Erdoğan: 'Müslüman olduğumuzu haykırmak zorundayız'

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla Dolmabahçe Sarayı’nda Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nın açılışı gerçekleştirilldi. Başbakan tayyip Erdoğan'ın da bir konuşma yaptığı toplantıda, islam alimlerinin çalışmaları devam edecek.

Erdoğan: 'Müslüman olduğumuzu haykırmak zorundayız'

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla Dolmabahçe Sarayı’nda Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi Toplantısı'nın açılışı gerçekleştirilldi. Başbakan tayyip Erdoğan'ın da bir konuşma yaptığı toplantıda, islam alimlerinin çalışmaları devam edecek.

17 Temmuz 2014 Perşembe 23:03
Erdoğan: 'Müslüman olduğumuzu haykırmak zorundayız'
Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
 
 Bismillahirrahmanirrahim... Değerli katılımcılar sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Mübarek Ramazan-ı Şerif'in bu anlamlı gününde, bu toplantı inşallah umutların yeşermesinde etkili olur.
 
 İslam birliği açısından sorumluluğumuzun farkında olarak ortak bir bildiri inşallah çıkar. Rabbim bu anlamlı toplantıyı bereketli kılsın.
 
 Yüce Allah hucurat suresinde, müminlerin kardeş olduğunu emrediyor. Uluslararsı toplantılarda bunu hep dinleriz, üzerinde tartışmalarda yaparız. Fakat, bunun tesirini henüz alamadık, alamıyoruz.
 
 İslam dünyasının neresine bakarsanız bakın yaşanan aynı. Türkiye olarak asırlar boyunca yaptığımız gibi yine bu ilahi emrin gereğini yerine getirmenin samimiyetiyle çırpınıyoruz.
 
 Buarada Hz. Rasulun, 'Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona yalan söylemez, hıyanet etmez ve sahipsiz bırakmaz. Müslümanın her şeyi (ırzı, malı, kanı) ona haramdır. Bir kişiye müslüman kardeşine hakaret etmesi yeter' 
 
 Kur'an'ın emri ortadayken, Hz. Nebinin hayat pratiği ve emirleri, tavsiyeleri bu kadar açıkken, İslam coğrafyasının, müslümanların bugün yaşadıklarını izah etmek akıl ve vicdanla mümkün değil. Mevcut olayları anlamakta, anlamlandırmakta cidden zorlanıyoruz.
 
 Örgütler kuruluyor, kendilerine bir takım isimler koyuyorlar, cihad ve fetih yaptıklarını iddia ediyorlar fakat bu kavramların açıkça ortaya konması lazım.
 
 Bir kişi üzerine kilolarla bomba bağlayıp, camide patlatıyor. Bunu yaparken şehadet getiriyor. Camide ölenlerin müslüman olduğundan şüphemiz yok.
 
 Ortadoğu'nun her karışında şuan kan akıyor. Akan kan müslüman kanıdır. Kan akıtan da maalesef (Filistin hariç) müslümandır. Yaşadığımız durumun telifi yoktur. 
 
 Bu toplantıyı bir özeleştiri toplantısı olmasını istiyorum. Hepimiz kendimizi sorguya çekelim. 
 
 Şu anda ülkemde 1 milyon 150 bin suriyeli mülteci var. Biz onlara ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz. Çünkü olay farklı zemine kayıyor. Lübnan, Ürdün aynı sıkıntıyı yaşıyor. 
 
 Yaşanan manzara ilahi kitapta yeri olmadığı gibi, ilahi kitapta da şiddetle yasaklanmıştır. Hz. Peygamber tarafından şiddetle sakınmamız gerektiği öğütlenmiştir. 
 
 Şu anda Filistin'de özellikle mübarek ramazan aylarında bu sistemeatik soykırım hareketine şahit oluyoruz. BM sesini duyuyor musunuz? Göstermelik bir şey yapılıyor, herhangi bir icrai bir şey var mı? BM neden kuruldu? Dünya barışı için. Katkısı var mı? Ne işe yarıyor? Sadece onların gizli amacı ne ise ona hizmet ediyor.
 
 BM Güvenlik Konseyi yapısı bakımından bu duruma hizmet edecek konumda değil, çünkü içerisinde bir tane müslüman temsilci yok... 
 
 Özeleştiri dedim ya, dünyayı suçlamak, Batı'yı suçalamak kolaya kaçmaktır. Dünya susarken, Batı susarken maalesef İslam dünyası da susuyor! Şundan bir hafta önce muhafazakar coğrafyanın Cidde'de toplantısı vardı. 
 
 Soruyorum nerdesin sen ey İslam dünyası, senin canın yanmıyo mu ya? Senin yüreğin parçalanmıyo mu ya? Ondan sonra diyoruz ki Batı neden susuyor? Sen Batı'yı bırak ya, sen önce evin içinde ailenin mensupları bu işe sahiplenmezse, diğerleri sahiplenir mi?
 
 Müslümanların izzeti ve şerefi ölüyor. Bizim için önemli olan Rabbimizin rızasını kazanmaktır, kullarının değil. Birinci derece budur. Ben inanıyorum ki, şu anda Filistin olayından memnun olan islam ülkeleri de var. biz Filistin2in yaşadığı çile için kıvranırken, Afganistan çıktı, Ürdün, Suriye, Irak eklendi. 
 
 Biz Filistin'in 1948'den beri yaşadığı çile için kıvranırken, ardından hatırlayın, Afganistan çıktı. Afganistan'a Lübnan eklendi. Lübnan'a, Irak eklendi. Irak'a Suriye, Mısır, Somalİ, Açe, Myanmar eklendi. Filistin meselesinde, İslam dünyası dik dursaydı belki Afganistan olmayacaktı. Afganistan'da sağduyu hakim olsaydı belki de bugün İslam cografyası her yanından kanıyor olmayacaktı
 
 Gittiğim her islam ülkesinde bunu söyledim, acaba bizim her hareketimizi gören Allah (CC) bize nasıl nazar ediyor? Acaba Hz. Peygamber aramızda olsaydı bize ne derdi? 
 
 Acaba onlara, 'ama önce onlar başlattı mı? dicez, yoksa ama onlar ünni mi dicez?' Hz. Hasa-Hüseyin hak için şehit oldu. Buradan ayrımcılık çıkarmak aziz hatırasına haksızlıktır.
 
 Hz. Ömer adını duyunca hiddetlenenlere sesleniyorum, şiaya sesleniyorum; Benim büyük kayınbiraderimin adı Hüseyin’dir, daha ufağının adı Ali’dir
Benim bir torunumun adı Ali Tahirdir, bizim böyle bir derdimiz yok! siz niçin Ömer adını duyunca rahatsız oluyorsunuz? Ömer bizim değil mi? Hasan, Hüseyin bizim değil mi?
 
 Biz şiacılık, mezhepcilik, sunnicilik yapamayız. biz sadece müslüman olduğumuzu haykırmak zorundayız. 
 
 Mezhebine bakarak, terör örgütlerinin zulmüne rıza göstermek, bu dinde asla olmayan bir tavırdır. 200 binin üzerinde müslümanın katili olan zalim Esed'e sırf mezhebinden dolayı sempati duyanlar Hz. Hüseyin2in yüzüne bakamaz! Elinde ve yüzünde kardeşinin kanı olan, ehli beytinde ehli sünnetin de safında yer alamaz.
 
 Müslüman coğrafyası kan ağlıyor. Bunu bizim dışımızdan çok, içimizdekiler yaşatıyor. Akan kan ve gözyaşı, bizim birbirimize yaptığımız haksızlığın göstergesidir. Bu manzaraya daha fazla rıza gösteremeyiz. 
 
 Ön yargıları ön kabulleri bir tarafa bırakmanın zamanı gelmiştir. Petrolün, iktidarın hırsına kapılıp kardeş kanı akıtmaya dur demenin zamanı gelmiştir. 
 
 Biz Uhud'tan ders çıkarmalayız. Ganimet paylaşma derdine düşüp yeniden ve yeniden kaybedenlerden olamayız. Kerbela'dan ders çıkarmalıyız.
 
- Şunu belirtmek isterim ki, Türkiye bütün bunların dışındadır. Bu tarafsızlık değildir. Aksine, hepsini kardeşimiz görüyoruz. Çünkü biz şuna inanıyoruz; bi'taraf olan bertaraf olur.
 
 Sizler İslam bilginleri olarak bütün siyasilere hakkı haykırmak zorunda olanlarsınız. Siyasiler karşısında bir islam liderinin el pençe divan durmasını kabullenemem. Ben bunu size anlatmaktan üzgünüm, bu bana yakışmaz. Ama gördüğüm manzara karşısında bunu anlatmaya mecburum.
 
 Zalim Esad yanına aldığı alimlerle halkına millete mesaj veriyor. Bakın benim yanımda kimler var! Ama onların gözleri var görememişler, kulakları var duyamamışlar çünkü onların kalpleri mühürlü! Bunu da haddi tecavüzle söylüyorum. Dolara, riyale mahkum olmuş alim olmaz. Al parayı sus otur olmaz. Siz haykırdığınızda inanıyorum ki, bütün halk peşiniden gelecektir. 
 
 Bunun tarihimizde çirkin örnekleri de mevcuttur. Ama bilmeliyiz ki, bir Ak Şemseddin olmasaydı, Fatih olmazdı. 
 
 Biz, bütün hükümetimiz süresince bölgemizde barışı tesis etmek için özenle çalıştık. Zalime zalim demekten asla çekinmedik. İslam dünyasında taraflar arasında çözüme ulaştırılamayacak hiçbir mesele yok. 
 
 Bildiklerimizi tekrar gözden geçirmek, kalbime sorular sormak zorundayız.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hamza aşan 2014-07-18 17:38:14

Allah seni güçlü ve muaffak kılsın