Eceli gelen siyasetçi Diyanet'e mi çatar?

Siyasi ömrünü doldurmak üzere olan CHP'nin Müftüsü İhsan Özkes, gündemde kalmamın yolunu Diyanet'e iftira atmakla buldu.

Eceli gelen siyasetçi Diyanet'e mi çatar?

Siyasi ömrünü doldurmak üzere olan CHP'nin Müftüsü İhsan Özkes, gündemde kalmamın yolunu Diyanet'e iftira atmakla buldu.

13 Haziran 2014 Cuma 15:53
Eceli gelen siyasetçi Diyanet'e mi çatar?
CHP Milletvekili İhsan Özkes, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da dün, 'Dünya Lideri diye övdükleri Tayyip'in ülkeyi getirdiği duruma bakınız. Davutoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada Musul Konsolosluğu'nda çalışan bürokratların güvenliği için tüm önlemlerin alındığını söylemişti. Diyanetin Suriye için camilerden topladığı paranın ne kadarı Nusra'ya, ne kadarı IŞİD'e gitti? Suriyede savaşanlar Hatay'da Diyanet'e ait Kuran Kursu ve yurtlarında barındı mı İçişleri Bakanlığının Diyanete bu konuda bir yazısı var mı? Bir Kandil gecesinde TRT'de canlı yayınlanan Mevlid duasında Diyanetin dua ettirdiği Suriyeliler kimdi?' cümlelerini paylaşmıştı.

DİYANET'İN BASIN AÇIKLAMASINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Peki Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 
TRT'de canlı yayınlanan Mevlid duasında neler demişti!

-İŞTE BÜTÜN MÜTTAKİLERİ İLGİLENDİREN O DUA-
 
Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Adana’da Sabancı Camiinde düzenlenen ‘Kandil Özel Programı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Musul’da gerçekleşen rehine krizinde alıkonulan vatandaşların yurtlarına dönmeleri için dua etti. Bu gece milletçe dua edilmesi gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bu gece milletçe dua edeceğiz. Musul’da beratını bekleyen kardeşlerimize Berat gecesinde yüce rabbimiz sıhhat afiyet içinde çocuklarına, milletimize dönmeyi nasip etsin. Dualarımız hep onlarla. Yeryüzünde nerede olursa olsun gözü yaşlı bir kardeşimiz varsa bizim duamız onlarla birlikte olacak” dedi. 
 
Berat gecesinin bizlere üç mesaj getirdiğini belirten Başkan Görmez, şunları söyledi;DİYANET'İN BASIN AÇIKLAMASINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 
“Berat, bize her türlü kötülükten, şerden, zulümden, haksızlıktan uzak durmayı öğretir…”
 
Bu gece Berat Kandili. Berat Kandili bize her yıl üç büyük mesaj getirir. Her sene gelen Berat Kandili bize üç şey kazandırmak için gelir. Bunlardan birincisi, her türlü kötülükten, şerden, zulümden, haksızlıktan uzak durmayı öğretir. Her türlü kötülükten, günahtan, haramdan beri olmayı öğretmek için gelir. İslam’ın irfan geleneğinin, Müslümanın ideal hayatını iki kelimeyle tarif ettiğine şahit oluruz.  ‘Teberra ve tevella’… İşte bu gece eğer, ‘teberra ve tevella’ kavramlarını birlikte öğrenebilirsek, Berat Kandilinin de yeryüzünde müminlere ve insanlığa kazandırmak istediği bütün hasletleri öğrenmiş oluruz. Teberra, bizi Allah’tan uzaklaştıracak her şeyden uzak durmaktır. Bizi Allah’ın sevgisinden, dostluğundan, Allah’a yakın olmaktan uzaklaştıracak her türlü kötülükten uzak durmaya ‘teberra’ diyoruz. Yüreğimize yük olan bütün kötülükten, kinden, öfkeden, kibirden, gururdan, intikam duygusundan uzak durmak, bizi Allah’tan uzaklaştıracak her şeyden uzak durmaya biz ‘teberra’ diyoruz. Berat’ta aynı kökten gelir. Tevella ise, bizi Allah’a dost olmaktan uzaklaştıran her şeyden uzak durmak ama Allah’a yakın kılacak her şeyi yapmaktır. Bizi Allah’a dost kılacak her işi yapmak, her sözü söylemek, her davranışta bulunmak demektir. Allah müminlerin velisidir. Müminler de onun velisi olmak için çaba içinde olacaklardır. Ama şunu unutmayalım teberra olmadan tevella olmaz. Bizi ona yakın kılacak, bizi onun dostluğundan, sevgisinden mahrum kılacak bütün davranışları elimizin tersiyle bir tarafa bırakmadan ona dost olamayız. 
 
“Allah’tan af dileyen affedici olmalı, bağışlanma dileyen bağışlayıcı olmalıdır…”DİYANET'İN BASIN AÇIKLAMASINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 
Berat kandilinin bize getirdiği ikinci mesaj ise, yüce rabbimizin af ve mağfiretle beratına mazhar olmaktır. Efendimiz, Şaban ayının on beşinci gecesi geldiğinde Allah semaya tecelli eder ve bütün insanlara sorar, yok mu dua eden kabul edeyim. Yok mu benden af dileyen onu affedeyim. Yok mu benden bağışlanma, arınma dileyen vereyim. İşte Berat kandili aynı zamanda af, mağfiret ve arınma gecesi. Fakat şunu unutmayalım, Allah’tan af dileyen affedici olmalı, bağışlanma dileyen bağışlayıcı olmalıdır. Hepimiz kendimizi gözden geçirelim. Kendimize karşı, eşimize, dostumuza, ailemize, komşularımıza, bütün insanlığa, bütün mahlukata karşı affedici olabiliyor muyuz? Allah’tan af isteyen affedici olacak, bağışlanma isteyen bağışlayıcı olacak. Mümin yeryüzünde bütün varlıklara karşı şefkatli ve merhametli olacak. Sadece birbirimize karşı değil, karıncayı bile incitmemeye mükellef kılınmışız. Mümin karıncayı bile incitmez. Ancak etrafımıza, İslam dünyasına baktığımızda Müslümanların bundan ne kadar uzak kaldığını, birbirlerine karşı ne kadar acımasız, merhametsiz hale geldiğine şahit oluyoruz. 
 
“Karıncaya göstermemiz gereken şefkati, merhameti bugün Müslüman Müslümana göstermiyor…”
 
Allah Resul’ünden İslam’ı iki kelimeyle tarif etmesini istediler. Allah Resulü, ‘Allah’ın emirlerine saygı göstermek, Allah’ın yarattıklarına karşı şefkatli ve merhametli olmaktır. İslam buydu. Bir kediye, köpeğe karşı bile şefkatli olmamızı emreden bir peygamberin ümmetiyiz. Börtü böceğe bile göstermemiz gereken şefkati bugün İslam dünyasında Müslüman Müslümana göstermiyor. Çünkü teberrayı ve tevellayı kaybettik. Çünkü Allah’a yakınlığımızı, ona dost olmayı kaybettik. 

 
“Musul’da beratını bekleyen kardeşlerimize yüce rabbimiz sıhhat afiyet içinde çocuklarına, milletimize dönmeyi nasip etsin…”
 
Bu gece milletçe dua edeceğiz. Musul’da beratını bekleyen kardeşlerimize Berat gecesinde yüce rabbimiz sıhhat afiyet içinde çocuklarına, milletimize dönmeyi nasip etsin. Dualarımız hep onlarla. Yeryüzünde nerede olursa olsun gözü yaşlı bir kardeşimiz varsa bizim duamız onlarla birlikte olacak. 
“Kendi arzularına esir olan kimse özgürlük beratını eline alamaz…”
 
Beratın üçüncü mesajı ve bize dersi ise, özgürlük beratı… Beratımız Allah’ın elindedir. Elbette rabbimizin elindedir. Bütün insanlığın, bütün varlığın beratı Allah’ın elindedir. Ama Allah bize öyle bir din nasip ettiki, özgürlük beratını kendi elimizle temin edebiliyoruz. Özgürlük beratı bizim elimizdedir. Biz ebedi hayatımızı bu dünyada kazanabiliriz. Cennet tohumunu bu dünyada ektiğimiz bir bahçedir. Cehennem ateşini bu dünyadan götürdüğümüz ocaktır. Herkes beratını kazanabilir. İman en büyük özgürlük beratıdır. Kendi kalbini, yüreğini kötülüklerin egemenliğinden kurtaramayan kimse, özgürlük beratını eline alamaz. Özgürlük beratını elimize alabilmemiz için yüreklerin ağır yüklerini üzerinden almalıyız. Küfür, inkarcılık, nifak, ikiyüzlülük, günahlar, kötülükler, insan hakkına tecavüz, kul hakkı, haram… bütün bunlar yüreğimizin üzerindeki ağır yüklerdir. Kendi heva ve heveslerine esir olan kimse özgürlük beratını eline alamaz. 
“Allah bütün Müslümanları çarpık İslam anlayışından muhafaza eylesin. İslam’ı doğru anlayan ve yaşayan kullarından eylesin…”
 
Yüce rabbimiz berat kandilini milletçe ve bütün alemi İslam’ın beratına vesile kılsın. Allah bütün Müslümanları çarpık İslam anlayışından muhafaza eylesin. İslam’ı doğru anlayan ve yaşayan kullarından eylesin. Zor durumda kalan kardeşlerimizin beratına vesile olsun. 
 
 
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.