Falcılar Geleceği Bilebilir mi?‏

Kırklareli İl Müftü Vekili Adnan Zeki Bıyık, toplumuzun bazı katmanlarının çok itibar ettiği falcılara gitmenin, onlara inanmanın dini yönden durumunu açıkladı. Falcıya, büyücüye inanan kafir olur mu?.

Falcılar Geleceği Bilebilir mi?‏

Kırklareli İl Müftü Vekili Adnan Zeki Bıyık, toplumuzun bazı katmanlarının çok itibar ettiği falcılara gitmenin, onlara inanmanın dini yönden durumunu açıkladı. Falcıya, büyücüye inanan kafir olur mu?.

13 Mayıs 2014 Salı 23:14
Falcılar Geleceği Bilebilir mi?‏
İşte Müftü Bıyık'a sorulan soru ve cevabı:
 
Hocam saygılar
 
Özel bir konu danışmak istiyorum
 
Yıldıznâme denilen bir kitapta hocanın biri kısa kısa gelecekle ilgili bir şeyler söylüyormuş bir arkadaş kısmet için gitmişti. Ben de eşlik etmek için yanında gittim. Söyledikleri bende merak uyandırınca bakalım bana ne söyleyecek deyip daldım mevzuya…Sizin bilginize güvenirim. Hoca olacak şahıs çocuklarımın al basması olacağını hayır getirmeyeceğini, kendisinin ocağına gitmem gerektiğini bir duası olduğunu onu okumam gerektiğini falan söyledi
 
Ben evli değilim ve çocuklar bebekler, herkes gibi benim için çok kıymetli…Çok üzüldüm umutsuzluğa düştüm. Elbette Allahtan Başkası gaibi bilemez
 
Fakat şüphe düştü içime. Zaten mazlumlar konusunda hassasım…Minikler daha başka
 
Ne düşünüyorsunuz..Düşünmeyi bırakın..Gönlünüz ne diyor..Doğruyu bilmeli bulmalıyım
 
El cevap:
 
İslam dini, İlme, mantığa çok miktarda atıfta bulunur, bilginin en büyük değer olduğunu bildirir. İlim tahsil eden bilgenin amellerini cahilinkinden üstün tutmuştur. Öyle ki şehidin kanı, alimin mürekkebi hemzemin olabilmiştir. Sorunuzda bahsettiğiniz, yıldız falı adıyla bahsettiğiniz şeyler boştur ilimden uzaktır. Bunlarla meşgul olan kişiler Allah'ın katında büyük günahkârdır. Gelecekten haber verdiklerini söylerler ki bu Allah’a isyandır. Bu tip cahillerin gaybı bilemeyeceklerini Yüce Kuran bize bildirir.”
 
“Deki , göklerde ve yerde hiç kimse gaybı bilmez, onu sadece Allah bilir." ( Neml -27)
 
Aziz Peygamberimiz de müneccime (falcıya) gidip onlardan bilgi soranların, onları tasdik edenlerin günah işlediğini bize öğretmiştir. Bu fal, büyü, efsun vs işlerle uğraşanların cehennemi boylayacağını bize haber vermiştir.
 
Sorunuza dönersek, size geleceğe dair söyleyip evlilik hayatınızı mahvetmeye müteveccih (yönelik) bildirdikleri tamamen yalandır. Falcıların bu tip cinci dediğimiz şahısların alayı sahtekârdır.  Milletimizin parasını alabilmek için bir yalan söylerler. “Eğer benim yazacağım duayı okumazsan, veya sana vereceğim şu otları bir hafta boyunca mezarlıkta okuyup yutmazsan başına şöyle şöyle olaylar gelir” şeklinde  sözler söyleyip, insanları korkutan, bu çıkar şebekesi insanımızın zaaflarını sömürmektedirler. Lütfen bu cahillerin tuzağına düşmeyiniz, inanmayınız.
 
Bu adamlardan bazıları cinlerle irtibat kurabilmektedir. Malumunuz Kuran’da adına  sûre de olan Cinler vardır ve aynı bizim gibi yaşayan varlıklardır. Onlar da bizim gibi mükelleftirler. Cinler insanlara göre uzun yaşayabilen varlıklardır. bUnlar geçmişe ait bilgi söyleyebilir. Biz insanlar da geçmişe ait bilgi söyleriz. Cinler de  insanlar da geleceği bilemez. Geleceğe dair bir şey söyleyen insan da cin de ancak tahmin de bulunmuş olur. Dolayısıyla bu noktada psikolojinizi bozabilecek bu tip şeyleri söyleyen bu gayb simsarlarına aldırış etmeyin, ciddiye almayın. O adama gidip dinlediğiniz için, siz de yanınızda kısmet baktırmak için giden hanımefendi de tevbe edin Allah’tan af dileyin. O bayanın şahsında falcılarda veya türbelerde kısmet arayan arkadaşlara önerim şudur. Kısmetleri de rızıkları da, nimetleri isteyeceğimiz yegâne kaynak, Feyyaz-ı Mutlak, yani Yüce Allah’tır. “Hayırlısı ise bana güzel bir kısmet ihsan eyle” diye devamlı dua edilmelidir.
 
Özetle, Allah'ın kutlu elçileri peygamberler bile geleceği bilemezken, (Allah'ın bildirdikleri hariç) yüzü nursuzluktan simsiyah olmuş o sahtekarlar sizinle ilgili, veya diğer insanlarla ilgili geleceğe ait  bir bilgiyi nasıl bilebilir? Cebrail gelecekle ilgili bir soruyu peygamberimize soruyor. Peygaberimiz, Cebrail'e ben geleceği bilmem diyor. (Cibril hadisi diye bilinen ünlü Hz Muhammed –Cebrail diyaloğunu) okumanızı tavsiye ederim.
 
Bir de size yaşadığım bir olayı anlatayım. Ekranlarda falcılık yapan, tarot falı bakan bir astrolog bayana mikrofon uzatıldı.
 
“Efendim bu sene siyasilerin, sanatçıların, durumu ilgili bilgi verir misiniz?
 
Falcı bayan “Rahmetli Özal ile ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor. “Özal’ın trendi bu yıl daha da yükselecek, sağlıklı, aktif bir yıl geçirecek” dedi.
 
Muhterem Hocamız (eşim) Naile Hanım ile Ankara Gençlik Parkında semaver çayı içiyorduk. Nisan ayı idi hiç unutmam. Televizyon şu haberi geçti.
 
“Son dakika haberi Cumhurbaşkanımız Turgut Özal geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.”
 
Rahmetliye o kadar üzülmüştük ki hemen bir Fatiha okumuştuk. Ama diğer taraftan o fırsat devşiricisi sahtekar falcı aklıma geldi. Hani Özal’ın trendi yükselecek, güzel sağlıklı bir yıl geçirecekti.
 
Netice-i kelam bu yıldıznâme ekibinin tüm falcıları yalancıdır. Lütfen bu cahil ve şirketi kayık şahıslara paranızı kaptırmayın. Tüm ruhların yegâne teselli kaynağı, dünya ve Ahiret rehberimiz Kuran’ı Hakim’i okuyun. Yaş kuru ne varsa hepsi ondadır (Enâm Süresi)
 
Kuran’ı okuyun ki başta şeytanın ve felsefi anlamda onun yavruları olan o sahtekârların damarına ot tıkayın…Cümlelerime konuyla ilgili Yüce Kitabımızın bir ayeti ile son veriyorum.
 
“De ki: “Ben size, Allah’ın ha­zineleri yanım­dadır, demiyorum. Gaybı da bilmem. Size, “işte ben bir meleğim.” de demiyorum. Ben bana vah­yolu­nandan başkasına uymam.” De ki: “Görenle görmeyen bir olur mu? Hiç zihninizi yormaz mısı­nız?” (En’am 6/50)
 
Allah’ın sevgisi ve himayesi üstünüzden eksik olmasın…
 
 
Son Güncelleme: 19.04.2016 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elif Gökçe 2015-11-12 23:28:22

Hocam ağzınıza sağlık çok güzel anlattıniz