Entellektüel Diyanet

Diyanet yeni bir kimlik daha kazandı...

Entellektüel Diyanet

Diyanet yeni bir kimlik daha kazandı...

28 Ağustos 2014 Perşembe 08:01
Entellektüel Diyanet
Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı, 02.04.2014 Tarihinde Türkiye genelinde görev yapan ilçe müftülerini bir araya getirdi. İlkinin Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında seminer halinde gerçekleştiği toplantı, bu yıl farklı olarak kongre çatısı altında toplandı. “90. Yılında Türkiye’de Din ve Diyanet Hizmetleri” teması altında gerçekleşen I. İlçe Müftüleri Kongresi’ne Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı. 
 
Başkan Mehmet Görmez,  I. İlçe Müftüleri Kongresi’nde Entellektüel Diyanet ve Model Diyanet'in vurgusuna özellikle değinmiş, İslam dünyasının Diyanet'i nasıl model aldığını ve islam dünyasının Diyanet'ten beklentilerini dile getirmişti.
 
Türkiye’de din-devlet ilişkilerinin yeniden yazılması durumunda Diyanet’in tarihinin son derece önem arz edeceğini kaydeden Başkan Görmez, Diyanet’in tarihini 25’er yıllık periyotlar halinde dört bölümde ele almıştı. Dinihaberler.com olarak haberimize konu olan kısmı siz okurlarımızla paylaşmayı uygun gördük.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı son bir aydır yoğun bir programa ve müslüman ülkelerden gelen din alimlerine ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık on gün önce Diyanet, ‘Barış ve İtidal Daimi Temas Grubu’ ilk toplantısını yaptı…
 
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz Ramazan ayında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 32 ülkeden 100’ü aşkın alimin katılımıyla düzenlenen "Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi" toplantısında alınan karar gereği oluşturulan daimi temas grubu ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 
Dün Kore Müslümanlarından Diyanet’e ziyaret gerçekleşti.
 
Kore Müslümanları Federasyonu Genel Sekreteri Abdurrahman Zeki Javang başkanlığındaki heyeti kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini kaydetti. 
 
Bugün ise, Gürcistan Din İşleri Başkanlığından Diyanet’e ziyaret gerçekleşti.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gürcistan Devlet Din İşleri Başkanı Zaza Vashakmadze ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. 
 
 
"Dinin bekası bu millet için her zaman büyük önem arz etmiştir…”
 
Başkan Görmez; "İkinci 25 yıla baktığımızda, daha önce özellikle din eğitimi ve din hizmetleri konusunda yapılan bazı yanlışlıkların anlaşıldığını, dinin bekasının bu milletin varlığı için ne kadar önemli olduğu üzerinde yeniden bir ittifakın sağlandığını, kurumsallaşmanın yeniden gündeme geldiğini, dönem olarak görebiliriz. Kurumsallaşmanın ne kadar önemli olduğunun görüldüğü bir gerçek olsa da, bu dönemde de küresel ölçekte bir misyondan söz etmek pek mümkün değildir" dedi. 
 

-Model Diyanet-

“Dünyanın çeşitli ülkelerinde Diyanet’in hizmetlerine ihtiyaç duyuluyor…”
 
Üçüncü 25 yıllık dönem Türkiye’de ve dünyada büyük değişimlerin yaşandığı yıllardır. Köylerden, kırsaldan şehirlere doğru büyük göçler yaşanmıştır. Türkiye’de büyük mega kentler kurulmaya başlamıştır. Yine ülkeler arasında göç hareketleri yaşanmıştır. Dünyada büyük değişimler olmuş, hız çağına girilmiş, iletişim alanında insanlar büyük inkılaplar geçirmiştir. Savaşlar sürgünler olmuş, dünyaya baktığımızda dinin insan hayatına daha fazla dokunmaya başladığı zamanlara gelinmiş, din konusunda araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Diyanet ise bu dönemde ulusaldan küresele, yerelden evrensele doğru harekete geçmeye başlamıştır. Avrupa’ya göç ile birlikte Diyanet’in hizmetlerine ihtiyaç duyulmuş, dünyanın çeşitli ülkelerinde millet varlığımızın oluşmasıyla Diyanet’in hizmet alanları ihtiyaç haline gelmiştir. Soğuk savaş döneminin sona ermesiyle birlikte Diyanet’in hizmetinlerine Balkanlar ve Türki Cumhuriyetlerden de talepler gelmeye başlamıştır. Bu dönem, Başkanlığın küresel diyebileceğimiz bir misyona doğru yavaş yavaş harekete  geçmeye başladığı dönemdir. İşte bugün bu kongreyi düzenlememizdeki bir amaç da hizmetlerimizde evrensel bir dil kullanmaya başladık mı? Küreselleşmenin farkında mıyız? Küreselleşme karşısında biz farklı bir dil geliştirebildik mi? sorularına yanıt aramaktır. 

-Entellektüel Diyanet-
 
“Diyanet, siyasi ve politik kaygılardan uzak bir yapıya sahiptir…”
 
Din hizmetleri İslam dünyasında farklı modellerle yürütülüyor. Diyanet modeli İslam dünyasının her tarafından farklı bir modeldir. Diyanet modeli benzerlerine kıyasla siyasetten ve politik kaygılardan uzak bir modeldir. Mahza politik ve ideolojik bir dil asla evrensel olamaz. Bu hiçbir ideali olmaz anlamına gelmez. Her Müslümanın mutlaka idealleri vardır. İslam’ın kendisi zaten o idealleri ve hakikatlerini birlikte telkin etmiştir. Ancak İslam’ı mahza bir ideolojiye indirgemek İslam’a haksızlıktır. Düşünce itibarıyla uçlara savrulmadan merkezde olmalıyız. Diyanet’in varlığını ve hizmetlerini mezhep ve meşrep üzerinden tartışmak üzüntü vericidir. Zira Diyanet, İslâm’ın ana yolu olan ehl-i sünnet kavramını dahi hiçbir zaman kullanmamıştır. Hep Müslüman kavramını kullanmıştır. Vasat ümmet’i merkez ümmet olarak anlamak gerekiyor. Zira bugün Batı-İslâm ikileminde Şiilik, Şiilik-Sünnilik ikileminde de Selefilik, İslâm’ı temsil etmek istiyor ya da birileri böyle istiyor. İslâm’ın uçlarda temsil edilmek istenmesi doğru değildir.
 
İslamiyetin evrenselliği gibi onu anlayan ve anlatan Diyanet de evrensel olmalıdır ki entellektüel boyutta her platformda karşılığını bulabilsin. Dinin günün kültür anlayışı çağdaşlık ve gelişmişlik düzeyindeki ilerlemelerle paralel bir eksende buluşmadığı sürece din adına evrensellikten ve entellektüellikten de bahsetmemiz sözkonusu olamaz. Bu anlamda başarılı çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekleyen Diyanet entellektüel bir kimlik kazanmıştır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa dinci 2014-08-28 14:19:51

şu kadar var ki....diyanetin yelpazesinin çok geniş olması gerekir....ama özünün sağlam olması durumunda bu iş başarıya ulaşır.....yoksa yok....yerinde bir oluy olur inşaallahürrahman....