Diyanet'ten Tecvit Çalıştayı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ‘Tecvit Çalıştayı’nın açılış programına katıldı…

Diyanet'ten Tecvit Çalıştayı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ‘Tecvit Çalıştayı’nın açılış programına katıldı…

05 Kasım 2015 Perşembe 05:50
Diyanet'ten Tecvit Çalıştayı
 
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığının Kastamonu’da düzenlediği ‘Tecvit Çalıştayı’nın açılış programına katıldı.
 
'Kuran'ı Kerim Tilavetinde Yapılan Yaygın Hatalar ve Ekoller Arası İhtilaflar' başlığı altında toplanan çalıştayın açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ‘Fikir kitabı, şükür kitabı, zikir kitabı, kerim kitap’ olarak tarif ettiği Kuran’ı Kerim’in insanlığın ufuk sıçramasını gerçekleştiren, insanlığın kararmış ufkunu aydınlatan bir kitap olduğunu belirtti.
 
Kuran’ı Kerim’in insanı onurlandıran bir kitap olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Allah'a ne kadar şükretsek azdır. Allah bizlere, bütün insanlığın ufuk sıçramasını gerçekleştiren, insanlığın kararmış ufkunu aydınlatan bir kitap gönderdi. Biz o kitaba ‘Kerim Kitap’ diyoruz. Çünkü o kitap, insanı onurlandıran bir kitaptır” diye konuştu.
 
Kuran’ın insanlığa eşkıyalık yapılması için gönderilmediğini vurgulayan Başkan Görmez, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
 
“Kur’an, bize adaleti, merhameti, şefkati, muhabbeti, hidayetin yollarını göstermek için gelen bir kitaptır…”
 
İnsanoğlu, Kur’an ile onurlanır. Biz ona ‘Kuran'ı Kerim’ diyoruz. O kitap kerim bir elçinin getirdiği kerim bir kitaptır. Kerim elçinin yaşantısıyla bir adalet ve merhamet kitabına dönüştürdüğü kerim bir kitaptır. İnsana şeref kazandıran, izzet bahşeden kerim bir kitaptır.
 
Allah bize öyle bir kitap gönderdi ki, o kitapta bizim şerefimiz var, izzetimiz var. Bu kitap eşkıyalık yapılsın diye gelen bir kitap değildir. Bize adaleti, merhameti, şefkati, muhabbeti, sıratı müstakimi, hidayetin yollarını göstermek için gelen bir kitaptır.
 
“Milletimizin Kuran'a gösterdiği hizmet, onu yaşamak için tarih boyunca millet olarak gösterdiğimiz gayret her türlü takdirin fevkindedir…”
 
Bu öyle bir kitap ki, nice kavimler bu kitapla yücelmiştir, nice kavimler de bu kitapla alçalmıştır. Bütün kavimler, bu kitaba saygı göstermediği zaman, onda var olan adaleti, merhameti terk ettiği zaman yücelme yollarını kaybeder. Millet olarak bu toprakları vatan kıldığımızdan beri bu kitapla yüceleceğimizi gördük. Milletimizin her ferdinin Kuran'a gösterdiği hizmet, onu yaşamak için tarih boyunca millet olarak gösterdiğimiz gayret her türlü takdirin fevkindedir. Milletimiz Kur’an ile yücelmiş, yükselmiş ve hayat bulmuştur. Bugün burada Kur'an ehlinin Kastamonu'da bir araya gelişi, tarih boyunca yaptığımız çalışmaların devamı olacaktır inşallah.
 
“Bugün kerim kitabın mensupları kitaptan o kadar uzaklaştılar ki, bizatihi kerim kitaba giden yolun önünde engel olmaya başladılar…”
 
Bütün insanlığın bu kerim kitaba ihtiyacı var. Ama bugün kerim kitabın mensupları kerim kitaptan o kadar uzaklaştılar ki, bizatihi kerim kitaba giden yolun önünde engel olmaya başladı Müslümanlar. Kur’an üstüne tekrar tekrar düşünmemiz gerekiyor. Üzerinde durmamız gereken bir husus da, sadece okumak mı, okumak ve anlamak mı, anlamak ve yaşamak mı… Bu üçünü nasıl birleştireceğiz? Bizim öyle bir kitabımız var ki, Mushaf'ın yüzüne bakmak, onu okumak, dinlemek, onu anlamak, tahsil etmek ve onu yaşamak da bir ibadettir. Ancak günümüzde Kuran’ın manası konusunda da çaba sarf etmemiz gerekiyor.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Garip 2015-11-05 10:02:31

Değerli site yöneticileri, çalıştayın kaç gün süreceğini, çalıştaya hangi akademisyenlerin katıldığını da yazabilir misiniz?

Avatar
kadir ersoy 2015-11-05 22:40:58

okuyupda anlayamadıgın bır seyı yasayamassın.