Eygi'den Diyanet'e hutbe sitemi!

Milli Gazete yazarı M. Şevket Eygi nugünkü köşesinde "Bundan Sonra Diyanet Hutbesi Dinlemeyeceğim" konusuna değinerek Diyanet'e sitem etti. İşte Eygi'nin o ilginç çıkışı:

Eygi'den Diyanet'e hutbe sitemi!

Milli Gazete yazarı M. Şevket Eygi nugünkü köşesinde "Bundan Sonra Diyanet Hutbesi Dinlemeyeceğim" konusuna değinerek Diyanet'e sitem etti. İşte Eygi'nin o ilginç çıkışı:

27 Nisan 2016 Çarşamba 09:44
Eygi'den Diyanet'e hutbe sitemi!
Geçen Cuma bütün camilerde okunan hutbeyi dinledikten sonra, Cuma namazlarını,  Diyanet hutbesi okunan camilerde kılmamaya karar verdim.

Diyanet hutbesi okunmayan camiler var mı? Az da olsa var, onlardan birine gideceğim.

İsim ve adres vermeyeceğim. Dinde yenilik, değişiklik, reform isteyen Fazlurrahmancı ve Mutezilî zalimlere hedef göstermemek için…

Bir Ehl-i Sünnet Müslümanı olarak şu gerçekleri sevgili Müslüman kardeşlerimin dikkatlerine bir kere daha arz ederim:

1- Ehl-i Sünnetin hak, doğru, geçerli tanıdığı dört fıkıh mezhebi vardır. Bunların dışında başka hak mezhep yoktur, bid’at fırkaları vardır.

2- Ehl-i Sünnet mezhebini tutmak kesinlikle mezhepçilik olarak görülemez ve kınanamaz.

3- Ehl-i Sünnet ile bid’at ve dalalet fırkalarını eşit tutmak büyük ve temel bir yanılgıdır.

4- Ehl-i Sünneti tutmak mezhepçilik değil, mezhepliliktir ve bu davranış çok isabetli ve doğrudur.

5- İslam Şeriatine, Muhammed (Salat ve selam olsun ona) Ümmetine en büyük ve yıkıcı tehdit mezheplilik değil, mezhepsizliktir.

6- Zamanımızın en büyük bid’at ve dalâlet fırkası Fazlurrahmanın Tarihsellik ve Tâtiliye fırkasıdır. Bu fırkanın ajanları, taqiye ve kitman yaparak kendilerini gizliyor ve Türkiyemizde  Avrupa Birliği kriterlerine uygun, içi boşaltılmış yeni bir din türetmeye çalışıyor.

7- Ehl-i Sünnet Ümmet birliği istiyor, mezhepsizler İslam Protestanlığı istiyor; Ümmeti parçalayıp birbirinden kopuk binlerce fırka, şube, parça üretiyor.

8- Ehl-i Sünnet Resulallaha, Ashaba, Tâbiîne, Tebe-i Tâbiîne, eimme-i müctehidine, müceddidlere, gerçek ulema fukaha ve mürşidlere bağlıdır. Ehl-i bid’at ise sarıklı farmasonları, gulüvve sapmış aşırıları, siyaseti dinin üzerinde tutan aktivistleri, bid’atçileri imam ve lider kabul etmektedir.

9- Bendeniz elinde imkan olmayan zayıf bir Sünnî Müslümanım; bid’atçilere, mezhepsizlere, Fazlurranmancılara, taqiyye ve kitman yapan Mutezile fırkası mensuplarına, Allah gerçek bir Janus’tur diyen zındığın peşine düşmüşlere bir şey yapamam. Lakin dikkat etsinler, Allah’ın sillesinden korksunlar.  Tokat yerler, tepesi üstü düşerler, bunu unutmasınlar.

Keyfiyeti Müslüman kardeşlerimle arz ediyorum. Selam Kur’ana, Sünnete, hidayete, Fırka-i Nâciyeye, Sevâd-ı Âzama, Şeriat-ı Garraya tâbi olanlara olsun.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M. Akif 2016-04-27 10:52:23

diyanet dini bırakmış tamamen siyasete yönelmiş bir yerleri memnun edeceğim diye kırk takla atıyor lakin keşke atmasaydı da sadece işi din işleri olsaydı, yazık diyorum...

Avatar
CAN 2016-04-27 11:27:31

diyanetin geçen haftaki hutbesi takdire şayan olup, birlik ve beraberlik ve mezhepçilikten sıyıran nice hutbe vaazların yapılması önemlidir. eygi koyu bir mezhepçi olduğunu tekraren gösterdi. mezhepli olmak ile mezhepçi olmak çok farklıdır.

Misafir Avatar
adalet 2016-04-28 07:44:27 @CAN

arkadaş hutbe slogan olarak güzel olabilir... ancak dinleyenler nasıl uygulanacağını bilmiyor... bu toplumda yaşamıyor musun... sosyal medyayı takip etmiyor musun? cemaatler birbirine girmiş... küfürler havada uçuşuyor...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Bereketzade 2016-04-27 12:02:06

nerenizle dinliyorsunuz anlamadımki mezhepçilik başka mezheplilik başka şeyler gitmeyi arzuladığınız güruh cuma namazı kılmıyor zaten git git güle güle

Avatar
adalet 2016-04-27 12:23:29

diyanet islamın hayata geçirilmesi konusunda çok yetersiz... halk politize olmuş... bu politik tartışmalar içinde islam kardeşliği nasıl uygulanır... bunu somut bir şekilde ortaya koyması gerekiyor... hutbelerde tevhid, vahdet kardeşlik anlatılıyor ancak politik çatışmalar sebebi ile herkes birbirine hain gözü ile bakıyor... diyanet bu sorunun nasıl çözüleceğini somut olarak ortaya koymalıdır...

Avatar
Zeki 2016-04-27 13:48:16

Ne kadar saçma yazı yazmiş
Diyanetin bu haftaki hutbesının ana teması mezhepsizlik değil mezhepçilik yapmamak uzerıne idi
Be mezheplerin üstünde de İslamın olduğu vurgulandı

Avatar
müslüman 2016-04-27 12:38:57

insanların belli bir yaştan sonra beyinleri sulanıyor hakikaten. islam coğrafyasında kan dökülme nedenlerinden biri mezhepçilik değil midir? siz hangi dünyada yaşıyorsunuz. işin tuhafı o ehl-i bidat dedikleriniz de diyanetin hutbelerinden rahatsız.

Avatar
Ehl-i Sünnet 2016-04-27 10:32:33

Diyanet'in bu politikasından uzun zamandır rahatsızdık. Bu tutarsız gidişatına bir son vermeli. Bu bilinçsiz perspektifi ile Cumhurbaşkanımızı bile yanlış yönlendiriyor. Milleti uyuttuklarinı saniyorlar. Ehl-i sünnet kompleksinizden vazgeçin

Avatar
Kemalettin Hoca 2016-04-27 13:39:29

hükümetin ümmetçilik politikası yanlış söylemlere devam ederken diyanette buna alet olarak kan kaybediyor. mezhep mevzularında konuya hakim olanlar arasında dahi birlik sağlayamıyorsunuz, avama mezhepsizlik söylemleriyle nasıl birlik sağlayacaksınız. en cahil elemanın diline "mezhepler din değildir sakızı" koydunuz ama "mezhepsizliğin dinsizlik olduğunu" ilave etmediniz.