Etiyopya Müslümanlarından Diyanet’e ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi Başkanı Muhammed Amin Cemal ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Etiyopya Müslümanlarından Diyanet’e ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi Başkanı Muhammed Amin Cemal ve beraberindeki heyeti kabul etti.

İsmet DEMİR
İsmet DEMİR
17 Şubat 2016 Çarşamba 20:49
Etiyopya Müslümanlarından Diyanet’e ziyaret
banner221

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Etiyopya alimlerinden oluşan bu yüksek heyetin ziyaretinin, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin artırmasına vesile olmasını diliyorum” dedi.

İslam ümmeti açısından Habeşistan’ın ayrı bir önemi olduğuna ve Müslümanların ilk vatanı olduğuna işaret eden Başkan Görmez, şöyle konuştu; “İslam ümmeti açısından Habeşistan’ın ayrı bir önemi vardır. Habeşistan, Müslümanların ilk vatanıdır. Bu yüzden Müslümanların kalbinde ayrı bir öneme haizdir. Bizim ortak bir tarihimiz var. Allah bizleri kardeş kıldı. Ümmet olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Ümmetin topraklarını ateş sardı. Bu dönemde ümmetin arasındaki kardeşlik ilişkilerini daha da güçlendirmeye ihtiyacımız var. Allah, Hz. Peygamber'i alemlere rahmet olarak gönderdi ancak biz bu ilahi rahmetten uzaklaştık. Bu yüzden İslam toplumları arasında anlayışlar değişti.”
Müslümanların üç büyük düşmanla mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, şöyle devam etti; “Bizler ümmet olarak üç düşmana karşı cihad etmek zorundayız. Birinci düşmanımız cehalet. Cehalete karşı savaşmak, her türlü cehalete karşı mücadele etmek zorundayız. İkinci düşmanımız tefrika. Ümmet arasındaki vahdeti kaybettiğimiz zaman tevhidden de uzaklaşmış oluruz. Hz Peygamber Medine'ye hicret ettiğinde birlikte yaşamaya dair çok önemli ilkeler ortaya koydu. Sizler farklı dinlerin bir arada yaşadığı bir ülkede yaşıyorsunuz. İyilik ve adalet birlikte yaşamanın temel ilkeleridir. Üçüncü düşmanımız ise fakirlik. İlim fakirliği, maneviyat fakirliği, fikir fakirliği… Her türlü fakirliğe karşı mücadele etmek durumundayız. Bunlara ek olarak bir dördüncü düşmandan bahsedecek olursak o da aşırıcılık ve terörizmdir.”

Başkan Görmez, konuk heyete Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ifade ederek, Diyanet’in yapısı hakkında bilgi verdi. Konuk Başkan Cemal ise, hem şahsı hem heyeti hem de Etiyopya Müslümanları adına kabulünden dolayı Başkan Görmez’e teşekkür ederek, Diyanet’in tecrübelerinden faydalanmanın kendileri açısından son derece önemli olduğuna dikkat çekti.Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anahtar Kelimeler:
DiyanetEtiyopya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner220