Etliye sütlüye karışmayan Diyanet geride kaldı!

Diriliş Postası Genel yayın Yönetmeni, Gazeteci ve İslami hassasiyet sahibi Hakan ALBAYRAK bugünkü köşe yazısında son zamanlarda Diyanete yapılan çirkin saldırılara cevap verdi.

Etliye sütlüye karışmayan Diyanet geride kaldı!

Diriliş Postası Genel yayın Yönetmeni, Gazeteci ve İslami hassasiyet sahibi Hakan ALBAYRAK bugünkü köşe yazısında son zamanlarda Diyanete yapılan çirkin saldırılara cevap verdi.

05 Mayıs 2015 Salı 09:00
Etliye sütlüye karışmayan Diyanet geride kaldı!
 
İşte Hakan ALBAYRAK'ın o yazısı...


İslamcıyız. Tarihimiz rejime muhalefet tarihi. Diyanet’i de yerden yere vurmuşluğumuz vardır. Hatta bazılarımız “Hıyanet” diye anardı bu müesseseyi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi “Kalksın” diyenlerimiz çoktu. Ama ben şahsen öyle demedim hiç. Şöyle düşünüyordum çünkü: “Camilerin üzerindeki Diyanet şemsiyesi kalktığında cami cemaatleri türlü çeşit grupların savaş çarkında öğütülür.
 
Rejimin sözde değerlerine yapılan ve formaliteden öteye geçmeyen atıflar dışında Diyanet’in halka yansıyan mühim bir olumsuzluğu yok; itikat ve amele dair telkinlerinde “ummeten vasaten”in sınırlarını zorladığını söyleyemeyiz; üstelik, türbelerin tapınağa dönüştürülmesine direnmek gibi müsbet gayretleri takdire şayan.
 
Dini hizmetlerde bir aksamanın olmaması ve Müslüman halkın ‘asgari müştereklerine’ dayanan ‘genel geçer’ bir ‘ezber’in baki kalması için (ezber çok çok önemli) Diyanet gibi bir çatı örgütün varlığı zaten elzem. Diyanet’i kaldırsak, kaldırdıktan bir müddet sonra kendimizi yeni bir Diyanet arayışının içinde bulacağımız muhakkak.
 
Canımızı sıkan tarafları varsa da Diyanet kalktığında doğacak olan boşluğu doldurma savaşında canımızın çok daha fazla sıkılacağını ve dahî yanacağını göz önünde tutarak, maslahat-mefsedet hesabını iyi yapıp Diyanet’in muhafazasını savunmamız iktiza eder.”
 
Hâlâ böyle düşünüyorum.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başında Mehmet Görmez olduğu için şimdi eskisinden daha rahatım tabii. “Eskisinden daha rahat” ne demek? Kerhen değil can-ı gönülden destekliyorum artık Diyanet’i.
 
İlmiyle, irfanıyla, belagatıyla, şefkatiyle (Ve fakat Müslümanlığın izzetnin gerektirdiği yerlerde edeb ve lisan-ı münasip dahilindeki keskinliğiyle) tebarüz eden, söylem ve eylemleriyle kalplere sürur veren Muhterem Mehmet Görmez Hocamız, tabir caizse fazla ‘teknik’ kalan Diyanet’e ruh kattı. Camilerin dışına da taşan, Türkiye’nin ve bütün İslam dünyasının sokaklarında da gezinen bir ruh.
 
Etliye sütlüye karışmayan Diyanet geride kaldı; Türkiye’deki Çözüm Süreci veya Irak’taki Şii-Sünni meselesi, Kudüs-ü Şerif’in hâl-i perişanı veya Suriye’de bir insanın güya İslam adına diri diri yakılması, Ümmet-i Muhammed’in gündeminde ne varsa hepsi Diyanet’in de gündeminde.
 
Ve Diyanet, diktatörlerin Ezher’i gibi konjonktürel manevralara tevessül etmeden, değişmez hakikatlerin altını hikmetle çizerek ve maşerî vicdana hitap ederek dahil oluyor gündeme; mesela, insan şöyle dursun börtü böcek bile yakmaktan men edildiğimizi hatırlatarak… Mesela, Kerbela’daki mazlumiyetin zulme referans gösterilmesindeki yaman çelişkiye dikkat çekerek…
 
Mesela, barış için dua seferberliği başlatarak… Mesela, “Merhamet sözleşmesine ihtiyacımız var” diyerek…
 
Söylem ve eylem dedik. Eylem. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve ekibi, söylediklerinin hakkını yaptıklarıyla veriyorlar. Muazzam faaliyetleri var; geçenlerde gazetemizin manşetinden duyurduğumuz Kürtçe Kur’an Meali çalışması gibi. Önümüzdeki Cuma günü saat 21.00 itibarı ile TRT Diyanet’teki “Neden” programında Mehmet Görmez Hocamıza dünyanın dört bir yanındaki bu faaliyetleri uzun uzun anlattıracağız inşaallah.

 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.