diğer Niteliklerinin Belirlenmesine Dair Karar”ın 1’inci maddesiyle de Diyanet İşleri Başkanlığı makamının da aralarında bulunduğu (2) sayılı cetvelde yer alan makamlar için “yabancı menşeli” araç alımına izin verilmiştir.

4. Din hizmeti faaliyetleriyle sadece ülkemizin en ücra köşelerine doğrudan ulaşmakla iktifa etmeyip, faaliyetlerini dünyanın dört bir yanına yayarak milletimizin ve ülkemizin yanı sıra insanlığın barış, kardeşlik ve dayanışmasına katkı sağlamak için yoğun bir tempoda çalışan Diyanet İşleri Başkanlığına 2006 yılında 1 adet Mercedes S 350 model araç tedarik edilmişti. 5. Bahsi edilen makam otosu, yoğun faaliyet temposu içerisinde fazlasıyla yıpranmış ve aynı zamanda 2010 yılında bakım esnasında meydana gelen vinçten düşme ile birlikte artan hasarı nedeniyle zaman zaman Diyanet İşleri Başkanının göreve giderken yolda kalmasına ve hizmette aksamalara sebebiyet vermiştir.

6. Diyanet İşleri Başkanı 11.11.2010 tarihinde göreve başladığında kendisine makam aracının yenilenmesi ihtiyacı ilgili birimce bildirilmiş ise de kamu kaynaklarında tasarrufa verdiği önem sebebiyle bu öneriyi kabul etmemiştir. Ancak mevcut aracın bakım masraflarının gittikçe artması ve sık sık parça değişimini gerekli kılacak derecedeki aksaklıkların hizmetin yürütülmesine de olumsuz etki etmesi sebebiyle 2013 yılında yeni bir araç temini için gerekli usul işlemleri başlatılmıştır.
7. Bu doğrultuda, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na ekli “T” cetvelinde Diyanet İşleri Başkanlığına binek otomobil tahsisi izni verilmiştir.

8. Bütçe Kanunu’nun mezkûr cetvelinde; belirli makam ve hizmetler için satın alınacak araçların bedellerini tespit etmeye Maliye Bakanlığının yetkili olduğu hükmü bulunduğundan, bütçeyle tahsis edilen ödenekten 350.000 TL’yi Başkanlık Makamına tahsis edilecek otomobil için kullanmak üzere Maliye Bakanlığından izin talep edilmiş, Maliye Bakanlığı Makamı söz konusu talebi yerinde bularak gerekli harcama iznini vermiştir. Bununla birlikte söz konusu aracın satın alma bedeli Maliye Bakanlığından alınan iznin de altında, 322.000 TL olarak gerçekleşmiştir.

9. Aracın satın alma işlemleriyle ilgili her türlü ihale ve yasal prosedür Devlet Malzeme Ofisi tarafından icra edilmiş, satın alma işlemi 16 Kasım 2014 tarihinde tamamlanmıştır.

10. Süreç içerisinde kamu yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Diyanet İşleri Başkanlığının uluslararası şiddet içerikli olayları önlemeye yönelik açıklamalarının doğurabileceği riskler de göz önünde bulundurularak, Başkanlık Makamı için zırhlı bir makam aracı verilebileceği de ifade edilmiş olmasına karşın, Diyanet İşleri Başkanı bu talepleri de kabul etmemiştir.

11. 13.12.2014 tarihli Hürriyet gazetesi “Makam Aracı 1 milyon TL” diye haber yapmış, söz konusu haber pek çok internet haber sitesi ve sosyal medyada daha önceki paylaşımlarıyla bilinen belli gruplar tarafından sistematik bir şekilde kamuoyuna ulaştırılmaya başlamıştır.12. Aynı gün Hürriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek ve Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Diyanet İşleri Başkanını arayarak haberi tahkik ettirmeden yayınladıkları için özür beyan etmişlerdir.

13. Türkiye Diyanet Vakfı imkânlarıyla Sayın Diyanet İşleri Başkanına ve Başkanlık merkezindeki diğer yetkililere makam aracı alındığı iddiasının asılsız ve mesnetsiz olduğu ve verilen rakamın doğru olmadığı hakkında açıklama yapılmıştır.

14. 14.12.2014 tarihli gazeteler ve köşe yazarları yalan haberi sürdürmeye devam etmişlerdir. 15. Bu maksatlı ve gerçek dışı haberlerle Diyanet İşleri Başkanlığının şahsı manevisinin yanı sıra, özellikle de Diyanet İşleri Başkanlığıyla koordineli bir şekilde ulusal ve uluslararası sivil toplum faaliyetlerinde lider konumuna yükselen Diyanet Vakfı’nın hedef alındığında tereddüt bulunmamaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selam 2014-12-15 01:37:01

15 madde dediniz ama biri nerde bu bile yalan

____ADMİNİN YORUMU__Paralelciler 15. maddeyi görmezler... Görme iradeleri Militan Fetullahın elinde olduğu için...

Avatar
ali dere gürün 2014-12-15 01:56:25

Başkanıma ve diyanet camiasına analarının ak sütü gibi helali hoş olsun

Avatar
müslüman 2014-12-15 05:59:59

Saygı değer diyanet İşleri Başkanlığı makamına bir makam arabayı çok görenlere yuh olsun demekten başka bir şey diyemiyorum. Sevgili başkanım meyveli ağaca taş atılır. Merak etmeyin.

Avatar
barış 2014-12-15 15:39:02

Benim camilerde yaptığım bağışlardan 1 kuruş kullanılmışsa hesap gününde yırta yırta alırım. ben Allah'ın evine vermiştim. Allah'ın evine yapılan bağışları kullanmak bizim hakkımız, diyorsanız onu da siz bilirsiniz.

Avatar
muhsin alkan 2015-05-14 14:28:05

yapılan olumsuz haberlerin kesinlikle karşısındayım, ancak haberin doğruluğunu araştırmadan önyargılı olarak hemen inanman, yapılan bu olumsuz yapıcı olmayan haberlerin ülkemizi ve inancımızı hedef aldığı kanaatindeyim, ancak aracın modelini yazmamışsınız