Dönemleri ile Diyanet İşleri Başkanları


DiNiHABERLER.COM / öZEL iÇERiK


Diyanet İşleri
Başkanlığının kuruluşundan günümüze kadar biri vekâleten olmak üzere 17 kişi Diyanet İşleri Reisi/Başkanı olarak görev yapmıştır. Şimdiki Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez, 17. Diyanet İşleri Başkanı olmaktadır. İlk üç reis (M. Rifat Börekçi, M. Şerefettin Yaltkaya ve A. Hamdi Akseki), vefatlarına kadar reislik görevlerini sürdürdüler.

 
Sonraki başkanlar ise emeklilik, görevden alma ya da eski görevine iade şeklinde görevlerinden ayrılmışlardır. Diyanet İşleri Başkanlarının görevde kalma süreleri de farklı olmuştur.
 
Bu görevde en uzun süre kalan kişi, ilk Diyanet İşleri Reisi Rifat Efendi’dir (yaklaşık 17 yıl). Mehmet Nuri Yılmaz, ise zun süre kalan ikinci başkandır.
 
Görev süresi bir yıldan az ve bir yıl kadar olan başkanlar (Ömer Nasuhi Bilmen ve M. Tevfik Gerçeker gibi) da olmuştur.

İşte dÖnemlerine göre Diyanet İşler Reisi/Başkanları

1. Mehmet Rifat Börekçi 
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Reisi (Görev
Yılları: 04.04.1924-05.03.1941). 

2. M. Şerefettin Yaltkaya 
Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Diyanet İşleri Reisi
(Görev Yılları:  14.01.1942 – 23.04.1947 ) 

3. Ahmet Hamdi Akseki (1887-1951)
Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü Diyanet İşleri Reisi
(Görev Yılları: 29.04.1947-09.01.1951)


4. Eyyüp Sabri HAYIRLIOĞLU
Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 17.04.1951 -10.06.1960 ​ 

5. Ömer Nasuhi BİLMEN 
Türkiye Cumhuriyeti’nin beşinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 30.06.1960 - 06.04.1961​)​ 

6. Hasan Hüsnü ERDEM 
Türkiye Cumhuriyeti’nin altıncı Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları:  06.04.1961 -13.10.1964)​ 

7. Mehmet Tevfik GERÇEKER 
Türkiye Cumhuriyeti’nin yedinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları:  15.10.1964 - 16.12.1965) ​ 

8. İbrahim Bedrettin ELMALI 
Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 17.12.1965 - 25.10.1966)

9. Ali Rıza HAKSES
Türkiye Cumhuriyeti’nin dokuzuncu Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 25.10.1966- 15.01.1968)

10. Lütfi DOĞAN
Türkiye Cumhuriyeti’nin üdördüncü Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 115.01.1968 25.08.1972)

11. Dr. Lütfi DOĞAN 
Türkiye Cumhuriyeti’nin onbirinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 26.08.1972-26.07.1976​)

12. Doç. Dr. Süleyman ATEŞ 
Türkiye Cumhuriyeti’nin onikinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 28.07.1976- 07.02.1978 )

13. Dr. Tayyar ALTIKULAÇ
Türkiye Cumhuriyeti’nin onüçüncü Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 109.02.1978-10.11.1986) ​ 

14. Prof. Dr.Mustafa Said YAZICIOĞLU
Türkiye Cumhuriyeti’nin ondördüncü Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 17.06.1987-02.01.1992) 

15. Mehmet Nuri YILMAZ
Türkiye Cumhuriyeti’nin onbeşinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 03.01.1992-19.03.2003)

16. Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU
Türkiye Cumhuriyeti’nin onaltıncı Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 28.05.2003-11.11.2010​)

17. Prof. Dr. Mehmet Görmez
Türkiye Cumhuriyeti’nin onyedinci Diyanet İşleri Başkanı
(Görev Yılları: 11.11.2010 - ​ ...
 
 
Dönemlerinin şartları ve imkânlarıyla ilintili olarak Diyanet İşleri Başkanlarının gerçekleştirdikleri hizmetler de kemiyet ve keyfiyet itibariyle kuşkusuz farklı farklı olmuştur. 
 
1950 yılına kadar teşkilatın adıDiyanet İşleri Reisliği olduğu, başında bulunan kişiler için de “Diyanet İşleri Reisi” unvanı kullanılmıştır. Haber sitemiz de geçmiş dönem ve gelecek dönemlerde bu unvanı kullanmaya devam edecektir.
 
2010 yılında çıkarılan Diyanet teşkilatı yasa tasarısı ile Diyanet İşleri Başkanlarının görev süresi 5+5 olarak değiştirilmiş ve ilk uygulama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez döneminde gerekleştirilmiştir. 11.11.2010 tarihinde göreve başlayan Başkan Görmez'in görev süresi 11.11.2015 tarihinde dolmuş ve yeni yönetmeliğe uygun olarak atanmıştır. Tabi bu da Başkan Görmez'in başarılı bir Başkan olarak görev yaptığının belgesidir.


17. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez






 



Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 1 yıl önce

Başkanımızın sonuna kadar yanındayız. Rabbim yar ve yardımcısi olsun.

Avatar
Biri 1 yıl önce

Ömer nasuhi bilmen neden 1 yıl sadece gorev yapmıştır