Diyanet'ten en titiz denetim
Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu, Türkiye’de basılan Kur’an’ı Kerim’in hatasız ve eksiksiz bir şekilde basımının sağlanması için çalışıyor.
 
 HATALAR KIRMIZI KALEMLE ÇİZİLİYOR
 
Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurul Başkanı Osman Şahin, incelenmek üzere kurula gelen Kur’an-ı Kerimlerin hangi aşamalarda nasıl incelendiğini anlattı.
 
8 kişiden oluşan kurulun yayımcılar tarafından incelemeye gönderilen Mushafları en ince detayına kadar incelediğini dile getiren Şahin, “Kurul üyeleri , Mushafları satırından, harekesini kadar inceler. Harekenin harfin üzerinde olup olmadığına, noktasından ayet sonu işaretine, harfin güzel olup olmadığına varıncaya kadar titiz bir çalışma yürütülür. Hataları ise kırmızı kalemle çizer. Daha sonra basımı için onay verir. Bizim amacımız vatandaşların Kur’an-ı Kerim'i yanlış okumaması” dedi.
 
 YÜZDE 50’Sİ İNCELENMİYOR
 
Türkiye’de basılan Mushafların yüzde 50’sinin incelenmek üzere kurula geldiğini yarısının ise gelmediğini söyleyen Şahin, “Bunun nedenlerinden birincisi denetimi önemsemiyorlar. İkincisi dışarıda daha hızlı bir şekilde inceletiyor, fakat onlar dikkatli bir şekilde inceleyemediği için yine hata kalıyor. Bir diğer nedeni de kanun bize 1-3 ay arasında inceleme süresi tanıyor. Yayımcılar uzun sürüyor diye şikâyetçi” diye konuştu.
 
Anahtar Kelimeler:
diyanet ten titiz denetim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mustafa 2 yıl önce

geçenlerde diyanet onaylı kuranı kerimde ötre harekesi konmamıştı daha dikkatli olmak gerekiyor ötre olmayan yer 5. Cüzün 3. Sayfasında

Avatar
okuyup yorumlayan 2 yıl önce

Bu kurula 8 kişi az değilmi kurul diyorsun sekiz kişi diyorsun tüm kuranı kerimler diyorsun sayı az sayı çoğaltılır sende hızlı incelemiş olursun