Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında işbirliği protokolü

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle birlikte gençlerin manevi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında işbirliği protokolü

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle birlikte gençlerin manevi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

27 Şubat 2015 Cuma 10:15
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında işbirliği protokolü
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında işbirliği protokolü…
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımlarıyla gerçekleşen imza töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez,  imzalanan protokolün, geleceğin teminatı gençlere yönelik hizmetler açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.
 
Son günlerde yaşanan olaylar dikkate alındığında, toplum olarak sevgi, şefkat ve merhamet eğitimine ne kadar muhtaç olunduğunu kaydeden Başkan Görmez, konuşmasında şu hususların altını çizdi;
 
“Geleceğimizin teminatı olan gençlere yönelik yapacağımız hizmetler son derece önem arz ediyor…”
 
Sosyal içerikli din hizmetleri çerçevesinde bugün imzalayacağımız protokol Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları için önem arz etmektedir. Gençlerin ruh ve gönül dünyasına hitap etme konusunda kendimizi yetiştirmeye çalışan bir müesseseyiz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize yönelik, Gençlik ve Spor Bakanlığımızla gençlik merkezlerinde, gençlik kamplarında ve Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda birlikte yapacağımız hizmetler büyük önem arz ediyor.
 
“Can taşıyan bütün varlıklara karşı sevgi, şefkat ve merhamet kazandırma konusunda hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var…”
 
Son zamanlarda yaşadığımız hadiseleri dikkate aldığımız zaman sevgi, şefkat ve merhamet eğitimine insanlarımızın ne kadar muhtaç olduğunu hep birlikte müşahede ediyoruz. Dünyamız ve bütün insanlık sevgisizlik, merhametsizlik ve şefkatsizlik girdabında dönüp dolaşıyor. Bilhassa eğitim müfredatımızı ve insan yetiştirme düzenimizi yeniden gözden geçirelim derken, can taşıyan bütün varlıklara karşı sevgi, şefkat ve merhamet kazandırma konusunda hepimizin üzerine düşen büyük vazifeler var.
 
“Yüreklere şefkat ve merhameti yerleştirme için hep birlikte seferber olmalıyız…”
 
Bir iki hafta önce hepimizi can evinden vuran Özgecan kardeşimizin cinayetini bu topraklarda hiç unutturmamız gerekir. Benzer hadiseleri de unutmamamız ve bize sorumluluklarımızı hatırlatması bakımından daima canlı tutmamız gerekir.  Toplum olarak, millet olarak şu soruyu kendimize sormalıyız, Bizim içimizden 20 yaşında bir genç nasıl bu kadar şefkatsiz, merhametsiz ve sevgisiz büyüyebildi? Nasıl bu hunharca cinayeti işleyebildi? Hangi saikler onu bu noktaya getirdi? Bu tür hadiseleri yaşamamak için, değerler eğitimini son derece önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bu eğitimler içerisinde sevgi şefkat ve merhamet eğitiminin ayrı bir yeri olmalı ve can taşıyan her varlığa karşı sevgi, şefkat ve merhameti, gönüllere yerleştirmek için birlikte çok fazla şey yapmamız gerekir.
 
“Değer tüketen değil, değer üreten dindarlık üzerinde durmalıyız…”
 
Toplumda dindarlık kavramı çokça tartışılır, konuşulur. Aslında tarih boyunca tartışmanın bütün tarafları, dindarlık kavramına müspet ve olumlu bir anlam yüklemektedir. Bu son derece önemlidir. Her şeyden önce dindarlık, sadece belli bazı ritüelleri yerine getirmekten ibaret değildir. Dindarlık sadece bazı dini unsurları bir gösteriş aracı haline getirin bir hayat tarzı hiç değildir. Biz hep birlikte değer üreten bir dindarlık üzerinde durmalıyız. Nasıl ki sosyal içerikli din hizmeti diyoruz, “ahlak eksenli dindarlık” demeliyiz. Çünkü bütün ibadetlerin gayesi ve maksadı, yeryüzünde bütün kainata şefkat ve merhametle bakan, ahlaklı birey ve toplumları yetiştirmektir. Onun için değerleri tüketen değil, değerleri üreten bir dindarlık üzerinde durmalıyız.
 
“Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum…”
 
Hem Kâbil’de, Afganistan’da hayatını kaybeden askerimize hem de iki gün önce uçak kazalarında hayatlarını kaybeden pilotlarımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum ve ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. İmzalayacağımız protokolün hem Diyanet İşleri Başkanlığı camiasına hem Gençlik ve Spor Bakanlığı camiasına hem de milletimize, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize hayırlı hizmetlerde bizi muvaffak kılması için Yüce Allah’tan niyazda bulunuyorum.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan işbirliği protokolünün önemli olduğunu belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı ile 2011 yılından bu tarafa ortak hizmetler yürütüldüğünü kaydeden Bakan Kılıç, Bakanlığın gençlere yönelik faaliyet ve hizmetlerinin artmasıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordinasyonun artmasını istediklerini söyledi.  Bakan Kılıç söyle devam etti:
 
 “Gençlerimizin manevi hizmetler konusunda çok yoğun talebi var…”
 
“Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle birlikte gençlerin manevi gelişmelerine, onların manevi değerlerine de katkıda bulunmak durumundayız. Ancak şunu da dile getirmemiz gerekiyor. Bunu özellikle farklı noktalara çekmek isteyenlere açık ve seçik bir mesaj olarak vermek istiyorum. Bütün yapacağımız bu din ve değerler eğitimiyle ilgili eğitim, yardım ve seminerler talep edilmesi durumunda yapılacak olan çalışmalardır. Yani zaten şu andaki dünyamızda baktığımız zaman, biraz önce, hocamızın da dile getirdiği gibi zorlamayla olmuyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki çok ciddi anlamda gençlerimizden, hem kamplarımızda olsun hem Kredi yurtlarımızda olsun, hem spor yapan gençlerimizden olsun, talep çok fazla ve bizim bunu talep eden gençlerimize cevap vermemiz gerekiyor. Bu bizim sorumluluğunuz. Dolayısıyla özellikle kamplarımızda, yaz Kur’an kurslarımızda, buraya katılan gençlerimize sporu sevdirmeye ve spor yapmayı hayatının bir parçası, bir yaşam tarzı haline getirme konusunda kendilerine ciddi anlamda destek olabileceğimizi düşünüyorum.” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam23 2015-02-27 10:32:41

Hayırlı olsun ılitami nezaman imzaliyolar merakla bekliyoruz bi an önce istiyoruz